Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Браво на него!Харесва те ,явно :daaa:
Да радва много поколения след теб :daaa:
Показваш прекрасни иглолистни и много интересни снимки :daaa:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от ljuboznatelna »

А тези борчета от поръчка ли са? Когато пътуват надалеч, се случва да се престараят с поливането. А боровете никак не обичат.
Аз уморих един голям, и втория го насадих на най-песъчливото място. Поливах според нуждите му. Виж, ако не си постоянно там, не знам.
Аватар
Berkfire
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Дек 26, '17, 15:27
Местоположение: София

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Berkfire »

ljuboznatelna написа: Юни 13, '19, 14:36 А тези борчета от поръчка ли са? Когато пътуват надалеч, се случва да се престараят с поливането. А боровете никак не обичат.
Аз уморих един голям, и втория го насадих на най-песъчливото място. Поливах според нуждите му. Виж, ако не си постоянно там, не знам.
Има автоматични системи за поливка с няколко кръга...Настройват се според необходимостта на растенията.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Margaritenia »

pepelqshka71 написа: Юни 7, '19, 15:55 lilaby :gush: , довечера ще напръскам пак с топсин.
Дани, не съм ги засушавала, а при саденето съм използвала тераует. Волфчето изкара прекрасен прираст и после отведнъж пожълтя. Ей тук е преди около две седмици. Може ли слънцето да ги е изгорило :hmmm:
Марги, ще чакам с нетърпение нова поръчка, плииис.
Изображение
Пепеляш, съжалявам много за Волфчето, много сладки бяха и само двечки, но тези джуджевидни иглолистни са много капризни, а някои сортове са твърде неустойчиви и загиват без някаква предварителна симптоматика.
Със сигурност не е изгорено от слънцето. Според мен няма смисъл да се опитваш да го реанимираш. Корените не го хранят поради някаква причина, най -вероятно е защото те самите са изгнили.

С топсин освен пръскане, се прави и поливка, за по-бързо действие. Една супена лъжица с връх в 8-10 л вода е това, което аз правя. Пръскай жълтичкия с магнезий и желязо, а може и да полееш с това. За пръскане на иглолистни, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ползвайте ПРИЛЕПИТЕЛ! Аз си купувам Силвет.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7593
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1875 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от pepelqshka71 »

Поливани са с топсин, но това е. Здраве да е, ще има ако не същото, то нещо друго дребосъчно. Само прилепител не съм слагала, но за в бъдеще ще го имам впредвид. Благодаря Марги :tzvetentze:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Margaritenia »

Не веднъж съм се жалвала за "блатцето" в двора и поради тази причина често ровя за информация по темата кои иглолистни биха понесли много влажни местообитания, където подпочвените води са високи и се задържат в почвата, без да има добър дренаж. Днес попаднах на ето тази статия (източник: https://coniferlover.wordpress.com/2010 ... /#comments):

Иглолистни за екстремно сухи или влажни места

Макар че повечето иглолистни предпочитат идеалната почва – добре дранирана, влажна глина, има и такива, които биха се справили добре в почти блатисти или в изключително сухи места.

Повечето ели и цуги не са толерантни към прекалено мокри или много сухи почви.

Не малко иглолистни дървета могат да понасят много влажни, почти блатисти почви. Може би най-толерантни към влажни почви са разновидностите наTaxodium , като например "Cascade Falls" и "Peve Yellow". Също така сортовете Thuja occidentalis като „Degroots Spire“, „Hetz Wintergreen“, „Holmstrup“, „Rushmore“ и „Smaragd“ понасят влажните почви добре. Сортовете Thuja plicata като „Canadian Gold“ и „Virescens“ също са толерантни към много влажни почви. Таксодиум и туя често се срещат в блатисти или заблатени места в естествените им местообитания. Въпреки че тези иглолистни дървета всъщност предпочитат добре дренирани почви, те са в състояние да оцелеят и в блатисти райони, където могат да се представя доста по-добре от много други видове.

Други иглолистни толерират средно влажни почви, такива, които са заблатени, но в крайна сметка успяват да изсъхнат; също така места в ниското, където дъждовната вода се стича, но се и отича, без да се задържа. Някои от най-добрите иглолистни за подобни местообитания са различните смърчове, като Picea abies ‘Pendula Major’, Picea glauca ‘Pendula’, Picea mariana ‘Aurea, Picea pungens ‘Fat Albert’, Picea pungens ‘Hoopsii’, и Picea pungens ‘Montgomery’. В природата, Picea glauca and Picea pungens често се срещат в края на потоци или на брега на езера. Изненадващо е, че Picea glauca и Picea pungens също понасят доста добре и сухи места. Повечето видове Larix предпочитат достатъчно влага и също биха били добър избор за тези влажни, но не и заблатени местообитания. Примери за това са Larix decidua „Horstmann Recurved“ и Larix sibirica „Conica“. Larix laricina често се среща на блатисти места, но повечето видове Larix не обичат блато.

От друга страна, някои иглолистни дървета се представят добре в много сухи местообитания. Отново повечето от тези растения биха предпочели умерено влажна, но добре дренирана почва, ако им бъде даден избор, но ще понесат и сериозно засушаване. Някои хвойни са отличен избор за сухи, песъкливи или каменисти почви. Примери са Juniperus communis ‘Effusa’, ‘Green Carpet’, ‘Kalebab’. Juniperus horizontalis също е много толерантен към сухи почви. Освен хойните, и много борове са добър избор за песъкливи, силно дренирани и сухи почви, особено двуиглените и трииглените представители. Някои добри разновидности за сухи места са Pinus banksiana ‘Uncle Foggy’, Pinus leucodermis ‘Emerald Arrow’ и Pinus leucodermis ‘Mint Truffle’, Pinus mugo ‘Big Tuna’, ‘Slowmound’, и Pinus mugo ‘Tannenbaum’ и ‘Sherwood Compact’, също както и Pinus nigra ‘Helga’ и Pinus sylvestris.
Повечето иглолистни дървета, които са толерантни към сухи почви, трябва да се поддържат достатъчно влажни, докато се установят. Трябва обаче да им се осигури допълнително поливане във времена на голяма суша. Много петиглени борове като Pinus strobus, въпреки че предпочитат много добре дренирани и дори песъкливи почви, всъщност не са толкова толерантни към изключително сухи места. Повечето растения, които са толерантни към много сухи почви, също така са толерантни и към алкални почви.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Margaritenia »

От личен опит мога да потвърдя, че Туя оксиденталис Смарагд и Селена, Picea Pungens Thompson, Picea Pungens Schovenhorst вече 3та година оцеляват в прекалено влажния участък от градината ми и се представят добре. Имам и множество юниперуси в тази мокра глинеста почва, които доста време се съпротивляваха и откровено страдаха, но сякаш се пребориха и в момента са станали тройни като размер след засаждането им през есента на 2017. Засега, най-голямата изненада там долу в "блатистата местност" са 2 бора, Pinus densiflora Jane Kluis и Pinus thunbergii Banshosho, които в момента са прекрасни и също са засадени есента на 2017.
Тази пролет допълних "блатото" с 2 секвои, които поради повърхностната коренова система би трябвало да нямат проблем с прекалената влажност, тъй като по описанията в един американски разсадник, специализиран в отглеждането им, даже изискват постоянна влага в корените. Засадих още и 2 черни смърча - Picea mariana, които също са "под наблюдение". Стискайте палци, приятели, да оцелеят!:))))) :tzvetentze:

Едно допълнение от мен, редовно пръскам с желязо и магнезий всички иглолистни, които са засадени там.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от elmaz »

Margaritenia написа: Авг 11, '19, 19:29
Едно допълнение от мен, редовно пръскам с желязо и магнезий всички иглолистни, които са засадени там.
Марги, кажи моля те, с кой препарат и колко често пръскаш?
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Margaritenia »

elmaz написа: Авг 12, '19, 13:18
Марги, кажи моля те, с кой препарат и колко често пръскаш?
Елмазче, ползвам магнезий и желязо на Lebosol. Малко трудно ги намерих. Случайно в Пловдив от онлайн магазин на агро аптека ми ги пратиха. Намерих й името, Макадамия 05.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от elmaz »

Margaritenia написа: Авг 12, '19, 18:41 Елмазче, ползвам магнезий и желязо на Lebosol. Малко трудно ги намерих. Случайно в Пловдив от онлайн магазин на агро аптека ми ги пратиха. Намерих й името, Макадамия 05.
Марги, :tzvetentze: :gush: :tzvetentze:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”