Лиственица (Larix) Larch

Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Breda »

Олеее,верно ли? Ми пишете го някъде с червени букви това :ufff:
Аз нали щото по -еко,без отрови ...
Лили е виновна :lol: :lol: Тя ни снабди с нийма и не ни каза да не пръскаме иглолистните :twisted:
Благодаря ,Алекс,сега викаш да чакам и на останалите да изпадат иглите.Ще стане градина за чудо и приказ :o
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Lilly »

Breda написа: Авг 25, '19, 10:26
Лили е виновна :lol: :lol:
:tzeluvka:
съжалявам , и аз съм пръскала цялата градина с нийм
освен споменатото кедърче и един ликвидамбър с неустановена диагноза, няма други страдалци
пръскала съм всичко наред, вкл и другите иглолистни, вкл. и ларикс
и в нета не срещнах никъде такова твърдение
https://www.unce.unr.edu/publications/f ... fs1320.pdf
хвърли едно око - има коментар за пръскането на иглолистни с масла / това са най-различни видове масла/, но специално за нийма изрично си пише , че не е фитотоксичен /ако правилно си превеждам статията/.
В няколко статии нийма се препоръчва като най-доброто средство срещу акари при иглолистните.
Разбира се, 5-те статии, които изчетох , със сигурност не изчерпват цялото познание на света :D
Но пък така , както ти го описа - пръскате и след два дни игличките започват да падат, много пряко води до извода , че проблемът е свързан с пръскането.
Винаги е възможно да допуснем, че маслото не е чист извлек и има фитотоксични примеси.
Какъв емулгатор ползвахте ? - За обикновения сапун съм писала какво изчетох в нета /и съм го доказала в практиката/ - големите концентрации са опасни за растенията.
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от alexalex12 »

Breda написа: Авг 25, '19, 10:26 Алекс,сега викаш да чакам и на останалите да изпадат иглите
Еее, не толкова драматично. Явно някои видове са по-чуствителни . Има вероятност сините иглолистни да станат зелени
Лили, в този форум има много полезна информация
https://www.houzz.com/discussions/19007 ... -oil-spray
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Lilly »

Алекс, дадох линк към цялата статия за маслата и тук става дума, че маслата могат да навредят .
Въпросът във форума вредни ли са маслата беше породен от тая статия / ако сме чели един и същи форум - работя и нямам време да проверявам форумите/
Доколкото разбирам, маслата , базирани на петролни продукти, са по-рафинирани и често и по-безопасни
Маслата на растителна основа са по-малко рафинирани / However, plant-based horticultural
oils are less refined and may burn plants more readily/ и могат по-лесно да увредят растенията
Който се интересува, нека си я преведе /изчете . Статията е за използването на маслата/ които са различни видове/ по принцип като пестициди.

но ето това е написано конкретно за маслото от нийм

Neem масло, със или без азадирахтин, практически не е токсичен за птици, бозайници, пчели
(ако се прилага късно вечер или рано сутрин, когато пчелите не са неактивни) и растения, но е
слабо токсичен за рибата и други водни животни.
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от alexalex12 »

Мдаа, в един спор винаги има две страни, но пък аз не искам да споря с капацитет като теб!
Просто споделих мнение относно ларикса на Бреда.

P.S. И понеже се чудя какво да правя по цял ден, та затова проверявам форумите наред!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Lilly »

Малийй...Алекс, сигурно не е прозвучало както трябва. Извини ме.
"Работя" в смисъл , че имам служебна работа , която трябва да приключа до 3 часа, та затова се опитвам да бързам . Довечера ще чета форума.
Капацитет хич не съм , хеле пък по иглолистни - сигурно така звуча ,без да искам . Не го мисля. Капацитети са други хора във нашия форум . Аз само питам. И на мен ми е гадно за моето кедърче, но не мога да се сетя във времето дали проблемите му започнаха с пръскането. Но във всички случаи съм го пръскала с нийм. В растенията, чуствителни към маслата, са споменати кедрите .Така че това ще е важно , ако има наистина такава връзка м-у нийма /конкретно / и иглолистните. Прочети статията - аз дори не съм сигурна , че я разбирам правилно. Така че това не е спор - само казвам какво чета и как го разбирам. Ще е спор , ако имам личен опит и съм сигурна в това , което казвам.
Извини ме - повече няма да вземам отношение.
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от alexalex12 »

Лили :tzeluvka: !
С масло от нийм и аз пръскам всичко без иглолистните, разрушава се восъка в игличките. В този форум , в иглолистната му част пишат много специалисти и колекционери.` Ще прегледам и статията за която си дала линк! :liubov:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Margaritenia »

Спойлер
Покажи
Lilly написа: Авг 25, '19, 00:40
Margaritenia написа: Авг 24, '19, 23:57 Аз единствено бих скъсила клоните, за да може коренът да храни по-лесно короната.
мястото ми не е в темите за иглолистните да давам акъл, но ти казах тая пролет какво се случи с sciadopitys-а - ми той си креташе и страдаше седмици. След като му подрязах страдащия прираст, умря за 2-3 дни. Може би щеше да си умре и без моята помощ, но очевидно ускорих решението му :D Звучи логично това с подрязването , но ефектът беше точно обратен
Със същите аргументи убих и една криптомерия - и тя креташе криво-ляво няколко години. В момента , в който реших да се погрижа за нея - пресаждане, изрязване на покафенелите клонки...направо я разстрелях.
Опитът ми е ограничен, но аз не бих пробвала вече тая терапия.
Лил, за лиственицата подрязването ще е полезно, защото е листопадна и се надявам да има здрави спящи пъпки по клоните, които да се раззеленят напролет :tzeluvka: :lol:

А за подрязването, не е то причината за гибелта на борчето и кедъра. Дошло им е времето заради болест някаква. Аз си подстригвам и борове и кедри редовно, с внимание и само при необходимост и не ми умират, напротив, успявам да ги спася. Специално кедрите търпят резитба без особени проблеми.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от clock »

Не съм никакъв спец по иглолистни, но се обаждам, защото докато четях коментарите на Лили и Алекс в съзнанието ми се появи нещо. Като си изцапам ръцете със смола от чам единственото средство, с което мога да я изчистя е олио, слънчогледово масло. Сипвам в шепата, разтърквам и смолата пада. Та от този опит си мисля, че иглолистни и масла май не се долюбват много много.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Lilly »

Margaritenia написа: Авг 25, '19, 17:14
А за подрязването, не е то причината за гибелта на борчето и кедъра. Дошло им е времето заради болест някаква. Аз си подстригвам и борове и кедри редовно, с внимание и само при необходимост и не ми умират, напротив, успявам да ги спася. Специално кедрите търпят резитба без особени проблеми.
Ти си царицата на игличките :D , а мен даже ме няма в йерархията
Някъде четох, че при всяка раничка при отрязано клонче трябва да се запечати с пастичка
Това , че ножиците трябва да се дезинфекцират, май е по подразбиране
Нищо такова не съм направила
и за кедърчето - сакън , не говори така. Излизат му нови иглички и в момента - не съм го отписала съвсем, въпреки че много оголя горкото
Много се надявам да доживее края на жегите и да се освести после.
Ще чета тая вечер дали на кедърчето не му докарах ядовете от престараване с пръскането с нийм.
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”