Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8508
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 657 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Shami »

Като заговорих днеска за проблеми да се запиша и тук ,не само при макрофилите.
Много харесвам седумите,особено много тези високите,изправените.Обаче и тук ми се яви проблем.Отначало тръгват добре,перфектно даже и в един момент сякаш процвиляват,не мога да намеря правилната дума :ufff:
Дръжката им някъде към средата изтънява много,започва да съхне и при най-малкия допир се отчупва. :shock: Така не може да се образува така необходимото ми бунче ,тоест храстче :hmmm: Да не би да ги преполивам много :hmmm:
С тези в земята нямам такъв проблем,но те са и обикновен сорт,само при засадените в саксии е това,при марковите :ufff:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Сукулентни растения

Мнение от el pistolero »

Клеър написа: Юли 29, '20, 13:26 И аз си имам един бебешок вид Хавортия . Много ги обичам .
Изображение
Изображение
Оприличавам я на Pygamea argenteo- maculosa ,но изобщо не съм сигурна .
Това е Haworthia mutica
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Клеър »

Благодаря ти много el pistolero , ще и сложа едно етикетче да не стои така безименна .
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 786
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Taalgard »

Shami написа: Авг 13, '20, 11:31 Като заговорих днеска за проблеми да се запиша и тук ,не само при макрофилите.
Много харесвам седумите,особено много тези високите,изправените.Обаче и тук ми се яви проблем.Отначало тръгват добре,перфектно даже и в един момент сякаш процвиляват,не мога да намеря правилната дума :ufff:
Дръжката им някъде към средата изтънява много,започва да съхне и при най-малкия допир се отчупва. :shock: Така не може да се образува така необходимото ми бунче ,тоест храстче :hmmm: Да не би да ги преполивам много :hmmm:
С тези в земята нямам такъв проблем,но те са и обикновен сорт,само при засадените в саксии е това,при марковите :ufff:
Липсва им светлина и се вдигат.

Клеър хавани ми бебета от тая хавортия МОЛЯ ! :dovolen:
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от greeneyed »

Моята echeveria нещо се източи, на светло е, но не е на пълно слънце.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Сукулентни растения

Мнение от el pistolero »

Ами те се и източват с годините. Режеш, вкореняваш, а от долните листа отчупваш и залагаш да израстват нови растения. Обезглавеното стебло също може да пусне ново разклонение.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от greeneyed »

Е, то е купено тази година. Засега мога да пробвам с вкореняване на долните листа, макар, че сега едва ли е подходящия сезон за това действие. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Сукулентни растения

Мнение от el pistolero »

Есента им е идеална за залагане на листа, както и на Хавортиите. Но не става бързо.
Едни засукани хавортии сега чак след близо 10 месеца чакане тръгнаха от листа и то оцеляха до това време само 4-5 от 20. Но и аз сменях положенията, първите месеци бяха сложени легнали без никакво заравяне и без овлажняване както препоръчват, после като изсъхнаха безвъзвратно половината видях друг метод, при който след засъхване на мястото на отчупване се заравя в субстрата около саниметър и стои изправено. След месец се почва опръскваане с вода на субстрата. Аз сега лятото в жегите обливах направо през 3-4 дена, защото много бързо изсъхва, понеже това моето е смес керамика с пемза.
Някои листа пуснаха коренчета около май месец, но нови растения се появиха едва миналият месец.

Изображение

Изображение
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 786
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Taalgard »

el pistolero написа: Сеп 8, '20, 09:34 Есента им е идеална за залагане на листа, както и на Хавортиите. Но не става бързо.
Едни засукани хавортии сега чак след близо 10 месеца чакане тръгнаха от листа и то оцеляха до това време само 4-5 от 20. Но и аз сменях положенията, първите месеци бяха сложени легнали без никакво заравяне и без овлажняване както препоръчват, после като изсъхнаха безвъзвратно половината видях друг метод, при който след засъхване на мястото на отчупване се заравя в субстрата около саниметър и стои изправено. След месец се почва опръскваане с вода на субстрата. Аз сега лятото в жегите обливах направо през 3-4 дена, защото много бързо изсъхва, понеже това моето е смес керамика с пемза.
Някои листа пуснаха коренчета около май месец, но нови растения се появиха едва миналият месец.

Изображение

Изображение
В няколко групи съм във фейса.
Като се прибирах от работа разглеждах групите и попаднах на американка която слага директно на найлон.
Всякакви видове листенца имаше и се виждаше как е пръскала с вода , предполагам пулверизатор , понеже имаше доста ситни капчици по заложените листенца.
Темата беше над 300 коментара и не ми се четеше толкова.
Не ми е толкова перфектен инглиша :)
На мен ми остана субстрат за бебета кактуси и заложих на него.
От 8 листенца 5 са тръгнали.
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Клеър »

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”