От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Станимир »

Breda написа: Апр 11, '19, 19:14 Много,много благодаря,Станимир!

И сега така нахално,използвайки опита ви,един бърз въпрос още - Ако имате право да посеете САМО 3 сорта домати- ранен,среден и късен домат - кои ще са те?
Много съжалявам, но не зная отговора на този въпрос. За сега, за себе си за ранен бих отглеждал Лабрадор. Другите още ги търся.
Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Deleted User 7816

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7816 »

Breda написа: Апр 11, '19, 19:14 Ако имате право да посеете САМО 3 сорта домати- ранен,среден и късен домат - кои ще са те?
Бреда, всеки има различен вкус и затова ще ти предложа няколко варианта, а ако още някой се включи, сигурно ще са съвсем други сортовете. Питали са ме и друг път подобно нещо, но давам еднозначен отговор само за ранния и късния. :) Мога да опиша по-подробно качествата на отделните сортове, стига да ти е интересно.
Лабрадор, Розова магия, Розов блян или вместо Розова магия може да са Момини сълзи, евентуално някой крушовиден като Крушовидният на Теди или Сърцето на Албенга. Не съм сигурна дали Момините сълзи са средно ранни, но като цяло повечето домати узряват по едно и също време. Трудно е да се намери ранен домат, ще видим дали в края на сезона ще открием различен от Лабрадор (не, че не го харесвам, а търсим още по-ранен). Розов блян за мене е късен домат, но при хубаво време и той не се мотае много, много и узрява почти заедно с останалите. Но пък е най-добрият сорт, който може да бъде откъснат зелен, да си зрее полека до Коледа и почти не губи от вкусовите си качества.

Добре дошла на Жана! :dovolen:
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Breda »

Алис,благодаря ти :tzvetentze:
Засега ми стига тази информация,като вдигна левъла,ще чета по-подробно тука и няма да се налага да питам лаишки въпроси,надявам се :D
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от MitkoGeorgiev »

Да ви кажа измъчиш се, като за първи път, при поставянето на мулч в оранжерията. При опит за пробиване той се усукваше, вадеше се от земята и т.н.
След безкрайната борба взех и сътворих уред за рязяне ня мулча, който учудващо дори за мен работи перфектно. Взех един пепелник от алпака и го монтирах в гума за отпушване на канали. Преди монтажа го изрязах с флекс и заострих ръбовете за да режат по лесно. Като го опреш в земята гумата защипва мулча и не му дава да мръдне и с натискане на дръжката алпакато изрязва кръгла дупка, малко по-голяма от диаметъра на садилото. После гумата действа като пружина и го връща в начално положение. Доста бързо и лесно се работи с него :dovolen:

Изображение


Изображение
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от peterstamov »

Браво Митко! Креативно, полезно - все някой ще се възползва от идеята!

Следя публикациите в няколко групи във фейса. И кво се случва - всичко потъва. Отговарят идва следващия пак отговарят, а то потъва и тр. да се повтарят.

Интересно ми стана от два дни снимки на коренчета доматки с изявени симптоми.........

В един от случаите всички коренчета имат клюмнало листо.
Изображение

В друг....тук на втората снимка е Пинк Рок - съмняват се в промяна качеството на семената?
Изображение
May the Force be with You!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Миша »

В първия случай- трябва да се види напречен срез за изключване на някой вид гниене или бактериално изсъхване , но по-вероятно е заради изнежване последвано от ниски температури

Втория случай- предполагам растенията са на изкуствена светлина, често се получава зарази бързия растеж при преполиване растението не усвоява добре някои хранителни елементи , засушаване и в следствие поливане с тор коригират растежа
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

Отново вали дъжд...Чудя се как ще си опазим доматите тази година, а и лозичките,
като прогнозата на Gismeteo e това да продължи така и през месец май. И то почти целия. :ufff:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 7816

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7816 »

Ким, дали един навес над доматите ще е стъпка в правилната посока?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

alys написа: Апр 14, '19, 10:39 Ким, дали един навес над доматите ще е стъпка в правилната посока?
Донякъде, но толкова вода ще се просмуче и към корените в почвата от страни
и ще подгизнат ми се струва.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от MitkoGeorgiev »

kim написа: Апр 14, '19, 08:47 Отново вали дъжд...Чудя се как ще си опазим доматите тази година, а и лозичките,
като прогнозата на Gismeteo e това да продължи така и през месец май. И то почти целия. :ufff:
Ким забелязвам напоследък, че и Гисметео и другите сайтове за прогноза на времето преувеличават! Вчера за София прогнозата беше за 20 литра на квадрат. Е попръска малко но не беше бедствие. А и на прогнози над десет дни аз лично не вярвам. :stiskam:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”