Увивни храсти и пълзящи растения

Публикувай отговор
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

Бръшлян / Hedera
всички го знаем , некапризен и издръжлив , има интересни вариетети на листата, вечнозелен е , търпи сянка-това е достатъчно за да може да ни послужи на терасата , в градината и в композиции;размножава се лесно с отводи и резници, с пипалца прикрепва и покрива повърхности , кори на дървета и където ви е угодно:~ :dovolen: става за "окантяване" на цветни групи с редовно подстригване на бордюра.
хеликс
Изображение

Изображение

Fatshedera
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

Пълзяща хортензия /Hydrangea petiolaris
Достига дължина и 15 метра , цъфти в края на лятото и есента , обилен растеж и цветове в бяло , оформяне и премахване на цъфтежните клонки есента помага за обилното цъфтене следващата година ,ефектни жълтеещи листа през есента , непретенциозна и търпи засенчване.
Изображение
Изображение
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

Jasminum officinalis
Намерете го , гледайте го в голяма саксия , направете му констрекция да се катери и го дръжте навън от април до ноември. Цъфти бяло разкошно ароматни цветове.В южните райони може да се отглежда и в градината със съответната защита.

Изображение

Изображение

Trachelospermum jasminoides -също наричан жасмин , китайски жасмин , стар жасмин , търпи частична сянка ,ухае като жасмина , в нашия климат контейнери и лятото навън а зимата на хладно и светло...

Изображение

Изображение

Mandianum
Изображение
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от Titi »

Оградите ни в дворчето на село са "облицовани" с дива лоза. Адски благодатно растение, майка ми ми наряза пръчки от нейната и набодох около всички стени и огради. За една година превзе и озелени всичко. От ранна пролет почва да се раззеленява, а късно есен става червена и е още по-красива. Оградата към съседите е ужасно грозна и ръждясала, а като се облицова в зелинина имаш усещането, че си на самотно зелено островче.
Изображение

Изображение

Ето тук в края на есента вече се подава ръждивото грозотилище, за което ви говоря
Изображение

Един път насадена, тази лоза не иска нищо повече. Сама си се отглежда, дъжда я полива.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от Titi »

Друга широко разпространена, бързо обхващаща всичко около себе си и лесна за отглеждане лиана е така наречената по народному "фунийка". Есен събирам семена, в изобилие ги има. Пролет ги сея там, където искам да скрия нещо грозно, в случая коловете на асмата. Ето резултата
Изображение

Изображение

Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от Titi »

В районите, където зимите не са толкова люти, може да си засадите навън и пасифлора. Аз го направих само за опит, защото няколко години мъчих една пасифлора в саксия и не щя да цъфне. Засадих я в градината, опънах между два кола мрежа за краставици. Стана ОГРОМНА, имаше стотици пъпки и цветове по нея, нещо наистина впечатляващо. За съжаление зимата измръзна, както и очаквах. По морето спокойно може да си я гледате в градините навън, в Южна България също.
Изображение

Изображение

Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

Браво... :liubov: :liubov: Дано се включат и други , аз никъде не съм намирала на едно събрани с картинки и сортове... :tzvetentze:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от orkud »

dal, само препускам след теб из темите :lol: :lol: Научих много неща, а красотите които показваш определено ми помагат в студената зима. Не обичам зимата, не обичам и студа :oops: И съм настинала при това :snif: Така че, определено ме настройваш пролетно :nod:
Тити, аз през 2008 засадих пасифлора от семена и юли месец покараха 3-4 стръкчета. Есента се чудих какво да я правя и взех, че я засадих в градината. Изкара зимата и напролет покара отново. Миналата зима също не беше лека, а и на вилата в Странджата зимите не са от топлите. През лятото се покатери на мрежата, но не успя да направи голям храст. Сега съм я загърлила и и стискам палци да оцелее, че ако се справи голяма цветна феерия ще ме чака лятото :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от calico »

solanum jasminoides - картофена лиана. нараства бързо, с около 40-50 см на месец, разклонява се добре и цъфти дребни беци цветове в съцветия.
Единствен недостатък- на мен вече втора зима ми измръзва, но пък винаги прокарва отново, корените издържали до -10. Миналото лято прокара късно и до есента беше вече на 4 м плъзнала по стената, цъфтя до късна есен, до ноември. Сега пак е измръзнала. При мен е на северн ъгъл, понася сянка.
Пише че за година нараства до 12 метра, иска сериозно рязане ако не измръзне сама. Изключително непретенциозна, добро решение ако ви трябва да облечете колона, или ъгъл.

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от orkud »

calico, :shock: :shock: това съвсем не ми прилича на дребни цветове :angelche:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”