Тотално начинаещ цветар!

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Gery0324
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Ное 12, '17, 19:41
Местоположение: Augsburg, Deutschland

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Gery0324 »

libra написа:В момента не разбирам защо ще я чупиш.Предполагам,че е компакно хубаво растение,независимо колко е високо.Когато му се развали външния вид ,тогава се прави тази операция и се реже върха.Колко нови разклонения ще се получат ,не се знае.
Не, нямам намерение сега да я чупя. Просто се информирам, понеже тя - Драцената като така желана и най - ново попълнение си ми е мерак за нея да знам всичко (тя от доста време си ми е слабост). Имам една “спретната” тетрадчица, в която си записвам за всяко растение, което имам и всяко, което съм решила да взема, важна информация - поливане, светлина, темп., пресаждане и т.н.
Благодаря за отговора :tzeluvka:


И имам още един, последен въпрос (знам ли.. може и още нещо да се сетя) за тази вечер :?:

Става въпрос за другата ми голяма слабост - Бонзая. Както казах е Лигустер. Не знам някой дали си отглежда същият и дали ще може да ми помогне. Закупих го на 8 години (в средата на лятото) беше всичко наред. Горе - долу десетина дни нямаше проблем и изведнъж започнаха листата да изсъхват (със скоростта на светлината), потърсих в нета инфо, но не открих нещо кой знае какво, което да ми помогне да разбера какво му е. Поръчах някакъв спец. спрей за профилактично пръскане, така да се каже и “храна” за бонзай. Следвах инструкциите, редовно го пръсках, сипвах му от разтвора, но нищо. Намерих статия, в която пишеше да го изкарам много внимателно от саксията и да го оставя за една вечер така в мокър вестник. Ок, направих и това - отново без особен резултат. Изрязох го общо взето почти целия (с изключение на главния ствол и още две клончета, доста по - дебели и старите от тези, които изрязах). И така в продължение на месец и половина може би нямаше промяна и бях обедена, че ще го изгубя. Но една сутрин забелязах 5-6 зелени листенца (ох, каква радост беше само), след още няколко дни имаше още 5 и така докато Бонзая не позеленя целият и аз си отдъхнах, че всичко е наред, но хората са казали - всяко чудо за три дни. За седмица новите клончета порастнаха изключително много и изведнъж - старата песен на нов глас - листата почнаха да съхнат отново, паднаха всичките отново...и сега аз пак не знам какво става. Някой да има на идея на какво може да се дължи това? Първият път като изсъхна реших, че доставчиците са виновни - моят приятел го беше приел в два кашона и найлон, а дръвчето пътува около 10 дни от Япония до Германия.. и бях убедена, че са го задушили :evil: ако аз си бях вкъщи при доставката и бях видяла как ми го доставиха, щях собственоръчно да убия милия усмихнат куриер на вратата :!: :svekurva: Но след като забелязах новите клончета и листенца се успокоих, че не са го убили. И сега се чудя, някой запознат ли е дали на есен листата на Бонзаите също изсъхват както при нормалните дървета? Може ли това просо да си е нормален процес, който не е причина за притеснение? Защото всеки ден го проверявах и не съм забелязала някакви гадинки по него или примерно потъмняване на листата, или каквото и да било, което бе могла да е причина да съхне.
Имам още един бонзай, но не знам какъв е, понеже някой “добър” човек го беше изхвърлил на улицата и аз го прибрах с мисълта, че може би смяната на мястото ще го убие (знам, че не е желателно изобщо да местиш бонзаите), но да чукна на дърво с него нямам никакви проблеми, дръвчето е добре, но ако си сменяха листата , предполагам, че и на него щяха да му изсъхнат листата...

Ако има някой, който е по - запознат с бонзаите, моля, нека се включи. Това беше първото ми растение (дръвче), с което “почерпих” себе си за първата ми заплата на нова работа. И този подарък от мен за мен ми е много скъп, понеже наистина с много любов го гледах и до последно си беше наред.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5790
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2153 пъти
Получил благодарност: 2527 пъти

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Тутти »

Не съм голям разбирач, но нещо ми идва наум. Лигуструм е растение за жив плет. Външно е, значи. От него лесно правят бонсаи, вероятно. Ако това е така, нормално е да му опадат листата. Не е за домашна среда. Не искам да те подведа и като си извадиш бонсая на балкона, да вземе да измръзне. Така само предполагам че е станало. Нека и някой по-спец да каже.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Миша »

libra написа:Гери,първо пресаждай новите растения в градинска почва,ако са ти ги продали в торф.Отстраняваш внимателно от торфа,колкото можеш ,без да скубеш корените и допълваш с почва.
Либре, моля те, ЗАБРАВИ градинската почва, от къде го изкопахте това,бе хора :eeeh: , торфът е прекрасен за растенията,градинската почва се сбива, корените не се развиват, кислородът е малко , растението страда, при торфа единственото, което трябва да се избягва, е преполиването, тогава може да вкисне , но и от това има спасение, изсушава се порядъчно, започва се леко подхранване и всичко е наред.

Гери, добре дошла и от мен ! :tzvetentze: Сега ще се върна да те прочета, бързах да пиша не би вече да си почнала да пресаждаш като махаш торфа :snif:

Само за торенето,сега е тъкмо време да се научиш, зимата почти не се тори, растенията се развиват по-бавно заради по-късия ден и по-слабата светлина, така че има време да питаш и да се учиш :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11647
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 100 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от libra »

Mише ,ти си капацитет за всички нас и за мен също.Не знам как се гледа растение в торф с години на парно или в някоя неотопляема стая зимата и да е окей .Пресъхване и преовлажняване винаги може да се получи ,а и не смятам ,че на растенията в къщи можем да им осигурим перфектните условия на холандските оранжерии -влажност и светлина .Почви има хубави и далеч не стават на кирпич,но трябва да се внимава какво се купува.Торф +перлит за млади разсади -да ,перфектно,но за дългосрочно отглеждане-не знам дали става.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от calico »

то и аз знам, че торфа трябва да се смени с почва и винаги така съм правила. Купувам хубава почва за стайни растения, слагам малко калифорнийска тор или осмокот и така правя...
само торф ми е трудно да поддържам, почти винаги пресъхва и после иска накисване на саксията ;)

Добре дошла и от мен, начинаеща градинарке :ieeee: :ieeee:
накарай Тутти да ти покаже зимната си градина, в която е засадила стайните растения, да видиш чудо :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11647
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 100 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от libra »

И още-аз казвам не да се премахне торфа изцяло ,а на практика да се допълни.Около корените си остава ,не се скубят корени,не се "безпокои "растението.В така,наречената градинска почва е желателно да се добавят подобрители за да стане по пухкава и рехава -перлит ,вермикулит,пясък,кокосов чипс или нещо подкиселяващо,евентуално.Зависи от растението.Но всичко това изисква съобразяване с конкретното растение и човек трябва да има известен усет и опит.И ,на края,градинска почва не значи точно да си накопеш почва от собствената градина .За софийско ,например,изобщо не става.Почва или субстрат ,който не мога да видя през опаковката, аз не купувам.Нито почвите са почви,нито корите за орхидеи,например са кори.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Миша »

то и аз знам, че торфа трябва да се смени с почва и винаги така съм правила. Купувам хубава почва за стайни растения, слагам малко калифорнийска тор или осмокот и така правя...
само торф ми е трудно да поддържам, почти винаги пресъхва и после иска накисване на саксията ;)
Точно там е грешката, торфът почти винаги трябва да е сух и това Е перфектно за растенията, накисването е голяма грешка . Довечера ще опитам по-подробно да обясня, че сега излитам
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от сюзан »

Добре дошла, Гери!
Щом си попаднала в този форум, ще стане цветарка от теб. Ще чета с интерес за твоите любими стайни растения.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Миша »

Миша написа:
то и аз знам, че торфа трябва да се смени с почва и винаги така съм правила. Купувам хубава почва за стайни растения, слагам малко калифорнийска тор или осмокот и така правя...
само торф ми е трудно да поддържам, почти винаги пресъхва и после иска накисване на саксията ;)
Точно там е грешката, торфът почти винаги трябва да е сух и това Е перфектно за растенията, накисването е голяма грешка . Довечера ще опитам по-подробно да обясня, че сега излитам
Прехвърлям дискусията :arrow:
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 65#p776836" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Gery0324
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Ное 12, '17, 19:41
Местоположение: Augsburg, Deutschland

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Gery0324 »

Здравейте, група!
Съжалявам, че се изгубих, но... да живее немският интернет! :ufff:
Оправям се за работа в момента и исках само да ви поздравя. Довечера ще изчете всички какво сте писали като имам време.
Хубав ден на всички и честит първи сняг от мен! :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”