Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Пращай,не знам какво чакаш.. :lol: Няма само твоите доматки да си имат гъбки.. :tzeluvka:
Deleted User 7475

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 7475 »

Да систематизирам малко знанията. Може още някой да се включи в експеримента.
Колегите с листната плесен от миналия сезон също да внимават в час, което се отнася и за мене. :stiskam: Листната плесен, както и Картофената мана са болести, причинени от патогенни гъби, а триходермата ще я тестваме в борбата срещу тях.

Видеото за размножаване на триходерма

Записките на Краси Лазаров - "6.Размножаване на триходерма
Взима се зърно,по-бързо става с шлифовани семена. Промива се с вода да падне нишестето и се накисва за 24 часа. Пропарва се в микровълнова за 10 мин. да се убият бактериите. Воден разтвор на препарата 2 суп. лъжици се сипва вътре в буркан 720 мл, където е приготвеното зърно. Оставя се на топло,след около седмица е готов,когато белите спори станат жълто зелени. Половин чаша от готовият препарат се накисва в 10 л. вода.

И част от рецептите на Иван Руских от съответната тема - "Препоръчва използването на триходерма в борбата с картофената мана. Средата за триходермата е разтвор на 100 г прясна/свежа мая на 10 л вода (маята се явява добра храна за развитие на триходермата, едновременно с това стимулира ръста на растенията и те остават здрави и силни). С този разтвор са напръскани растенията и дори умишлено заразените растения имат прираст, възстановяват се и образуват цветни китки след болестта и не се наблюдават никакви признаци на инфекция. Пръскането с разтвор на триходерма провеждат на всеки 7 или 14 дни. Дори при създаден инфекциозен фон, триходермата не позволява на фитофтората да повреди растенията в оранжерията." (забелязах, че съм допуснала няколко грешки при превода, но по смисъл се разбира)
Дотук вече имам няколко въпроса.
1. Към пропареното жито трябва да добавя 2 супени лъжици воден разтвор на триходерма - ще сложа микроскопично количество към двете лъжици вода, защото при пръскане/поливане пише, че се ползва концентрация 0,025%, което е 0,25 г на литър вода, а на мене не ми трябва литър (макар че мога да го изпълня с точност и да полея с остатъка в оранжерията).
2. Колко време може да се ползва размножената триходерма на основата на житото?
3. При пръскане/поливане с добавка на мая, трябва ли маята да е сварена във вода или се добавя жива?
4. Имаше и рецепта с добавка на суроватка. Сега няма да успея да я намеря, но ще я обсъдим при интерес. Суроватката, както се уточнихме, се получава при кипване на прясно мляко с добавка на кисело мляко, нали така? :)
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Цветарка »

Алис, единственият въпрос, на който мога да ти отговоря със сигурност е за маята. Трябва да е прясно кубче, не от пакетчетата. В никакъв случай не се кипва - ще избиеш всичките гадинки в нея. Аз я разтварям с малко захар 1-2 с. л. в малко леко затоплена вода - както се прави за месене на питка. След половин до един час слагам цялата вода и с лейката при доматите. Наистина полудяват от нея.
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Станимир »

Щом триходермата размножена в течна среда може да се съхранява в хладилник дълго време, нищо не пречи и тази със зърно да се съхранява по същия начин. Сега залагам експеримент с размножаване на Трифендер в течна среда по начина описан в клипа по-долу. Имам едни сто грама, да видя ще има ли смисъл да пръскам, поливам и други такива мероприятия.

Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Пламен »

Алис написа: Май 25, '19, 15:41 Суроватката, както се уточнихме, се получава при кипване на прясно мляко с добавка на кисело мляко, нали така? :)
Може би идеята е да има млечнокисели бактерии в суроватката. Не знам при кипване на млякото дали ще останат живи. Според мен е подходяща суроватка от сирене.
Deleted User 7475

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 7475 »

Намерих клипа, а също кратките записки на Краси (редактирах с едно "а", за да е по-ясно) .


5. Размножаване на биопрепарати.
1 ½ л. вода,съответстваща доза НПК(може да се използва и зеленчукова отвара), за енергия нишесте или захар-1 суп. лъжица,100гр. за допълнително подхранване мая варена 10 мин. във вода,защото не размножаваме дрожди, а бактерии от препарата,който размножаваме-триходерма,фитоспорин. За две денонощия е готово,когато вече не се вижда образуване на газове. 150 мл. на 10 л.вода
Deleted User 7475

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 7475 »

Отговорих си на въпроса кога маята се ползва в свеж вид и кога се ползва сварена. :)
При пръскане с разтвор на триходерма и мая (Цветарка е права) се използва жива мая (това е при листно пръскане на заболели растения). Докато при един от методите за размножаване на триходерма се използва сварена мая във вода, която да служи за храна на триходермата.
За суроватката
► Виж съдържание
За съхранението на размножената триходерма, благодаря на Станимир - в хладилника за 2-3 месеца. :)
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Станимир »

Пламен написа: Май 25, '19, 22:31
Алис написа: Май 25, '19, 15:41 Суроватката, както се уточнихме, се получава при кипване на прясно мляко с добавка на кисело мляко, нали така? :)
Може би идеята е да има млечнокисели бактерии в суроватката. Не знам при кипване на млякото дали ще останат живи. Според мен е подходяща суроватка от сирене.
Така поставен въпроса няма ли да е по-лесно да се използва кисело мляко разбито на айран?
Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Deleted User 7475

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 7475 »

Kim го е написала, но понякога чета по двойно диагоналната система (акъл - море, глава - шамандура :lol:) :
"...кисело мляко. Суроватката е именно тази течност (млечен серум), която се отделя при процеса на коагулация (пресичане) на млякото, под въздействие на млечно-киселите бактерии – Lactobacillus bulgaricum и Streptococcus thermophilus . В случая тя е така наречената кисела суроватка (рН по-ниско от 5), за разлика от сладката, която се получава под въздействието на сирищната мая, като страничен продукт от производството на различни видове сирена, включително кашкавал..."
С други думи, изцеждам кисело мляко и получавам киселата суроватка. Като го упражня, ще го запомня. Благодаря, Ким! :)
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 761 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Lalel4e »

Скъпи момичета и момчета!

Пиша с един въпрос и малко да помрънкам.

Темата изглеждаше обещаваща и за няколко дни я прелистих цялата, като директно прескочих руските текстове/клипчета, защото им разбирам всичко без най-важните термини... Трудно е да се извлече ясна информация от тази тема. Там, където някой е писал нещо конкретно, след него е минал друг и е казал "не е вярно" :snif:

Основният ми въпрос е откъде се снабдявате с масло от нийм? Може ли да се закупи от БГ?

Друг въпрос: по разни сайтове се предлагат "био" препарати за растителна защита. Може ли да им се вярва че са "био"? Ползвате ли такива препарати?


Като цяло тези дни имах възможност да се поровя по-дълбоко във форума и ми подейства страшно объркващо - от една страна градините ви преливат от цвят и плод, прекрасно стопанисвани и пълни с живот, от друга, в темите за вредители и болести - пълна скръб - големи загуби, непосилна борба и неясни подходи.. направо :eeeh: :eeeh: :eeeh:

Извинявам се за спама, имах нужда да си споделя :oops:
Сигурно и вие сте го преболедували по подобен начин когато сте искали да правите нещата както трябва от самото начало.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”