Вредители по сукулентни растения

Модератор: scleri

kalinka84
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Яну 22, '20, 15:43

Вредители по сукулентни растения

Мнение от kalinka84 »

Здравейте! От известно време забелязвам, че част от растенията ми са нападнати от вредители. От скоро гледам сукуленти и не съм много запозната с видовете вредители по тях, четох че не са податливи и много рядко се случва да бъдат нападнати. Моите явно изтеглиха късата клечка :dovolen: Проблема е, че не мога да определя какви точно са - въшки, акари или някакви други. Някои са черни, а други бели, дори в началото ми приличаше на скреж и не заподозрях проблем. Нападнати са ми почти всичките растения, само една хавортия все още удържа фронта. Прилагам снимките, които успях да направя. Моля ако някой може да помогне да установим вида на вредителите и начина да се справя с тях.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Вредители по сукулентни растения

Мнение от Havga »

Имаш белокрилка със сигурност.Това са дребните бели полепнали неща, които отделят лепкава течност. Аз ползвам за нея Санмайт, направо заливам растението, защото е контактен инсектицид.
Черното е въшка, но не съм сигурна дали не е щитоносна. За нея съм чела, че Нурулето помага, но с него по-кротко или навън терасата, защото е доста силно.
Ако можеш да ги измиеш под струя вода също ще помогне, но пак ще трябва да пръскаш, защото и едно да е останало ще се рамножи...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 847 пъти

Re: Вредители по сукулентни растения

Мнение от Alien »

Горките семпервивуми! Въшките са си направили конгрес. Добрата новина е, че той издържа навън, да можеш да го изкараш на терасата и да ги почерпиш обилно с нуреле. Само внимавай после, карантинния му срок е месец и половина.
Ако на първите две снимки е Sedum spurium Roseum, също издържа навън.
За вкъщи, най-добре с моспилан. Едно че карантината му е три дни, друго че попива през листата и трови дори там, където не е пръскано.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по сукулентни растения

Мнение от Миша »

Нуралето вече е забранено

Пръскане с Тепеки ще ги умори, предлагам точно него, защото не мирише , но все пак е добре да се проветри след пръскане. Моспилан или Актара също ще свършат работа, но въшките са много, с едно пръскане едва ли ще стане
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
kalinka84
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Яну 22, '20, 15:43

Re: Вредители по сукулентни растения

Мнение от kalinka84 »

Благодаря за бързите отговори! Ще направя всичко възможно да ги спася от тази напаст. Не знам от къде се появиха тия въшки :hmmmmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”