Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

А моят е на камък :lol: Даже си мислех да му взема от някаквите ускорители на процеса на превъплъщение, ама .... Сега ще го покривам с найлонов чувал :nod:
Аватар
desita-vk
Kъсо кафе
Мнения: 59
Регистриран на: Апр 6, '10, 07:55

Re: Компост

Мнение от desita-vk »

Винаги когато чуя или видя думата "компост" се сещам за следната случка:
Беше преди доста години, тогава още бяхме гаджета с мъжО и родителите му гледаха гъби, и за да спестят някой лев сами си правеха компоста, пълнеха чували с него и сееха мицела, отивам аз на гости и гледам една огромна камара пред голямата порта и моя любим заровен до уши в нея, пълни някакви чувалчета, викам му "Какво правиш там?", а той ми се хили и ми отвръща "Демонстрирам ти какво значи израза "Затънал в л*на до шия"". Тогава ми обясни че това което съм си мислила за пръст е компост и се прави от животинска тор и слама.

И за да не ви оспамя съвсем темата имам някакъв спомен че се опитваха да поддържат определена температера докато става процеса на гниене на съставките, отгъваха, загъваха, ходеха да го поливат, да го обръщат и накрая го обеззаразяваха с вар мисля
- Господин Дявол, оттук ли е пътят за Ада?
- Да, карай все на криво...
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5155
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Компост

Мнение от mileni »

Да ви споделя ,как преди няколко години си направих ,без да искам компост.Оскубах трева от двора,но явно е било по-кално,защото и доста почва остана по корените.напълних това в един чувал-черен.Повече бяха чувалите,останалите съм изхвърлила,но този изостанал.Видях го ,като беше натрупал вече сняг.Оставих го ,като се стопи снега ,тогава да го изхвърля.
Каква беше изненадата ми,когато мъжо го награби и вътре видяхме рохкава почва,без следа оттрева :shock:
Та, така мързеливо се сдобих с компост :lol:
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

Милени, за една зима ли се случи това?

Аз пък слагам остатъци от цитруси ама днес нещо ми светна, че май не беше хубаво :hmmm:
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5155
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Компост

Мнение от mileni »

Да ,Дени,
за да речем 4-5 месеца.Стана случайно,но нали знаеш ,че случайни неща няма :D
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

Аз напълних и един чувал с листа по указания от някакво списание, но уж след 2 години да чакам резултата :dovolen:
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Компост

Мнение от pachetooo »

denitsavm написа:Аз напълних и един чувал с листа по указания от някакво списание, но уж след 2 години да чакам резултата :dovolen:
какви ти 2 години,2 месеца аз така когато сбирах шумата от дърветата и цел да си храна заека 3 чувала от брашно ги бях забравил каде съм ги сложил и на скоро като разчичиствах попаднах на тех.Отварянм и какво да вида шумата се стрила на ситни парченца и аз я изсипах намястото каде си правя компоста.
Миналата седмица докато се разхождах в пакта попаднах на един много изгнил кестен и си събрах от него и го прибавих към общата камера.Пък колко кафе съм сложил /на ден по 1 кофа 3 л от лютеница.и викам да спра вече че само кагото ида до камарата и като се е загряло мирише много на кафе като разровя.
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

Аз кафето го слагам направо около цветята :nod: , не в такива индустриални количества де. Видимо подобрява структурата на почвата, особено там, където не е обработвано. Същото правя и с черупките на яйцата, стрити :nod:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11904
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 196 пъти
Получил благодарност: 307 пъти
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от johnstalker »

denitsavm написа:Аз кафето го слагам направо около цветята :nod: , не в такива индустриални количества де. Видимо подобрява структурата на почвата, особено там, където не е обработвано. Същото правя и с черупките на яйцата, стрити :nod:
Как подобрява структурата според теб?
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от zmei4o »

ами като начало е кисело заради кофеина :)
след като се промие трябва да се смеси с пръстта за да натори.
то нали си е растение - опечено и смляно :)
ако се задържа влага си мухлясва :dovolen:
черупките от яйца са за бегонии 8-)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”