Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Martin 86
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Апр 28, '21, 16:25

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Martin 86 »

Имат израсли листенца и тази година, ако са засъхнали нямаше да избиват листа, нали? След като не съм знаел, че за Блек Стар трябва специален опрашител и нямам повече място в двора да засадя друго за опрашител, според вас има ли смисъл да ги държа още или да ги режа още сега ? Язък, две години напразно...
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Не, не ги махайте, изчакайте, казвате че не са цъфтели изобщо... ако не се опрашваха трябваше да цъфтят но да не задържат плод. За опрашването после ще наблюдавате, нека първо започнат да цъфтят. А за опрашител може да присадите един клон с Бляк даймънд и ще се оправи работата. Разликата между двата сорта е 1 седмица в периода на зреене и единия е с жълто месо, другия с червеникаво. Имам и двата сорта по 2 дръвчета, така че ако има нужда от калеми ще изпратя, вие намерете кой да ги присади.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Бягайте от японските сливи. Освен че цъфтят доста по-рано, са много по-суствителни на болести от Стенлей.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Martin 86
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Апр 28, '21, 16:25

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Martin 86 »

Благодаря ви за информацията. Да питам ако тази година купя една фиданка от Блек Даймън и потърся човек който може да присажда, късно ли ще е, при положение, че вече са избили листенцата, макар и малко. Ние ги подрязвахме преди десетина дни. Гледах в интернет, че поставят калеми на вече разлистили дръвчета. Но да попитам дали от фиданка става калем и дали е късно тази година? И могат ли да се поставят калеми на две годишни дръвчета? Благодаря ви
Martin 86
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Апр 28, '21, 16:25

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Martin 86 »

polyabs написа: Апр 29, '21, 02:18 Не, не ги махайте, изчакайте, казвате че не са цъфтели изобщо... ако не се опрашваха трябваше да цъфтят но да не задържат плод. За опрашването после ще наблюдавате, нека първо започнат да цъфтят. А за опрашител може да присадите един клон с Бляк даймънд и ще се оправи работата. Разликата между двата сорта е 1 седмица в периода на зреене и единия е с жълто месо, другия с червеникаво. Имам и двата сорта по 2 дръвчета, така че ако има нужда от калеми ще изпратя, вие намерете кой да ги присади.
Ако може да ми изпратите калемчета, ще съм ви благодарен. Само да кажете дали сега може да ги присади, две седмици след рязането. Благодаря ви.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Ще изпратя изпратя калеми но първо трябва да изберете метод на присаждане за да преценим кога ще ви трябват калеми. Има варианти на присаждане лятото на спяща пъпка или ранна пролет.
Martin 86
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Апр 28, '21, 16:25

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Martin 86 »

Дръвчетата са в гр. Котел, там пролетта малко закъснява, но щом вече цъфтят другите, не знам дали е съвсем ранна пролет. Вие кажете как е най-добре, сега или лятото. Аз не разбирам нищо, дори лозичките ги режа, като гледам видеа в интернет. Ще опитам да кача няколко снимки, да добиете представа, дано да успея тук.
Martin 86
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Апр 28, '21, 16:25

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Martin 86 »

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Martin 86
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Апр 28, '21, 16:25

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Martin 86 »

Martin 86 написа: Апр 29, '21, 14:48 Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Както споменах ги засадихме пролетта на 2019г в края на двора,на мястото на стар кокошкарник, иначе доста бързо растат, почвата предполагам е доста наторена от кокошките.И подложките бяха много дълги за разлика от на дръвчетата закупени от разсадник, тези бяха с по над 60см подложки, копахме над 1метър, за да подложим и оборска тор.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Ако са на сенчесто място може и за това да се бавят. Мога да изпратя началото на август за да се пробвате на спяща пъпка, която трябва да тръгне следващата пролет, другия вариант е март под кора или на подобрена копулация.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”