От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4966
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: в североизтока
Дал благодарност: 183 пъти
Получил благодарност: 81 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от къщичка »

Алис, радвам се и аз да те "видя"♥️

Ким, не знам сорта, за първи път ще ги гледам. Директен сорт, похвали ги моята приятелка - розово, червено и жълто. Ако стигна до плод, ще покажа и ще събера семена.
Иначе засях допълнително от Руми Варна сорта :) и воловско сръбско сърце, който гледах последните години и събирам всяка семена. Дава доста плод, макар и дребен към края.

Мисля през май да засея за втора партида за оранжерията. Аз съм фен на Ръгби и Афен, но сега нямам от тях, а не ми се ходи по магазини. И без това няма да имам място за всички.
При Афен ми харесва, че не става високо растение и за оранжерията ми е идеално, поне от тези, които съм пробвала.
Предполагам ще имам някой излишен корен разсад, ако на някой в русенски регион му трябва, ще пиша като дойде времето.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 557
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от НАМ »

Алис, опасявам се, че може да ни потрябва произведеното в градините дори и без голямо затягане на колани. Изведнъж се оказа много ценно, че в градината има пресни марули, рукола, кейл, лук и чесън, спанак и магданоз, а наоколо копривата, лапада и киселеца са в изобилие. И ако досега моето увлечение по градинарството се толерираше като чудато хоби, сега всички помагат с ентусиазъм в обгрижването на разсадите 😊 . Надявам се много този ентусиазъм да остане и след прекратяване на изолацията. Градинарството е нещо велико.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2369 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

А кейлът от миналата година ли ти е? Тази година за пръв път ще сея. И то идеята е, ако случайно има белокрилки, да се катерят по него. Но може и като вкус да ми допадне.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 557
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 195 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от НАМ »

alys написа: Мар 23, '20, 15:46 А кейлът от миналата година ли ти е? Тази година за пръв път ще сея. И то идеята е, ако случайно има белокрилки, да се катерят по него. Но може и като вкус да ми допадне.
От миналата е. Най-ценното му е, че рано на пролет започва да прави цветни стръкчета. Откъснати, праеди да се разтворят заедно с цялото стъбълце, са голяма вкусотия. Много по-вкусни от броколито, ако си го похапваш сурово. Не си го давам на белокрилките, браня го с всички средства.
м.данев
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Май 9, '19, 08:37

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от м.данев »

[quote=Миша post_id=939068 time=1584961364 user_id=83]
Не всички акари се виждат с лупа, Данев говори за цитрусовия акар (Polyphagotarsoneumus latus) предполагам , той се вижда само под микроскоп, и то трудно, защото е много подвижен

Ето характерна изява на цитрусов акар, това вече е при силно нападение, при по-слабо има втвърдяване на стъблата и листата, зигзагообразно завиване на листата, промяна в оцветяването на цветните бутони и недобро опрашване , по-късно корковена мрежичка, понякога покриваща целия плод
Изображение
вкорковяване

Миша , много точно, снимката е точна ,така ми стават листата и върха , пръсках с каквото ми каза ,ама явно сега са слаби растенията и не се съвземат.
Пръсках с валмек.
Казаха ми , че предполагат че го имам в почвата , купих серни ленти,но сега не се опушвало , мислех да опуша оранжерията преди да засадя .
Сега залях с една БИО тор която подхранваи дезинфекцира
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2369 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Кой е този БИО тор?
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1470
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 244 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от ugod »

къщичка написа: Мар 23, '20, 11:17 Здравейте!
2-3 години бях зарязала лампите и ранното сеене, тази година обаче по неволя ще наблегна на доматите и изобщо зеленчуците.
Разбира се, изпуснах предния месец да залагам доматите, но приятелка ми даде разсад за пикиране и като се вдигнат нощните температури, тъкмо ще е готов за оранжерията.

Ще почета малко назад да видя какво си говорите :)
Изображение
Може да прехвърлиш доматите от по- малките кофи в по- голям обем. Опитай се да ги засееш почти до котилидоните.Така , от стеблото ще си пуснат допълнителни коренчета.И растенията ще укрепнат.Може да ги подхраниш , като 50 гр сух хляб го поставиш в един литър с вода за един ден.След това всяко коренче подхранваш с една чаена лъжичка.
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от chakal »

Честит сняг не стига вирус ами и сняг
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 548
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 128 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от qn4eto »

Много от познатите ми се оплакват, че са им измръзнали разсадите, изнесени в оранжериите. Моите са добре под тунелчето с духалката, и се чудя, ако приложа китайския метод - изрязване над котиледоните и засаждане дали ще ми се получи на този етап. Част от разсада ми е готов за разсаждане и ще го слагам събота- неделя. Става въпрос за другата част, които са засяти заедно с тях на 26.01, но пикирани 15 дни по- късно от първите. Тях искам да резна и моля опитните в китайския метод да ме посъветват.
Да уточня, че целта е размножаване в случая .
Последно промяна от qn4eto на Мар 24, '20, 08:55, променено общо 1 път.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17079
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 144 пъти
Получил благодарност: 529 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Миша »

м.данев написа: Мар 23, '20, 21:42
Миша написа: Мар 23, '20, 13:02 Не всички акари се виждат с лупа, Данев говори за цитрусовия акар (Polyphagotarsoneumus latus) предполагам , той се вижда само под микроскоп, и то трудно, защото е много подвижен

Ето характерна изява на цитрусов акар, това вече е при силно нападение, при по-слабо има втвърдяване на стъблата и листата, зигзагообразно завиване на листата, промяна в оцветяването на цветните бутони и недобро опрашване , по-късно корковена мрежичка, понякога покриваща целия плод
Изображение
вкорковяване
Миша , много точно, снимката е точна ,така ми стават листата и върха , пръсках с каквото ми каза ,ама явно сега са слаби растенията и не се съвземат.
Пръсках с валмек.
Казаха ми , че предполагат че го имам в почвата , купих серни ленти,но сега не се опушвало , мислех да опуша оранжерията преди да засадя .
Сега залях с една БИО тор която подхранваи дезинфекцира
Не, не са слаби, а си изпуснал момента, акарите отделят секрет, който унищожава тъканите и после е много трудно отново да се съвземат, обикновено нанасят вреди на връхните части, при силно нападение може да ги изрежеш до тази част, която е нормална на вид и на пипане, не знам как точно да го обясня. Съмнява ме био тор да унищожи акарите, може да има някакво действие срещу гъби и бактерии, но срещу акари не виждам как.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”