Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от DarinaN »

:?: идеята е .... сега ще изсипя една камара тъпи въпроси , но няма как да си изясня идеята за сянка по друг начин. това с разположението и изгледа ми е ясно и без картинка. какво да се засенчва - пътеки, части от къщата, които нямат изглед към двора , огради да се "декорират" с растителност , кътчетата за "кафе и почивка на открито" да са в плътна или шарена сянка ?
би било хубаво ако има ясни отговори , иначе ..... и специалист не би могъл да ти угоди
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от ljuboznatelna »

Присъединявам се към въпроса на Дарина, че тази тема я наобикалям от началото, обаче като не мога да схвана какво искаш, не мога да давам и акъл :hmmm:

Покривът на родителите ти е уникален!!!
dal

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от dal »

аз мисла че никой не може да ти помогне :D
ще се пържиш и ще зяпаш на хората по дворовете и асмалъците , и понеже мястото е много голямо , а климатът ти е от най благоприятните в българия , след 2-3 години ще имаш концепция , сянка ще имаш още преди това но не от дървета ,а дърветата ще ги имаш след 5 и нагоре , живот и здраве -годни да скрият поне запорожец под сянката си.

четох четох , ми нищо не отбираш от дървета , което не е укор ами е констатация
затуй почвай да четеш , щом правиш оградка от палети , значи трябва четене , щото иначе грешките ще ги плащаш в двойно време и пари. Успех !
И все пак , липите носят риска от гръмотевици да привличат , пчели и алергии
Каталпите са малко шантави дървета и често страдат от вътрешно гниене под кората , а клоните им падат от няма нищо
Пауловниите растат бързо, красиви са и за твоя терен НЕ стават прекалено големи
Лешниците са прекрасни за край ограда кьоше на двор- има и тъмни и зелени и от клоните им стават прекрасни прави колове , и здрави- това за доматиту :lol:
Брезите са красиви и рехави , ама като удари 40 градуса и ебем ти романтиката с потния задник и кунки
Орехите , накрая ще кандисаш , не е тиранозавър да те нападне , само му избери в кой край да е
Асерите растат бавно и не чакай сянка , след 5-6 години ще дочака сянка котаракът ти и ти ще получиш декоративен ефект ;
Всичко останало расте по бавно , освен ако нямате подпочвени води на два метра отдолу
Аватар
acid
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Юни 22, '12, 15:53
Местоположение: Пловдив

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от acid »

какво да се засенчва -
1. пътеки, части от къщата, които нямат изглед към двора-Източната част на къщата(ще приложа една грозновата рисунка на пейнт)
2.огради да се "декорират" с растителност :arrow: По оградите съм сложила растителност и я изброих към обясненията си,но винаги има място за още :D Там не може да са високи растения по ред причини и ми трябват растения,които да се съчетаят с моите,а те са:люляци,керии и майски сняг по дължината на телената ограда.
Палетената ми оградка пък започна да се покрива вече с дивата лоза и по цялата дължина има храстчета,най-вече рози :dovolen: Има място за още,искам да стане много шарена и да си остане там,няма да се бута :dovolen:

3.кътчетата за "кафе и почивка на открито" да са в плътна или шарена сянка ? :arrow: За сега други кътчета за кафе няма,нямам и концепция,самата полянка е доста голяма и има място за такива места,но не сме решили дали искаме басейн,дали искаме езерце,какво искаме на тази полянка изобщо.За това я оставяме чиста и празна,докато се решим :D Това също го обясних по-горе.

Изображение
windows 7 screenshot

Тази рисунчица евентуално ще даде повече яснота от описанията ми,щом те са останали неразбрани :dovolen:
Търся най-правилните растения за озеленяване на тези две важни части.Едното е перголата,която съм направила с рози,но за сянка имам и сложени асми,кивита...Не знам кое ще бъде пуснато към тази част,чакам да видя кое ще расте бързо :dovolen: Искам пред перголата и от тази страна на къщата да има такава композиция от дървета и храсти.Харесвам цъфтящи декоративни и харесвам брези,червени кленове,алблиции,каталпи,пауловнии.Нарисувала съм и топчета с храсти,искам пак да са цъфтящи :dovolen:

В другия край съм се опитала да направя пак една композиция,която да се намира до пясъчника на децата.Там сега има асма,висока е 1,20,не знам какво ще стане с нея,пусната е по едно подобие на арка :lol: На това място искам да има малко по-ниски видове дръвчета и отново храсти :dovolen:

Това е всичко.Това имах предвид "сянка до къщата"

Липа мислих да има до ореха пред двора,но щом викат гръмотевиците ще се откажа :lol: Имаме си доста такива тук :nod:

Подпочвени води имаме тук,не знам дали това е причината,но всичко расте доста бързо,най-бързо се развиват кивитата,асмите,люляците и кипарисите.Те са започнали да правят сянка на определени места :D

Юките не знам дали са бавнорастящи или при мен са такива,но те с единствените,които не се развиват,а имах едни средиземноморски идеи за тях :lol: :lol:
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от ljuboznatelna »

Ами ти си си планирала вече кое как. Като забережка ще пиша, че дърветата до детската площадка много скоро ще се окажат не на място, защото децата растат бързо. Там по-добре нещо временно. Или започни някаква редица дървета от най-отдалечения край до площадката през определено разстояние, мен лично ме дразни толкова чакъл, но може и да са ви други плановете за в бъдеще, които аз не знам, и да не е удачно да садиш нещо.

Цъфтящите храсти ще ти покрият мрежата изцяло, аз имам 75м ограта покрита така. Моята е метална, затова търпи и катерещи рози и глициния и текома.
Логичното е сенчестата част да е там, където прекарвате най-много време, красивата пък (свързана е с повече средства, затова го отбелязвам) да е така, че да я виждате най-често - било от мястото където седите, било от прозореца.

Малките дървета рано или късно ще станат колкото перголата и ще я задминат. Ако са широколистни под тях пак е добре да насадиш нещо.

Малко дърво е рус тифината, но под нея не е добра идея да има растения, заради многото издънки, които пуща. Късат се лесно, но е по-лесно просто да мине косачката под нея (и на 3м ги пуска). Ако наистина искаш да са малки, по-добре иглолистни, които търпят рязане, за да си ги държиш на определена височина.

На картинката, която си показала, има овошки и според мен подстригани японски дюли. На мен не са ми красиви така, но вкусове всякакви.

Ако наистина искаш сянка, ще ти трябва дърво и то с голяма корона. Бързо растяща е върбата, на този голям двор ще стои добре, но много хора се плашат от размерите й .Моята, дето е насадена преди 3г. , в кофата да е била на 2, не се вижда съвсем добре, но стърчи над перголата, да добиеш представа за размера. В момента не намирам подходяща снимка.

Изображение

Иглолистните растат бавно, затова ако искаш по-високо,по-добре да го купиш такова.

Ей тази картинка след пет години изглежда така - смърча не е пораснал чак толкова, а сливата много:
Изображение

Изображение
Аватар
acid
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Юни 22, '12, 15:53
Местоположение: Пловдив

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от acid »

Върбата има ли някакви проблеми ,които да създава като дърво?Харесвам я и нея много,но въобще не я познавам като дърво :dovolen:

До перголата бих се съгласила на по-големи дръвчета с хубави корони.Там до детския кът да са малки,за да мога след време да допълвам или да местя...

И още един въпрос,на смърча може ли да се контролира растежа?Примерно,ако стигне размер,който започва да ме плаши,да отрежа вържа или нещо такова,това също не го знам. :dovolen: Защото тук около нас има такива сребърни и са божествени,много харесвам цвета им,всичко,но тези височини,които имат са ми страшни :dovolen:
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от ljuboznatelna »

Едва ли ще можеш да се покатериш толкова високо, че да оформяш :) Най-много да оголиш ствола до определена височина. Ние сме насадили мното дървета с ясното съзнание, че ще дойде момент, когато ще трябва да се преборим с тях. Но искаме сега да ни е красиво. Тъжно звучи, но живота тече бързо, а не сме вече първа младост.....

Бяхме си купили червена акация. Обаче се оказа , че вероятно присадката е загинала и се е развила подложката, а тя беше една бодлива и мощна акация, която само за две години стана по-висока от смърча , а как теглеше вода.... И я отсякохме, колкото и да съм жалостива към растенията. Сега на нейно място има атласки кедър, който кокетно се е наклонил към детската къщичка.

Върбата става много голямо дърво. Нашата порасна бързо, защото получава редовно поливане. В момента мога само да подрязвам виснали клонки и останаха още 2-3 клона за рязане, после короната ще иде толкова високо, че нищо не мога да направя. Там няма основи, които да надига, ако направи поражения по паважа, те са поправими. Тегли много вода, влаголюбиви растения до нея трудно виреят, въпреки поливането.

Стигнах до снимки, върбата е жълтото петно точно в средата на голия парцел. Това е снимка от пролетта на 2010г.
Изображение

Лятото на 2011г
Изображение

Пролетта на 2012
Изображение

Лятото на 2012
Изображение

Есента на 2012
Изображение

А ето я тази пролет, колко стърчи над перголата, която в случая изобщо не се вижда:
Изображение

Според мен този темп ще те уплаши :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7444
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 885 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от ljuboznatelna »

Аз не виждам нищо лошо в това градината да красят плодни дръвчета. Ако общия стил е такъв - пъстър и хаотичен, кънтри, се вписват много добре. Прасковата не става голяма, красиво дърво е, не прави боклук.
За високо дърво става бадем, пролетта цъфти красиво, а за бадемите няма нужда да се катериш, става с брулене.
А и всяко друго едроплодно може да се контролира с рязане.
Крушата е красива не само като цъфти, есента се оцветява приказно.
Дюлятя цъфти много красиво, много късно хвърля листата, направо зимата.
Аватар
acid
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Юни 22, '12, 15:53
Местоположение: Пловдив

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от acid »

Ако сложа две бели брези на местата,които съм отбелязала до перголата,до тях на какво разстояние мога да слагам други ? И до бреза,кое би било подходящо? Не намерих някаква композиция да видя подобна.Може и да не е подходящо...

Харесах и това http://www.monmouthhealthandlife.com/3gardens_color.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Слънчевото ми място си търси идеи за сянка

Мнение от DarinaN »

acid написа:какво да се засенчва -
1. пътеки, части от къщата, които нямат изглед към двора-Източната част на къщата(ще приложа една грозновата рисунка на пейнт)

ако това , което се вижда на снимката е източната част , незабавно опъвай голям асмалък , иначе живи ще се опечете . там нито прозорци имаш, нито гледка , поне ще направиш нещо полезно . между плододаващите / лози и кивита/ слагай клематиси и церулеи да направят стена и отдолу си пий кафето / киви е за предпочитане, защото не се пръска често и няма да ти цапа " кътчето" :hihihi:

за декорациите съм пас
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”