Варосване

Модератор: Миша

Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Варосване

Мнение от Alien »

Здравейте,
Моля не се смейте, но имам един, вероятно, напълно дилетантски въпрос:
КАК СЕ ПРАВИ ВАРОСВАНЕ НА ДРЪВЧЕТА?
Правил съм от училище (още Брежнев беше жив) и не помня нищо от тогава. А имам на разположение градина, за която ми се иска да се погрижа подобаващо.
Питах в агроаптеката дали имат готова смес, с инструкция, но ме отшиха към магазините за строителни материали. Не ми се иска да сбъркам и да видя сметката на някое дръвче, за това:

1. Всякаква вар ли става? Или да търся определен производител? Вие какво използвате?

2. Трябва ли да търся именно "вар" или може хоросан (че в нашата железария имат само от последния)? До колкото знам, варта е CaOH (калциева основа, която на въздух става на калциев карбонат). Да не вземе да изгори кората!?

3. Трябва ли да добавям нещо друго в изходния материал? Вие добавяте ли фунгициди и в какви концентрации - като обикновената за пръскане или повече? Глина или лепило за дърво (туткал!?)? Медният сулфат (син камък) няма ли да се отмие още от първия дъжд?

4. Как да подготвям сместа и как да я нанасям? На каква височина? Само по ствола ли или и по земята, около дървото?

Мисля, в общи линии, да следвам това наствление:
https://agrozona.bg/varosvaneto-na-darv ... -izobshto/
Но ще бъда благодарен за всякакви коментари, препоръки и предупреждения!
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Варосване

Мнение от Alien »

Никой ли не варосва!?
Аз продължавам да чета (вместо да ида да свърша работа).
Гледам, че има съвети да се слага мляко във варта, че се държала по-дълго. Всякакво мляко ли става или трябва непременно да търся домашно?
Някои добавяли оборска тор в сместа, но не разбрах защо? Ако вместо оборска тор, тобавя троен суперфосфат, дали няма да е по-добре, от гледа точка на това, че той не е храна за бактерии?
Освен това, не трябвало да се боядисват новонасадени дръвчета, чак на втората-третата година?
Намерих и споменаване за някаква акрилова овощарска боя. За пръв път чувам за такава. Някой ползвал ли е? Пише, че се държала по-дълго и запазвала влагата, но да не вземат под нея да тръгнат плесени?
И все още не мога да намеря на каква височина трябва да се маже - метър, метър и половина или колко?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Варосване

Мнение от kim »

Варосва се с вар и син камък. Прави се заради вредителите, които остават под кората. Синия камък е като фунгицид. Височината няма значение, дали метър или метър и половина. И не ползвай хоросан :dovolen: Млякото ми се струва като глезотийка. Каква може да е ролята му?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Варосване

Мнение от Alien »

Пише че така варта се задържала по-дълго и по-трудно се отмивала от есенните дъждове и снега през зимата.
Живи вредители или техните какавиди и яйца?
Защото срещнах и съвет, след като се почисти кората от отлюспвания, мъх, лишаи и повредени места, да се напръска с инсектицид, да се изчака да изсъхне и чак тогава да се варосва. Само че така няма да се засегнат нито яйца, нито какавиди и се опасявам да не се излюпят напролет устойчиви гадинки...
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Варосване

Мнение от Еличка »

Може би ще ти бъда полезна само с два съвета, които съм получила от татко.
Ако има стари дървета с напукана кора, добре е преди варосването да се почисти (с нож например). Имахме и две, на които пълнихме хралупи с цимент.
Млади дръвчета не се варосват, да.
За височината Кимче ти е отговорила. Гледай да са горе - долу еднакви, за да е красиво.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Варосване

Мнение от Alien »

Благодаря Еличка. А почистваните места мазахте ли с нещо (напр. овощарска замазка) или ги оставихте да засъхнат и после направо с варта?
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Варосване

Мнение от Alien »

kim написа: Окт 25, '20, 08:35Прави се заради вредителите, които остават под кората.
И тук благодаря! Сега пак го прочетох това. Предполагам, се цели да не се набиват вредители в кората? Това, означава ли, че вече съм закъснял с варосването? От друга страна, по руските сайтове гледам съвети да се варосва чак до средата на януари...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Варосване

Мнение от kim »

Alien написа: Окт 25, '20, 17:14 От друга страна, по руските сайтове гледам съвети да се варосва чак до средата на януари...
По етапно или като възможност за варосване до това време? Ще ти препоръчам още нещо. Вземи си Акарзин. С него се пръска към края на февруари, началото на март, преди да набъбнат пъпките на дръвчетата.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Варосване

Мнение от Alien »

До януари, до колкото разбрах, като възможност.
Ще погледна препарата, с оглед на тазгодишните фиданки, мерси.
За старите дървета обаче ще ми трябва хеликоптер... Или имаш предвид да напръскам стволовете, там където са били варосвани, за да не ги нападат идващите от земята корояди?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Варосване

Мнение от kim »

До където можеш да стигнеш. Ствола и клоните. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”