Клематиси 2020

Публикувай отговор
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Клематиси 2020

Мнение от Kaira »

dar написа: Ное 4, '20, 09:21 Кайра, прекрасни са клематисите ти. Как ги подрязваш, цвета или и клонки? Аз имам няколко и това лято не можах да режа прецъфтялото. Доста е трудоемко. Дали има някакъв друг начин или това е, с ножица цвят по цвят?
Благодаря, dar! Подрязвам рано през февруари-март, когато започват да се надуват пъпките и се съобразявам
със съответната група. От първа група не се режат! От втора се подрязват изсъхналите клони и се подрязват
на около 150 см. от земята. А от трета се режат ниско над две здрави срещуположни пъпки или ако са от рода на
integrifolia се режат до земята. Когато прецъфтят с първи цвят подрязвам клематисите от втора група на около 150 см.
за да ги стимулирам за повторен цъфтеж през август/септември. През това време в началото на юни
започват да цъфтят от трета група, при тях премахвам пухчетата на прецъфтелите цветчета. В края на юли, когато останат
без цвят и нови пъпки, подрязвам и тях на 150 см. за да ги стимулирам и те да цъфнат пак през септември/октомври.
Също така отстранявам всички изсъхнали клонки. Някои ще цъфнат, други не. Непредвидими са!
Може да се събудят чак на по следващата година. Най-важното е да са на слънчево място!
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Клематиси 2020

Мнение от dar »

Кайра, благодаря ти :tzvetentze: ! Ще пробвам догодина така да ги режа след прецъфтяване на 150 см. Единия се катери по едно дърво, там ще видя как ще се справям. Живот и здраве да е!
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Клематиси 2020

Мнение от Kaira »

Изображение
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Клематиси 2020

Мнение от borislava.kirilova »

По това време на годината Clematis montana ' Marjorie' ме радва с листа. :liubov2:

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”