От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от mimivd »

Хайде и аз да се тропна с мойта главоблъсканица.
Двора ни е малък и картоф не садя, защото ще се окаже близо до домата, обаче хората, които се грижат за съседната градина, докато стопаните и са на работа в чужбина, са засадили картофи плътно до оградата помежду ни, което се оказва в непосредствена близост(на 1 м) от нашите домати. От сега съм наплашена... как да си предпазя домата от картофена мана, имайки в предвид факта, че временните стопани не са съвсем грижовни?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4877
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 645 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Мими,купуваш си препарати против мана,и щом картофите са толкова близо,когато ги няма комшийте пръскаш през мрежата и те така...Това е когато искаш да запазиш картофите,защото има вариант,след като поникнат и ти ги напръскаш,с нещо което хич не е против мана,да изгорят за два дена,и ти да се правиш на учудена пред комшийте-тц,тц,тц,какво ли ги хвана тия картофи... :hmmm:
Веси варна
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 21, '19, 21:58

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Веси варна »

Ха ха Ивко ти направо ни уби с този съвет за картофите. Аз се чудя как преди години баба ми винаги си сееше доматите до картофите. Къде беше тогава тази картофена мана?
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от mimivd »

Ивко, картофите вече са проникнали, аз така разбрах какво ме чака. Домата още не съм засадила, но мястото не мога да променя, заради капковото. И ММ дали на майтап, дали сериозно, даде същото предложение като теб, само че на мен не ми се иска да стигам до крайности. С пръскането през оградата също няма да е лесно, не всичко ще е достижимо. Ако сложим засенчващи мрежа на оградата, ще помогне ли?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4877
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 645 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Мими,не вярвам засенчващата мрежа да те опази от маната..Моли се да я няма...И приготви пръскачката,може пък да се съгласиш с мене и мъжа ти...

Веси,и в градинката на моята баба беше така-картофи и домати заедно...Не си спомням да е имало проблеми....
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1719
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от mimivd »

Аз пръскачката ще приготвя, но профилактиката от събота на събота дали ще ме спаси?
Май вие с ММ ще излезете прави, а никак не ми се искаше.... :ufff:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4877
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 645 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Е па има препарати с предпазно действие по 14 дни...А препаратите като Раундъп и Глифоган ги купуваш еднократно... :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4877
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 645 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Нещо съм се ококилил и нема заспиване,така че,ще ви се оплача малко...Вчера мерих температурата на почвата в лехите и в тунелчето от найлон-5 градуса,на 7 градуса...Студено е за доматките...А те прерастват,и то много прерастват...А ги държа на хладно и светло място... :hmmm: Влага и студ и никакво движение на въздуха...Субстрата постоянно мухлясва,та се налага да копам... :lol: С едно шишче копам...Ранните са надули бутоните и чакат само да видят малко слънце,ма като гледам прогнозата,ще ги размине поне още десет дни...Сигурно първите китки ще дадат фира...Ябълки на снега цъфна,след него ще са Латах и Розовая Катя...Сидератите най-после дават някакъв прираст..Стояха близо месец като препарирани,ма тоя дъжд им хареса...И на мицела от заядливата колежка,където щяла да ми праща домати му харесва тая влага..Завзел е де що има слама ...Дано има и гъбки...
Правих си и разсад от Тагетес и Босилек,първия вече ще цъфти,а с втория имах проблеми-от три сеитби по близо 50 семена,зорлем 30 броя кълниха...Такъв зор не вярвах че ще имам...Ма така е,като не си сея мойте семена,а искам по-джазов босилек..Сях и Кавказки спанак,Гръцки риган и Треволистен чесън...Чесъна не покара,спанака от 300 семена-6 броя,а ригана имам чувството,че е кълнила всяка семка,като райграс е напълнил купичките...Разсада за лютите чушлета ми е екстра,а на Краси от чушката дърво си бера постоянно,даже имам две червени чушлета...

Средно ранните доматки се държат добре,само Дружбата леко се издължава,но не е болка за умиране...Ще я гътам при саденето и те така... :lol:

Ааа,и Крокодилките кръстосват...Па тях какво ще ги правя в тоя студ... :hmmm:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 2 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от clock »

mimivd написа: Апр 16, '19, 00:15 Аз пръскачката ще приготвя, но профилактиката от събота на събота дали ще ме спаси?
Май вие с ММ ще излезете прави, а никак не ми се искаше.... :ufff:
За да запазиш собствената си реколта и благополучие ще унищожиш труда и реколтата на съседите?! Браво! Просто чудесно! Никога нямаше да ми хрумне подобна мерзост! Дано доматите ви да са много сладки!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4877
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 645 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

На мене ми хрумна,и сигурно се досещаш,че всичко е в кръга на майтапа...
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”