Пътеките в градините

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1672 пъти

Re: Пътеките в градините

Мнение от Гео, граф »

Лавандули? Чемшири? Оформени на топки да речем.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пътеките в градините

Мнение от Еличка »

Моят мъж мрази чимшири..... За лавандула мислих, ама... не ме грабва, хич. Иначе височината е идеална!
За калифорнийски мак също се присетих, но от къде да го взема? Иначе жълтичко обичам. Лупините вървят добре при мен, но много кратко цъфтят. И друго май не се сещам с тази височина...
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7262
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 702 пъти
Получил благодарност: 1259 пъти

Re: Пътеките в градините

Мнение от ljuboznatelna »

Калифорнийски мак продават семена. Той после се самонасява. Гайлардии? Нигела?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1672 пъти

Re: Пътеките в градините

Мнение от Гео, граф »

Ааа, Елчо, не си уточнила нищо друго освен размери на местата и тъй като са покрай пътека, мислех, че искаш многогодишни. Иначе можеш какво ли не едногодишно да наслагаш и всяка година да го сменяш. Можеш да сложиш обикновени конски лалета/зюмбюли/нарциси/минзухари/хости/хойхери, които да ти цъфтят рано напролет, а отгоре да им сложиш теменужки/стелария/аквилегии/ириси/стахис/кампанулки/нек'ви тревички (брахиподиум примерно), или здравец, или квот се сетиш...

А защо не помислиш наистина за едни малки кръгли храстчета :?: Да речем спиреи или даже кълбовидни туи (пу-пу, как можах да го кажа!)? Така няма да ги мислиш постоянно тези местенца :!:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2526
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 961 пъти
Получил благодарност: 1360 пъти

Re: Пътеките в градините

Мнение от gevkati »

спирея японика
тези трите са различни - може да играеш с цветовете
Изображение

хемерокалис
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Пътеките в градините

Мнение от milena02 »

Еличка написа: Апр 12, '19, 15:13 Не може да са розички!
Защо пък да не може?! Идеално е за ниски храстови, които ще ти цъфтят до есента и ще запълват мястото. Може и по-високи почвопокривни. Залагам на Pink Swany на Meilland, другото й име е "Четирите сезона" (не ми се търси сега на латиница). Ефектът е този, който показвам, при мен е същата, резници ще ти нарежа колкото искаш есента, ако не я намериш, а междувременно засади едногодишни - големите цинии на групи примерно, ще ти свършат работа.

Изображение

На снимката горе са минимум три корена засадени един до друг. При мен са два един до друг. Но ти можеш във всяко "гнездо" да засадиш по един. Ето как изглежда един корен:

Изображение

"Четирите сезона", освен че цъфтят обилно до сняг, имат и друго предимство - противопоказно е да се режат (това важи за повечето почвопокривни). Т.е. засаждаш и го забравяш откъм грижи. Режеш само, ако се разпростре и започне да ти къса чорапите.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Пътеките в градините

Мнение от ln_none »

Тия дни се дивих какви готини видове салвия има и сега, като прочетох "мащерка, ама по-високо" точно за тях се сетих.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пътеките в градините

Мнение от Еличка »

Миленски, не може розички, защото пътеката е само 90 см, няма начин да се разшири, заради септичната яма, но това е друг въпрос. Когато вървиш по нея, ще гледаш да си по-далече от стената, т.е. право в розата. Трябва да е прибрано и да не боде. От другата страна на въпросните растения също минаваме, особено като носим багаж повече, там ще правя "стъпки" от камъЦи в ливадата.
Докато пиша, гледам и In_none дала идея за салвия. Имам много от дивата - конския босилек, та ми се ще да е нещо по-различно.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
evelin_pas
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1816
Регистриран на: Сеп 18, '14, 13:10

Re: Пътеките в градините

Мнение от evelin_pas »

Треви, Red Baron imperata

Изображение

Тъкмо ще я ограничаваш.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Пътеките в градините

Мнение от clock »

Еличе, аз се сетих за хризантемени топки. Ако ги харесваш, разбира се! Но идеята на Гео за хости най ми хареса!
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”