Реновиране на стара селска къща

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от milena02 »

Здравей, Нови градинарю! Аз не разбирам от строителство, но се обаждам тук да ти вдъхна кураж, че една седмица само жена ти да спи на чист въздух и да й пеят щурчета под прозореца, а на сутринта да си пие кафето сред собственоръчно засадените рози и... няма да може да я изгониш от село. Ще я молиш на колене да се прибере в града и няма да иска. От опит ти го казвам, аз бях същата.
dal

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от dal »

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=8&t=547
Не знам , е с тази тема ги дърпам обратно аз селянките тук да напущат градовете , ама твоята жена може и да няма толкоз чувство за хумор :mrgreen:
Нищо де , те и тук некои уж нямаха , пък после като станаха селянки се сдобиха и с хумор :lol:
И да ти кажа , след тази тема едно двадесетина човека се прибраха и си стегнаха къщите.
Ми , лъжа , не е от темата , ама за три години що дворове стегнахме и залесихме и що къщи и шапрони и сайванти рециклирахме- броя нямат ...

Иначе добре дошъл , тук мисля че ще намериш добро място за съвети и забавление :daaa:

р.р. утре ще огледам скиците и ще ти пиша за твоите конкретни терзания какво мисля
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от calico »

добре дошъл! Къщата изглежда много хубава.

Когато преди години ние купихме селската къща, ММ каза че трябва да се почне с пренареждането на покрива, а той не течеше и си беше здрав. и така и направи, второто беше баня и тоалетна вътре. Ти казваш че има тоалетна, обаче ако трябва да слизам по онова външно стълбище за да ида до тоалетната и аз няма да се преместя на село. Банята и тоалетната трябва да са до стаята в която ще спите, опита ми това показва
помисли някак и за връзка между двата етажа освен това външно стълбище, удобствата са важно нещо
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от dal »

Къщата има добър потенциал , но не мисля че ще стане с минимум средства /то зависи какво се цели като краен ефект де/
Покрива , дограмите / поне ремонт на тези ако не подмяна/ , баня с тоалетна - аз започвам от там , и там евтино като вариант почти не виждам , за сметка на което пък е задължително
септична яма с утайник- ще ти я изкопаят , използват и редуват огромни гуми с редици камъни , но не съм запозната в детайли - тук можеш да питаш съседите как са решили проблема , защото ще добиеш представа за нивото подпочвени води и типа почви- глини , варовици , каменистост и т.н.
гипсокартон за което е криво като стени и което ще преустроиш като помещения
дюшемета подмяна пребоядисване , въобще боя и текстил където е възможно - повече естетика и по малко строителство.
Мебели могат да се намират евтини
евентуално външно измазване - има и други способи- къщата няма да я познаем , ще е чудна.

Според мен на първо време ще е трудно да я стегнеш + едновременно да постигнеш традиционния български стил , защото тази промяна и наподобяването ще ти глътнат средства - българската къща изобилства от дърво и дървени елементи- парапети врати оградки преградки навеси чардаци асмалъци и т.н. .
Може би да помислиш да я направиш удобна и обитаема и после на втори етап- традиционна
виж ги ?
Изображение
Изображение
Изображение

Регистрирай се във форуми за строителство , там ще намериш много идеи хитрини и техники - в тях пишат повече хора дето са на твоята вълна , а това винагиф е от практическа полза. Понякога очевидните решения някак ни убягват и трябва друг да светне с фенерчето и да ти огрее ъгъла с идеите.
Излиза че номерът с избора на розите ще ти легне най евтино и най лесно- даваш огряването и квадратурата на мястото , пишеш има ли място за високи или няма и след един ден имаш списъка готов и поръчката сега тече към холандия , подбираме ти сортовете и март садиш и лятото-цъфтиш :D .
Аватар
нов градинар
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Яну 8, '14, 14:11

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от нов градинар »

Дал благодаря за линка. Разгледах темата снощи, ама МЖ не е чак такава гражданка. Обича селото и градината и цветя. Няма нищо против да живее на село, но на мен ми се иска да и създам по добри условия.
Калико вече претърсихме покрива и оправихме плитките /тука така им казват/, но си има нужда от цялостно пренареждане. И аз се замислям за малка вита стълба отвътре.Коридоора е голям и нефункционален има място за стълба. Смятам дазапазя външната стълба за едрогабаритни мебели. Нещо такова искам да изглежда
Изображение
Изображение
Аватар
спатифилия
Кана кафе
Мнения: 694
Регистриран на: Май 22, '12, 13:13
Местоположение: видин

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от спатифилия »

Добре дошъл ,нов градинар! :tzvetentze:
Ако някой ми беше казал преди 7 години,че ще стана "първа селянка",щях да му се изсмея!Аз,градското чедо,да живея на село-никога!!!Ама хората са казали-"Никога не казвай никога".Сега пък немога да живея в апартамента.
Скед това лирично отклонение ще ти обясня как ние двамата с ММ,без нито един майстор,си стегнахме къщичката "плетарка" в Ноео село ,Видинско.Първата работа беше да изкопаем шахта точно до къщата. :o И за да нямаме проблеми,заради близостта с къщата,я циментирахме изцяло и е с утайник.После ,усвоявайки част от огромния коридор,си направихме баня и тоалетна.Стените са с гипскартон и в/у тях ММ залепи плочките.Дойде обаче другия проблем- височината на стаите беше едва 2,20м.Нагоре няма как да се "ходи",затова изкопахме пода,за да вдигнем височината.Всички тавани/каратаван/ ги махнахме и ги заменихме с гипскартон, а отгоре- стиропор.Стените с двоен гипскартон и два пласта вата за изолация.Понеже къщата е на един етаж с мазе,ММ направи вътрешна стълба към мазето,което е страшно удобно,особено зимата.Вярно,че взе доста място от коридора,но си заслужава.
Всичкото това го направихме за една година. И оттогава все по нещо доправяме! :nod:
Сетих се за нещо много важно.Провери дали не минава някоя греда през комина.Защото когато разваляхме нашият комин, оттам изскочи една почти обгоряла греда.Явно Господ ни е пазил да не се запалим!
Имам и доста снимков материал,само да го намеря и ще постна снимки.
Аватар
нов градинар
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Яну 8, '14, 14:11

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от нов градинар »

Още веднъж благодаря Дал! Писали сме едновременно. Поставих въпроса тук защото искам да събера идеи от женска гледна точка. Предполагам че много от вас са се сблъскали с нефункционалност на иначе красиви жилища. Затова ми са интересни и вашите мнения освен това на жена ми, като опит който сте натрупали. Много съм благодарен за идеите и ще се радвам на други
Аватар
нов градинар
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Яну 8, '14, 14:11

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от нов градинар »

Много благодаря Спатифилия! Много ще ми е полезен снимков материал особенно за ямата, баня, тоалетна вътр. стълбище пти тези условия.
Благодаря на всички за подкрепата!
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от ra4eto »

Здравей и от мен :daaa: Още една преместена на село гражданка :lol: :lol: Решихме с ММ преди 6 години да си закупим къща,с течение на времето се установихме там за постоянно.В града се ходи само за работа и училище ....ежедневие но тези 30 минути повече път си заслужават когато излезеш по халат да си пиеш кафето или детето просто си нахлузи първите обувки и отиде да играе.
Но всичко това струва време ,средства...понякога доста нерви и усилена работа но си струва.
Мога да ти изброя поетапно важните и неотложни стъпки от това което ние извървяхме,та накратко:
покрив,както разбрах вече сте го реновирали
хубаво е да се подмени цялата вик.и ел.системи за да няма "изненади "на по-късен етап
И от опит ти казвам,проучете и се спрете на една единствена бригада която да се заеме с ремонта,от мазилка до ключ.Излиза много по евтино и сигурно отколкото разни и разнообразни"майсторчета"
Не е маловажен дренаха на градинските участъци ,особенно при такава денивелация :daaa:
И голямо ДА вътрешната стълба,много по-удовно е с нея и малко да е мястото все има начин да се разгърне
Изображение
това е нашата ,стените са лично моя заслуга ,оставих камъка но само на вътрешните :stiskam:
Много от нещата можете и сами да направите и то от подръчни материали
Изображение
тук ти показвам подовите настилки на първият етаж който беше доста нисък и се найожи да се свали каратавана,изкопа се и нивото(и все пак не се отвори кой знае колко пространство но поне висок човек не си блъска главата в гредите :lol: :lol: :lol: .Пода е от талпи(чам)ММ и приятели ги наредиха,притегнаха с колани и завиха в/у майки,циклене ,лакирани и готово ,доста по евтино от касвато и да е друга настилка.
Та приготви се работа ви чака...но си струва
О....и да не забравя,банята.ако имаш възможност направи и една на вторият етаж,колкото и да е малка дори само мини тоалетна....
успехи,колкото може ще помагаме :stiskam:
Аватар
нов градинар
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Яну 8, '14, 14:11

Re: Реновиране на стара селска къща

Мнение от нов градинар »

Раче, много хубаво се е получило. Поздравления! Много ми харесва идеята за стълбата. От винкел ли е изработена или е нещо специално! Като от някое списание е ! Благодаря!
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”