На гости на Орфей

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 375 пъти

На гости на Орфей

Мнение от ch.petrov »

Изображение
каменно сърце
Изображение

Изображение
Големия Харман
Изображение
древни шарапани
Изображение
трапецовидна ниша + скална гауда + Харманска Утроба
Изображение
розов зеолит
Изображение
звездни паралели и меридиани на Малкия Харман
Изображение
Лъвът се готви за скок
Изображение
каменна гауда
Изображение
Родопска зеленика
Изображение
камънаци нек'ви - единият е кух с два входа
Изображение
зелен зеолит
Изображение
Улеите на Големия харман = звездна карта?.. винарски вадички ? .. жертвеник/хекатомба ?..
Изображение
всичко си има : и чело, и нос, и рамене, и вярно куче
Изображение
next time
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: На гости на Орфей

Мнение от Миша »

Чакам продължението :dovolen: + разказ ако може :angel2: , обичам да минавам по стъпките на разказващия, да уловя неговите емоции, та ако може да ни разкажеш малко с думи прости защо скиташ по древните камъни . :tzvetentze: Усещането знам какво е :D


Използвай ей това това човече със зелената глава за качване на снимки, така изображенията ще са по-големи и няма да се налага да кликваме върху тях , за да се виждат по-добре .

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: На гости на Орфей

Мнение от Миша »

Изображение

Ще увелича дъба, разбирам защо някога са го обожествявали, обикновено стои самотен сред гората , стар , огромен и непоклатим , като някакъв древен символ от незапомнени времена , ако притихнеш сякаш може да усетиш вибрациите на душите , които са се молели някога край него, обичам го това езическо усещане :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: На гости на Орфей

Мнение от Гео, граф »

И аз искам разказ, Чавдаре, със снимки всеки може - мяташ, мяташ и емоцията си е само за теб :svekurva: ... Барем да беше споменал къде си ходил. Разгеле че има подсказки - зеолити, вкаменена гора - требе да е в Източните Родопи, Момчилградско, ама търсих, рових, докато разбера. Не че е лошо де, така човек научава разни интересни неща. И все пак...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: На гости на Орфей

Мнение от prijatel62 »

Байкушевата мура. Лесовъда Костадин Байкушев през 1897 година открива и описва този екземпляр. Разположена е в близост до хижа Бъндерица до пътя от Банско за хижа Вихрен. Възрастта и е над 1300 г.
Според една легенда дървосекачи надничари работели в гората. Но когато се опитвали да отсекат този мура, брадвите им отскачали. Казали това на началника си. Разсърдил се той, грабнал своята тежка стоманена брадва и с все сила я забил в един от корените на мурата. Тозчас от корените бликнала кръв и го ослепила.
От тогава никой повече не се е опитвал да отсече тази мура.

Изображение
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 375 пъти

Re: На гости на Орфей

Мнение от ch.petrov »

Посочено е съвсем ясно - Големия Харман и Малкия Харман. Те са на север от Момчилград. Достатъчно е да напишеш "харман " в Гугъл и веднага излизат десетки линкове за Харман Кая. Няма да преразказвам чужди публикации.

Всъщност там подробно е описан начина по който група археолози са се опитали да датират историческия момент на изграждане на светилището Харман Кая, което според тях е било и астрономическа обсерватория. Така те изчисляват, че посоката север - юг на една от изсечените линии би имала сравнително най - малка неточност преди ОКОЛО 4000 години и приемат, че тогава е изграждана древната обсерватория, т.е. тогава вероятно са изсичани улеите. Доста археолози приемат тази хипотеза.

Има и доста археолози които не приемат тази хипотеза. Някои смятат че това е светилище, в което е приготвяно ритуално вино. Според други - това е светилище - жертвеник. Аз не съм археолог и не мога да преценя - кой крив, кой прав. На Малкия Харман има три вдълбавания като шарапани. Засега не знам как да покажа един кратък клип, на който се виждат и шарапаните.

За разлика от Перперикон и Татул - на Харман Кая все още няма удобни опесъчени пътеки, дървени естакади, парково осветление, пояснителни табели и самозвани натрапчиви водачи с вратовръзки. За щастие там всичко е все още в автентичния си вид, въпреки че личат следи от иманярски набези.

На Харман Кая преди две години видях червена съсънка. В дебелите книги пише, че има обикновено 8-9 цветни листчета. Аз видях пембена съсънка с 12 цветни листчета и светъл ореол в средата - водопад от серотонин и допамин. Виж в споделени снимки.

Видях къде започва пътеката за Вкаменената гора, пише че е само на 3 км. Обаче. Аз знам, че пътеката е означена и видима само донякъде, след това трябва да търсиш. Next time.

.
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: На гости на Орфей

Мнение от daneda »

Всеки може да търси в гугъл, но интересното е да прочетем твоята гледна точка, твоето преживяване, когато си посетил тези места и естествено някой и друг съвет за тези, които тепърва ще решат да посетят прекрасните и интересни забележителности. :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”