Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 724 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Shami »

Сега изникват въпрос след въпрос.Тръгнахме да садим дръвчетата.Съвети валят от всякъде ,но не знам кое е вярно и кое не.Киснат ли се във вода предварително,подрязват ли се корените ?Подрязват ли се върховете и колко ?До каква дълбочина трябва да са посадени като цяло.Нали има присадка там някаква,по- нагоре ли,на нейното ниво ли?Направо такива съвети чувам,че невероятно ми звучат ,затова реших да ви питам тук.Съветват ни да ги заровим доста над присадката.Правилно ли е ?
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 204
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Пламен »

Shami написа: Мар 14, '21, 11:12 Сега изникват въпрос след въпрос.Тръгнахме да садим дръвчетата.Съвети валят от всякъде ,но не знам кое е вярно и кое не.Киснат ли се във вода предварително,подрязват ли се корените ?Подрязват ли се върховете и колко ?До каква дълбочина трябва да са посадени като цяло.Нали има присадка там някаква,по- нагоре ли,на нейното ниво ли?Направо такива съвети чувам,че невероятно ми звучат ,затова реших да ви питам тук.Съветват ни да ги заровим доста над присадката.Правилно ли е ?
Можело е да ги накиснете за 24-48 часа, но ако досега не сте го направили не отлагайте засаждането заради това. Корените се подрязват докато видите, че среза е бял, т.е. вижда се свежа тъкан. Обиконвено 1-2 см са достатъчни, но ако са били засушени може да бъде и повече. Върховете се подрязват. Каква височина ще оставите зависи как смятате да формирате короната - къде ще е разположен първия етаж. В общия случай ако първия етаж ще започва от 70-80см, 90-100см е достатъчна височина на стъблото, което трябва да оставите. Ако някоя фиданка ви се стори извадена с твърде малко или къси корени, трябва да съкратите стъблото още, за да има баланс между подземната и надземна част. Присадката трябва да е задължително над повърхността на почвата. Най-често добрият вариант е да бъдат на същта дълбочина както са били в разсадника.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 724 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Shami »

Пламен,благодаря за бързия и подробен отговор.Изникнаха още въпроси.
Има ли зачение на къде ще сочи присадката,на изток ли,на юг ли ? Изобщо това има ли значение ?
Също и черешите ни съветват да ги садим на по-високата част в двора.Не обичали много водата.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2312 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от alys »

Така е за черешите. Ето още един материал за засаждане https://ecosapiens.bg/blog/zemedelie/za ... a-fidanki/
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 724 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Shami »

Алисче ,благодаря :tzeluvka:
Черешите ги насадихме на по-височкото място.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8572
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 952 пъти
Получил благодарност: 724 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Shami »

Всичко е насадено и полято.Само дето забравих да им изрежа върховете.А сега пък не мога да се сетя кое дръвче с колко голям корен беше.Ще видя утре по малко да ги резна :hmmm:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13774
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 244 пъти
Получил благодарност: 495 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

ако , като мен , сте тръгнали да си избирате дрян
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31838
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1193 пъти
Получил благодарност: 2959 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Мария Николова »

Нямам нито една овошка, но гледам в околните дворове започналите да цъфтят костилкови овошки и ми е тъжно, че толкова цвят няма да върже плод.
Дано дойде по-скоро време да зажужат пчеличките! :stiskam: :stiskam: :stiskam:

Получих от форумно другарче стихотворение точно със същото чувство.

ВИШНА ПОД ДЪЖДА

В дворчето ни цъфна вишна
някаква печал поражда в мен:
цяла в цвят, разкошна, пищна,
точно във такъв ужасен ден!

Мрачно, мокро, хладно, ветровито.
Седмица не спира да вали.
Нито слънце, нито птиче, нито
бръм на оплодяващи пчели!

Плъзнали едни мъгли и влаги,
че като ги гледаш, току-виж...
Но ще каже някой: - Ти, май, драги,
не заради вишната скърбиш! -

И така е. Но я чувствам близка,
и и казвам: - Не унивай ти!
Щом като природата го иска,
трябва и в лош ден да се цъфти!

Валери Петров
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Martin 86
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Апр 28, '21, 16:25

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Martin 86 »

Здравейте. Имам следното питане, надявам се някой да може да ми помогне. През 2019г пролетта, засадих две дравчета слива сорт Блек Стар закупени от Мосю Бриколаж. Още когато ги купих, бяха дълги над два метра, но с човек който ги садихме, отряза им върховете и т.н. Тази година тези две дръвчета нямат никакъв цвят, за разлика от другите сорт Сненлей засадени същата година които са отрупани с цвят, но купени от друго място. Защо според вас двете сливи Блек Стар, не цъфнаха?
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3459
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Мартин, не всички дръвчета зацъфтяват на първата година. За сливите е по рано, но някои круши ги чакаме и 5 години за да дадат плод.
Сливата Блек Стар си иска опрашител - Блек даймънд. Дори и да беше цъфтяла, може и да не може да се опраши - тя е японска слива и не се опрашва от обикновени или сини сливи. Така че за есента и намери да засадиш опрашител. Аз избягвам да купувам от големите вериги магазини дръвчета - съществува риск да са засушени или да е объркан сорта.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”