От А до Я за любимите домати 2021

Модератор: Миша

Заключено
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от dreamer »

luchiya.manolova написа: Май 9, '21, 01:36
dreamer написа: Май 8, '21, 23:09 И не знам на каква момина сълза съм попаднал, но аз от този сорт съм най-доволен и постоянно го препоръчвам тук и се учудвам, че само на мен ми е първи фаворит, което говори че явно има и не толкова сполучливи семена от тоя сорт. Или пък просто при мен си е намерил мястото.
я пак кажи за сорта, че ме заинтригува, да не се ровя назад да търся какво си писАл и дай снимки от минали години да видя големина и родливост. Моля! :)
Не си пазя снимките от миналите години. Доматите са около половин кило. Родливостта е като при другите домати, които съм гледал. Пробвай. Няма да сбъркаш.
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от dreamer »

Клеър написа: Май 9, '21, 08:42
dreamer написа: Май 8, '21, 14:28 Ето малко снимки и от мен. Тази година до тук времето е перфетно за домати.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Имам един сорт предполагам , че е бонония направо е заприличал на боабаб. Такова дебело стебло такова чудо не бях виждал.
Супер са ти доматките . Дано все така да ти вървят. Този с дебелото стъбло е усвоил по някаква причина повечко азот и затова изглежда така , но не и болен в никакъв случай , просто такива растения по принцип не дават много плод, растат на листна маса .

Лучия , Момини сълзи можеш да видиш в темата за сортовете и на първите страници . Домата наистина ражда много добре и има много едри плодове , растенията са мощни и яки някои дори сами се раздвояват и си правят 2 стебла защото имат сила да си изхранят доматките . Заслужава си човек да го има в градината , да по- ранен е , но според мен не е от най-вкусните сърца или пък според моите условия .
Тази година също имам няколко корена от него , но сега е в малката градина да видим там дали по-добре ще се представи и дали ще стане по-вкусен :lol: .
Благодаря Клеар!
Относно вкуса ,Момина сълза може би не е типичното сърце , но и вкуса зависи от други фактори(семена почва и други). При мен Момина сълза като вкус се получи най-добре въпреки че имах розова магия и сърцето на албенга в градината.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от ivko69 »

Alex74 написа: Май 9, '21, 09:42 Белите пъпчици са много твърди , не могат да се махнат и са част от стеблото.
Нищо не разбирам , но не ми се струва болно разстението



Изображение

Изображение
Това са адвентивни корени,и в никакъв случай фузариоз...За някой това е болест,но аз съм отглеждал такива растения,снимал съм ги назад в темите,брал съм домати от тях,много домати,и съвета ми е да не третираш с нищо,а засаждай и си свиркай...На един метър над земята съм имал такива корени,и висят като червей,па кво...Шоколадовото манисто беше така,па си ми даде четири китки с по 60-70 доматчета...При възможност сложи растението полегнало и от тези пъпчици ще станат корени...Айде чао,че отивам да садя каквото имам... ;)
Alex74
Kафенце
Мнения: 33
Регистриран на: Мар 25, '21, 19:07
Местоположение: гр.София

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Alex74 »

Здравейте,
Да докладвам :
Изхвърлих 12 корена домати с подобни признаци и отидох до пазара да възстановя загубите.
Купих си още 30 корена, но след това отидох до един друг разсад и се загледах и видях същите бели пъпчици и казах на жената , че и е болен разсада. Тя ми се изсмя и каза , че от 20 г. се занимава с това и че това са корени. После отидох до всички , които продават разсад и тях питах за второ мнение - всички бяха единодушни , че това са корени.
Веднага се прибрах и си извадих разсада от кофата за боклук , защото съм го гледал като писано яйце, третиран с Рутмост, триходерма, Мая , органична тор за домати и пръскане с янтарна киселина.
Три корена дадоха фира , но е нищо .
Сега имам още разсад , ще има да сръвнявам , моя с купения , което не е лошо.
Поздрави на всички колеги и усмихнат ден!
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1214 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

:aspm: :srofl: :daaa:
Аватар
InnerSelf
Kафенце
Мнения: 37
Регистриран на: Сеп 16, '20, 09:16

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от InnerSelf »

Аз имах няколко такива растения като според мен също това са наченки на корени и просто ги сложих по-надълбоко, за да си пуснат корени и от там. Няма страшно и преди и аз съм имал такива растения и са си били много добре. Успех и плодородна година :)
Аватар
Anyyyone
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Апр 1, '18, 16:23

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Anyyyone »

Не знам къде да си задам въпроса,но ще ви питам,ако някой може да помогне. Намерих едно пакетче комбиниран тор. Азот-фосфор-калий+магнезий в съотношение 10-8-12+3. Аз по принцип не ползвам много препарати и торове,но така и така го имам,дали ще е добре да подсиля доматите с него? И по колко да слагам? Ако не става за тях,да го ползвам за розите и другите цветя? На пакета пише на гръцки,че свеки е там и го е пращала,но не разбирам изобщо какво пише. 🙈😂
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1214 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Може да се потърси по името на препарата, евентуално линк към производителя, да се преведе с Гугъл и ще се добие представа. Снимай опаковката.
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1783
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 151 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от dung »

alys написа: Май 9, '21, 07:48
dung написа: Май 9, '21, 06:37 Съседката ми даде разсад от Сан Марцано. Пикирах го и вече е готов за садене в градината.
Има ли нещо по-различно при отглеждането на този сорт? Нали и той иска колчета?
Да, не става високо растение, но иска подпора. Според мене, не го колтучи.
Благодаря, alys! :tzvetentze:
Аватар
Anyyyone
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Апр 1, '18, 16:23

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Anyyyone »

alys написа: Май 9, '21, 15:07 Може да се потърси по името на препарата, евентуално линк към производителя, да се преведе с Гугъл и ще се добие представа. Снимай опаковката.
Ето това само пише:

Изображение

Пробвах с преводач,но освен това,което и аз разчетох,друго не преведе.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”