От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6091
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2297 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

В градините съм оставила само зелевите, включително кейла (надявам се да може да се яде все още). Никакви белокрилки не се появиха. Явно не им допада климатът тук.
Ръснах синап и ръж в градината след пипера и доматите. Ще чакам за завали и ако успея междувременно ще разръчкам с мотиката, за да дам шанс на семенцата да се вкоренят. В градината след картофите ръжта и синапът са поникнали. В оранжерията, след прекопаване, също засях ръж и синап. Ще видим дали ще поникнат. Двете врати са отворени, а буците почва бяха влажни. Направих някакъв опит да ги наситня, после пак сях същото, да не би някои семена да са отишли прекалено надълбоко.
Съвсем реално мирише на зима. Ааа, евентуално ще торя. Ако не успея в близките дни, ще е по-нататък. Добре е веднага да наторя, тъкмо семената ще останат завити, нооо, времето е кът. Направих си 5 чувала (от захар) с доматени и пиперови растения плюс триходермената течност за бърз компост.
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от dreamer »

Аз пък ръснах по 5 кила овча тор на метър в градината. И се подготвям вече за пролетта. Тази година подозирам, че торенето ми е дошло малко. Яд ме е че не се сетих да проверя нитратите в доматите като бяха още в разцвета си. Сега го меря ама не знам дали дава реално, защото тези домати които имам са узрели изкуствено . Иначе теста за нитрати щеше да ми даде някаква информативност за недостиг на тор евентуално.
Отделно засях цялата оранжерия--чесън, лук, бейби спанак, марули, рукола. Не ми остава време да монтирам конвектор, за да мога да поддържам някаква по-добра температура в някои моменти, но тъкмо ще видя така как ще тръгнат нещата.
luchiya.manolova
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Юни 30, '20, 00:01
Местоположение: около София 767м. надморска височина
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от luchiya.manolova »

dreamer написа: Ное 17, '20, 23:41 Яд ме е че не се сетих да проверя нитратите в доматите като бяха още в разцвета си. Сега го меря ама не знам дали дава реално, защото тези домати които имам са узрели изкуствено . Иначе теста за нитрати щеше да ми даде някаква информативност за недостиг на тор евентуално.
с какво правиш теста за нитратите и как
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от dreamer »

luchiya.manolova написа: Ное 18, '20, 00:53
dreamer написа: Ное 17, '20, 23:41 Яд ме е че не се сетих да проверя нитратите в доматите като бяха още в разцвета си. Сега го меря ама не знам дали дава реално, защото тези домати които имам са узрели изкуствено . Иначе теста за нитрати щеше да ми даде някаква информативност за недостиг на тор евентуално.
с какво правиш теста за нитратите и как
От край време съм запален по биологичната храна. Преди години си купих от Русия уред за мерене на нитрати. По-скоро едни познати руснаци ми го донесоха, защото нямаше как да го поръчам по друг начин. Така, че е възможно да е и единствения в България. Тогава по пазарищата ми беше интересно да меря различни продукти. Няма смисъл да казвам че 90 процента бяха много над нормите. Помня че дините просто бяха топ ъф дъ топ. Мерил съм и биологични плодове и зеленчуци от сертифицирани производители и там всичко си беше наред. Което говори, че уреда си показваше точно. А и той съвсем не беше евтин. Между друго уреда показваше и завишени нитрати на домати на мои познати , които бях сигурен че не ползваха никакви химии , а само оборски тор. Но то и оборския в големи количества повишава нитратите над нормата. Аз точно затова мисля, че ще хвана на моите домати нуждата от тор ако я има, защото уреда прави количествен анализ всъщност.
Ако някой му е любопитно да си измери на неговите домати, като дойде момента, може да ми прати домат и аз му казвам стойността и всеки си прави сметка дали на донаторява. Но доматът трябва да е голям--за да мога после да си направя една салата :D

P,S. Всъщност сега потърсих уреда, за да постна линк и видях, че вече се предлага и в България. Така, че моя едва ли вече е единствения.
ето това е :
https://soeks.tech/?gclid=Cj0KCQiAhs79B ... a2EALw_wcB
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6091
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2297 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

dreamer написа: Ное 17, '20, 23:41 Аз пък ръснах по 5 кила овча тор на метър в градината.
dreamer, оборския тор как го премери? Като килограми или като вместимост? Замислих се, че никога не съм мерила теглото на тора, а обикновено слагаме с кофа (зидарска, чийто обем е 40 л) и на 1 ред, дълъг 5 м, насаден с домати или пипер, или краставици, слагаме 1 такава кофа с тор.
Това с тестерите за нитрати е полезно, но наистина цената е :shock: :chchaa: :lol:
Ето такива кофи ползваме, всичко друго се чупи или е тежко, или е малко и неудобно.

Изображение
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от dreamer »

alys написа: Ное 18, '20, 11:50
dreamer написа: Ное 17, '20, 23:41 Аз пък ръснах по 5 кила овча тор на метър в градината.
dreamer, оборския тор как го премери? Като килограми или като вместимост? Замислих се, че никога не съм мерила теглото на тора, а обикновено слагаме с кофа (зидарска, чийто обем е 40 л) и на 1 ред, дълъг 5 м, насаден с домати или пипер, или краставици, слагаме 1 такава кофа с тор.
Това с тестерите за нитрати е полезно, но наистина цената е :shock: :chchaa: :lol:
Ето такива кофи ползваме, всичко друго се чупи или е тежко, или е малко и неудобно.

Изображение
Алис, на килограми го измерих. Аз имам около 30 квадрата отвън. 6 чувала по 30 кила му сложих. Значи около 6 кг на метър е дошло.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6091
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2297 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Заинтригува ме. Ще премеря колко тежи нашата кофа с тор.
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Титрив »

alys написа: Ное 18, '20, 12:04 Заинтригува ме. Ще премеря колко тежи нашата кофа с тор.
Що се мъчиш с тази кофа? Сигурно имате най-обикновена строителна количка. Тя е с обем 60 литра . Слагаш тор по-малко когато ти си шофера, и я гърбиш яко когато хванеш половинката за помощник. Той ще е така :bzzzz: , а пък ти така :katericka:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4853
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 608 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от ivko69 »

Ами ако е меко и колелото на количката затъва...?

Кво стана с оная рецепта със сярата.... :hmmm: Уж да я напишеш,а що не я пишеш... :hmmm: Сигурно след като помисли малко и прочете още за нея,видя че не е толкова универсална,мори две болести,и то по лозята...
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Титрив »

ivko69 написа: Ное 18, '20, 14:06 Ами ако е меко и колелото на количката затъва...?

Кво стана с оная рецепта със сярата.... :hmmm: Уж да я напишеш,а що не я пишеш... :hmmm: Сигурно след като помисли малко и прочете още за нея,видя че не е толкова универсална,мори две болести,и то по лозята...
Да е меко-колко да е меко? Моята количка е с гумено колело бая широко. Тя ако затъне, аз с галошите надали ще мина. При мен е наклон 16 %. Такова е местото-кво да го правиш.Имам пътеки надълго и на преко та не е лесно и за количка. Ма пак е много по-добре с нея.
Ще дам рецептата. Вярно, че се използва основно за лоза, но има ефект и при овошки. Не съм я пробвал, а сега е времето. Покрай други грижи все забравям да си взема кило сяра за три и петдесет. Вар си имам доволно от нескончаемото строителство.
Предпочитам да давам мои резултати за квото и да било. Иначе къде кво пише - нета ни е в ръцете.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”