Isa Bel за кратко наричана Руми

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от МГХ »

Хайде покажи. Нямам търпение. Добре дошла и от мен. Тук е интересно. Дори на Коледа си говорим за растения :angelche:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31884
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1233 пъти
Получил благодарност: 3122 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Мария Николова »

Добре дошла! :tzvetoman: Барабар с котките. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Isa Bel »

И така ... ще се опитам с малко думи и нагледни снимки да покажа една идея, която ми хрумна и може да е полезна за други, които също живеят далече от своите градинки... по този начин не се полива често, не се плеви, не се копае, когато е кално не е проблем да се стъпва в градината...

началото ... треви, храсти и бурени - по-високи и от мен:

Изображение

Изображение

докато не го разчистих поне да стане така:

Изображение

Като начало идеята ми беше да е зелено зелено море, в което човек да се гмурне и да отдъхне:

Изображение

и все пак да има какво да си хапне - свежо и чисто ...

Изображение

отначало оставих всичко да си расте на редички а аз само косях пътечките за да може да се ходи между редовете:

Изображение

Изображение

Но проблема е че аз не живея там и също не съм собственик на мястото - така че не мога да влагам средства в дългосрочни и скъпи идеи ... затова ми трябваше нещо, което да задържа влагата ... мулчирах с окосената трева, но тя не беше много трайно решение, слама не можех да намеря, кашони, картони - те също не са трайни ... изобщо доста неща опитах докато не се сетих за фазера :

Изображение

след като сложих фазера видях, че много бързо копърът и червеното цвекло избуяха и наедряха - тоест идеята работеше - влагата се задържаше и не беше нужно да поливам често ... бях направила фазера под наклон и така ако валеше дъжд или когато поливах водата отиваше точно на корените и се задържаше там и под фазера...

но! .... фазера има лепила, за които не бях много сигурна дали няма да пречат за чистотата на почвата...
след още умуване и експериментиране ме "налетя" следващата идея / на мъжът ми му се завива свят само като чуе "имам идея" :ieeee: ... но затова пък само аз се занимавам с градината и той помага само ако има нещо тежко за мен /
а ето и идеята !!! :

Изображение

не се смейте :nod: знам че изглежда ужасяващо - но е здраво, стабилно и няма да се разпадне с години....
нямаше да споделям тук ако не съм проверила идеята от началото на засяването до края на хапването ...
в началото всички ми се смееха, бабите наоколо цъкаха с език, моята собствена баба непрекъснато повтаряше - "нищо няма да излезе" - но аз съм си магаре .... и нищо не можеше да ме спре ... а когато започнах да прибирам реколтата всички край мен си хапваха сладко от това което "нямаше да излезе" :ieeee:

та ето как изглежда нагледно:

Изображение

насях цялата градина по този начин - всичко /кореноплодни, зеленолистни, домати, краставици, боб, дори картофите - за ужасТ на всички /

Изображение

много е красиво когато зеленият килим се нашари с цветове а зеленчуците си растат насред него необезпокоявани от плевели в своите легла ... когато в началото беше кално стъпвах по дъските и това беше още един плюс...

Изображение

а ето и няколко снимки от вече порастналите неща:
марулките - на тях им е много добре така ... в началото още между тях посях лук и чесън за да уплътня мястото

Изображение

Изображение

репичките - от това че влагата не се изпаряваше станаха като пинг понки :ieeee:
мъжът ми ме пита дали не съм объркала и не съм посяла ряпа а не репички :D

Изображение

на спанака също му хареса така:

Изображение

а това е един сорт салата - Ендивия - разновидност на цикорията ... малко горчи но е много полезна

Изображение

главестата салатка също върви добре :

Изображение

картофите - ужасТ ... как можа !!! "нищо няма да излезе"
искам да ви кажа че откакто ги посях с дъските - не съм се занимавала повече с тях - нито плевене, нито загърляне - само поливане от време на време когато се засуши /даже се притесняват че ще изгният защото имаше много дъждове в началото и си мислех че от дъските водата ще е прекалено много /

Изображение

грахчо също беше доволен:

Изображение

зеленият фасул или бобът на вейки го покачих по тази конструкция върху мрежа за краставици и много му хареса така - сам си се навива по дупките:

Изображение

а сега малко продукция:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

двата вида кейл също се чувстват добре:

Изображение

ако сте стигнали до тук - вие сте герои!!!! - изтърпяхте ме ... :gush:
много съжалявам ако съм загубила времето на някой :oops:
но ще се радвам ако с нещо съм помогнала на друг, който може да вземе от идеята и да му е от полза ...
виждам че вие сте много и сте активни - все пак от споделените идеи се раждат нови успешни начинания...
това е за сега - ако ви е интересно - има още за споделяне :ieeee:

време е за :zzz:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от МГХ »

Хареса ми , но си нямам излишни дъски , нито дъскорезница наблизо за капаци . ;)
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Димана »

Добре дошла, Руми! :tzvetentze:
Идеите ти за влагозадържащите дъски и боб на мрежа за краставици са страхотни! :ieeemyzh:
У дома люпилня за нестандартности е ММ. Вдигането на боб на мрежа отдавна е изпробвано. От м.г. краставиците се катереха на пирамидка от бамбукови клони. Не беше зле.
Рдавам се, че си тук! :tzvetentze:
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от liubami »

Добре дошла !И на котетата адаши също!Много ми хареса идеята ти и снимките са суперски! :tzvetoman:
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от сюзан »

Здравей и добре дошла!
Наистина много нестандартна идея. За пръв път чувам нещо подобно.
Няма да го приложа, тъй като не отглеждаме зеленчуци. Отдавна преминахме през този период.
Разбрах, че имаш и цветя. Покажи и техни снимки.
А коткетата са чудни. И аз съм им фен, но сега сме без котка вкъщи, така че ще намилвам твоите.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Isa Bel »

Много ви благодаря за милото посрещане !!! :gush:
Не съм сигурна дали моите експерименти са точно за тук - може би по-скоро са за форума "Без мотика" - хехе...
но всички се учим един от друг и някой може да взаимства една идея и да я преработи и подобри към своите условия - нали? :)
Не случайно отворих темата под това заглавие - Нестандартни идеи и експерименти .... при мен всеки ден ври и кипи и нещо се измисля - нищо не остава за дълго под същата форма ... ще се радвам да споделям с вас ... и ... постепенно ще разглеждам и вашите идеи - вие сте много и сега се чувствам все едно съм пусната насред океан... :lol:

И тъй като ме попитахте за цветята ще ви покажа последната ми идея за оформяне на градинка - най-накрая намерих място от където да се снабдявам със слама ... /следващата година ще има много експерименти със слама - при цветята и при зеленчуковата градина също /...

Изображение

Изображение

Изображение

Под сламата непременно трябва да има някаква хартия - вестник, картон, велпапе - за да не изниква бързо тревата... Харесва ми сламата като материал за градинките - отново задържа влагата, спира плевелите и тревата и изглежда някак чисто - подредено .... и не на последно място приятна е и за котаците - стана им любимо място за излежаване ...
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 54 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от iana_hk »

Добре дошла, Руми.
Когато има желание нещата се получават, макар и с не много средства.
А котаците са много сладки!
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Аватар
vladislava78
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Май 17, '10, 16:49
Местоположение: Обнова
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 135 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от vladislava78 »

Добре дошла, Руми! :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”