Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от сюзан »

Много ви моля някой спец по божурите да ме просветли, трябва ли да изрежа листата на моя божур Барцела? Днес видях, че на някои стъбла, в пазвите на листата са се образували пъпки и вече са около 1, 1.5 см. Това ме хвърли в недоумение трябва ли да ги изрязвам.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Aз не ги режа такива клонки ,но съм забелязала ,че може и без тях . Режа на пролет ,както и дървесните ,когато видя кое е изсъхнало .Някоя година остават такива клонки ,друга си се зануляват
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от сюзан »

Много ти благодаря, Либра! Скоро четох, че наесен трябва да се изрежат листата, за да могат корените да заложат цветни пъпки за другата година. На моите листата са зелени още, но реших да ги изрежа и се оказа, че някои стъбла имат нови пъпки. И то само на Барцела. Помислих, че може би бъркам като го режа и го оставих. Сега ще пробвам да изрежа само другите стъбла, тези с пъпки ще оставя. Да видим какво ще стане.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Виола »

Сюзан, итохите са хибриди между тревисти и дървовидни божури, режат се като тревистите до долу, а цъфтят с огромни цветове като на дървовидните. Но даже и да им оставиш вдървесенените клонки, мисля че няма да е проблем.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2428 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Оставям ги да фотосинтезират и на пролет режа тревистите малко над земята - да се вижда, че е там. :lol:
На итоха Братцела почиствам изсъхнали стръкове и разклонения над най-силната пъпка, запазвам ниските, най-силни пъпки. Имам и един дървовиден китаец, на който изрязвам листата, прецъфтелите изсъхнали семенни кутийки и сухи клонки.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от сюзан »

Виола, точно защото знам, че са хибриди, затова си помислих дали не греша като му изрязвам пъпките и реших да питам.
Мери, мисля да направя като теб тази година.
Благодаря ви за бързите отговори.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1440
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 327 пъти
Получил благодарност: 456 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Ема »

Цитирам едно мнение на Надин.
nadin написа: Май 10, '19, 08:43 есента ако забележите част от пъпките са се образували високо в стеблото, растението ги е хранило и залагало цяло лято. Това е следствие на дървовидния родител. Но зимата тези стебла заедно с пъпките изсъхват и така се отнема част от цъфтежа. Та моят съвет е ако лятото забележите че започват да се формират пъпки в основата на листата на повече от педя над земята и живеете като мен в студен район на България направо ги махайте. Няма смисъл да се изтощава растението.
Миналата година изрязах високо разположените цъфтежни пъпка и тази пролет барцелата беше с 20-30 цвята. Предните две години не бях го рязала така и цъфтя с един-два цвята.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Shami »

Утре ще огледам моя,само да не забравя.Ще видя за какви пъпки говорите.Барцелата ми е втора година.
Първата зима и загина всичко.Сега е израстнал стабилен висок храст.Само дето одеве изпразвах водния обект , намира се до него.Обекта,тоест казана от старата пералня :lol: взе,че се обърна връз него и го пречупи някак .Половината храст засегна.Беше нависоко казана качен връз една дървена табуретка и падна връз божура.Утре ще огледам произшествието и ща видя има ли пъпки.Отгоре имаше едни големи,незнам как да ги нарека,като изсъхнали мумифицирани цветове ми изглеждаха :hihihi:
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

Ема написа: Окт 31, '20, 17:16 Цитирам едно мнение на Надин.
nadin написа: Май 10, '19, 08:43 есента ако забележите част от пъпките са се образували високо в стеблото, растението ги е хранило и залагало цяло лято. Това е следствие на дървовидния родител. Но зимата тези стебла заедно с пъпките изсъхват и така се отнема част от цъфтежа. Та моят съвет е ако лятото забележите че започват да се формират пъпки в основата на листата на повече от педя над земята и живеете като мен в студен район на България направо ги махайте. Няма смисъл да се изтощава растението.
Миналата година изрязах високо разположените цъфтежни пъпка и тази пролет барцелата беше с 20-30 цвята. Предните две години не бях го рязала така и цъфтя с един-два цвята.
А , аз не ги изрязах и при мен Барцела цъфтя по-слабо от предходната година. Благодаря зя тази информация и споделен опит. Ще ги изрежа непременно.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Lilly »

https://www.peonyshop.com/growth-proces ... e-peonies/
професионалистите ги косят направо
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”