Цикас

Аватар
kundi
Кафевар/ка/
Мнения: 820
Регистриран на: Дек 11, '09, 08:31

Re: Цикас

Мнение от kundi »

А моите цикасчета са от 1 април навън и се радват на пролетта. Изображение
http://kundi.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цикас

Мнение от ravik »

Моето вади 5 нови листа! :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
В момента ми се засичат три розетки. Миналата година не извади листа, но предишните две извади и розетките още си зеленеят. Много го обичам този цикас. :liubov2:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цикас

Мнение от ravik »

В тази тема май само аз си пиша, но моят цикас тези дни разби един друг мит в цветарските среди, а именно, че "цикасите вадели само по една розетка на година".
Моят в момента развива 4 нови листа. За втори път тази година вади розетка. Държах го цяло лято навън, няколко пъти пада от парапета заради едни ветрове. После го свалих долу на пода на терасата, но пък силният вятър го обръщаше. Имаше много студ около септември и малко преди да го прибера през ноември. Сега вече е на топло, на слънчево, полят и без вятър и мисля, че на него му се струва, че зимата е свършила, най-лошото е отминало и сега му е пролет. :D Та ето го как изглеждаше преди няколко дни (тези малките зелените в центъра са новите листа; в момента вече минават 20 см. :nod: ):
Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Цикас

Мнение от el pistolero »

Хех, аз убих вече 2 семеначета.
Следващото или ще е с някоя шишарка, като кокосов орех поне на едрина или ще си взема семки аз да си ги посея, ама много бавно ще стане, та най- добре варианта с охранено добиче.
Само кофтито е че всички "холандски" цикаси, които се продават тук са Cycas revoluta- разнообразие никакво :hmmmmmm:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
veroniki73
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Ное 23, '10, 20:11
Местоположение: около София

Re: Цикас

Мнение от veroniki73 »

Моите седят цяло лято на вън и се чувстват отлично! :ieeee: ИзображениеИзображение
От известно време на този цики почнаха да му жълтеят новите листа и не мога да разбера причината. :hmmm: Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цикас

Мнение от ravik »

Ооо, veroniki73, страхотни листа имат цикасите ти, браво! :nod: Те са си растения на пълното истинско слънце, това е истината. Преди време бях снимала един вече станал на дърво, сега ще го потърся :) :
Ето го - голям цикас, и чак от стъблото се размножава :lol: - така става, когато си гледате цикасите на пълно слънце. :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Изображение

veroniki73, относно болния, според мен има някакъв проблем. Вероятно условията му са същите като на другите, които изглеждат великолепно, така че според мен е болен нещо. Или е преполят, или му гният корените. Или има някакъв дефицит на хранителни вещества. Ама според мен е по-скоро гниене на корените. :(
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
veroniki73
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Ное 23, '10, 20:11
Местоположение: около София

Re: Цикас

Мнение от veroniki73 »

ravik :potekoha: :potekoha: :potekoha: Ето това е цикас!А аз си мислех,че моите са големи! :hihihi: Благодаря ти за мнението ще взема да го преслушам може и да има проблем с корените. :hmmm:
Аватар
RaPTeR
Kафенце
Мнения: 10
Регистриран на: Фев 21, '11, 15:12
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Цикас

Мнение от RaPTeR »

Здравейте! :dovolen: Имам Цикас (или поне си мисля, че е Цикас :oops: ) от средата на ноември 2010г. Отскоро забелязах, че има леко пожълтяване от лявата страна (виж снимката долу), ако някой може да ме посъветва какво да правя, ще съм много благодарен. Също искам да попитам дали това са нови листа, който ще поникнат или се заблуждавам и дали саксийката е малка? :dovolen:
Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Цикас

Мнение от ravik »

На снимка 1 това пожълтяване от преди ли е или сега се е появило? Личното ми мнение е, че това е следствие от някаква травма по листата, някакво нараняване от преди и не пречи. В момента вече няма начин да го оправиш, но и не е особен проблем, освен леко естетически. Все пак ако пожълтяването е прогресивно е сега е започнало, то това е друго вече.

На тази снимка:
Изображение
това не са нови листа, но и новите листа изглеждат подобно. Единствената разлика е, че новите листа са зелени. В момента, в който започанат да излизат, ще ги различиш. :nod:

Според мен, на този етап цикасът няма нужда от пресаждане. Според мен го пресади като започне да става топло и слънчево - март-април-май. Важно е цикасът ти да е на слънчево място, лятото може да го извадиш и на открито. :nod: Нови листа е най-вероятно да се появят около май месец.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
RaPTeR
Kафенце
Мнения: 10
Регистриран на: Фев 21, '11, 15:12
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Цикас

Мнение от RaPTeR »

Благодаря за информацията, колкото до пожълтяването, поне аз от скоро го видях, но не прогресира, което е добре. :D За пресаждането и на мен ми се въртеше в главата април или май месец. :daaa: Иначе лятото ще го сложа на балкона и се надявам да му е добре там. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”