Препоръчайте ми рози за....

Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Тутти »

Сложна задача, но щом вече ги имаш, все ще се наместят. The Pilgrim може да я отглеждаш и като храст, и като катерлива. Първата година нищо не се реже, само изсъхнало, счупено и болно до здраво. Ако ще е катерач, на втората година само лекичко кръцваш връхчетата до първата свежа пъпка. През третата година вече тя ще е извисила ръст и тогава махаш всички пресичащи се през средата клони, всички тънки като кибритена клечка клончета и оставяш три или четири здрави дълги клона, като техните връхчета ги скъсяваш с четири пъпки. През следващите години оставяш само няколко клона, колкото ти трябват и скъсяваш колкото ти трябва. Всички клони се укрепват веднага щом пораснат, да не се нараняват. И за да цъфти повече ги хоризонтираш.
Darby също може да е храстовидна и катерлива, щом ще е храст при теб, пак първата година, втората и третата като горе, но вече скъсяването е през втората година сваляш 1/3 или наполовина от височината. И ето ти храст като слънце на третата година.
По двойки : Eden/Elfe - има култовата комбинация в градината на Libra.
Simpathie бих сложила отделно, както и отделно The Pilgrim. Ако трябва задължително по двойки, нека са двете една до друга.
А храстовидните по двойки както ти харесва, само Бенджамин Бритън да не е до Мунстед, цветово няма да е добре.
Мисля, че там в това местенце в плочника, може само две рози. Не е добре там да е Александра Кентска, тя става 150 см широка, ще й е тясно. Тук може Мунстед. Тя е по-малка, сравнително. Дарби също става широк храст, тези 60 см са малко. Предлагам ти нещо, с което може и да не се съобразиш. За този плочник си поръчай още един Мунстед , две еднакви като голям храст ще стоят вълшебно. А другите рози може да ги сложиш като солисти/солитери в двора. Ще разгърнат цялата си красота.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от prijatel62 »

Lappland, според мене за тази дължина на парапета и един силен катерач ще свърши работа.
На кафяв фон добре подхожда жълто(Пилигрим, Римоза), или бяло(Бял Еден, Елф).
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Lappland »

Благодаря ви :tzvetentze:

Ще го мисля още
Засега плана ми не беше одобрен
Затова може да мина на резервния вариант високи саксии с розовата фея, имам заложени резници от есента, дано има 2-3 оцелели
И постепенно да подготвя и резници от настоящите катерачи и от саксия в саксия накрая да се прехвърлят в земята
Бавно стават нещата при нас и единствено с правилната тактика да пусна мухата по такъв начин, че да изглежда като собствена идея
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Lappland »

Lappland написа: Яну 11, '19, 16:56 ...
1) За футболното игрище:
* Тройния солитер:
1. HYDE HALL
2. CROWN PRINCESS MARGARETA
3. GUIRLANDE D´AMOUR

* Отделен солитер:
4. HELENAE HYBRIDA - дават я много голяма, ароматна и красива въпреки еднократния цъфтеж

2) самостоятелно до верандата
5. TRIGINTIPETALA

3) червен катерач за дъното на градината
6. Florentina


...
И отчет
Розите дойдоха преди седмица и ги засадихме веднага
Разбира се, не мина без големи спорове
Засадени са на съвсем друго място, планът ми за орозяване на моравата не се прие
Но пък ако се хванат и им хареса при нас ще имаме шарен розов плет в три цветово зони
Иначе стигнахме до консенсус какво да сложим на моравата, вече са купени вишна и круша и предстои засаждането им

Благодаря за всички съвети
Аватар
Watermark
Kафенце
Мнения: 42
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:13

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Watermark »

Здравейте, може ли да ми препоръчате роза за .. мама :)
Свекърва ми има един розов храст, който си мечтае да подмени. Розата е жълта, става висока около 1.5 метра, може би малко повече, цъфти обилно, но цветът ѝ е страшно нетраен, увяхва буквално за ден. Точно този недостатък дразни стопанката ѝ и ми се иска да и подаря нещо, което да я радва.
В общи линии целта ми е да намеря роза, която е минимум с тази височина, може да е малко по-обемен храст, но задължително да стои самостоятелно изправен, защото там няма никакъв вариант за опора. Мястото ѝ е в центъра на двора, в една леха която отделя 'културната' част от зеленчуковата градина. Край нея има засадени ириси, има няколко големи камъка за декорация. Ще бъде практически целодневно огряна от слънцето. Разбира се, колкото по-обилно и продължително цъфти - толкова по-добре. :) Да бъде ярко жълта, защото мама си обича слънчевото петно на това място.
Ще се радвам, ако можете да ми препоръчате нещо :)
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1828
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от aurelija »

Жълти са Graham Thomas и Golden Celebration.Според писанията във форума са много цъфтежни.Crown Princess Margareta също е мн цъфтежна, но е цвят кайсия.И трите са тип храст.
Питай,ше видим дали може...
Аватар
Watermark
Kафенце
Мнения: 42
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:13

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Watermark »

Гледах ги и двете, всъщност. Graham Thomas в helpmefind я дават с размер на катерач (150 to 305 cm) въпреки, че пише Shrub. В сайта на Остин навсякъде е покатерена на нещо. Но цветът и е разкошен, наистина.
Golden Celebration пък я дават по-нисичка отколкото ми се иска, до 150 см. Но и за двете ме притесняваше най-вече, че ще бъдат на целодневен пек, нали са англичанки.. :)
Извинявайте ако звуча неадекватно, нямам никакъв опит, само много хаотична теория .
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от borislava.kirilova »

Watermark написа: Апр 9, '19, 14:42 Здравейте, може ли да ми препоръчате роза за .. мама :)
Свекърва ми има един розов храст, който си мечтае да подмени. Розата е жълта, става висока около 1.5 метра, може би малко повече, цъфти обилно, но цветът ѝ е страшно нетраен, увяхва буквално за ден. Точно този недостатък дразни стопанката ѝ и ми се иска да и подаря нещо, което да я радва.
В общи линии целта ми е да намеря роза, която е минимум с тази височина, може да е малко по-обемен храст, но задължително да стои самостоятелно изправен, защото там няма никакъв вариант за опора. Мястото ѝ е в центъра на двора, в една леха която отделя 'културната' част от зеленчуковата градина. Край нея има засадени ириси, има няколко големи камъка за декорация. Ще бъде практически целодневно огряна от слънцето. Разбира се, колкото по-обилно и продължително цъфти - толкова по-добре. :) Да бъде ярко жълта, защото мама си обича слънчевото петно на това място.
Ще се радвам, ако можете да ми препоръчате нещо :)
Мога да препоръчам роза Kerio. Чаен хибрид с тази височина. Изправен, прибран храст с лъскави тъмнозелени листа. Цвета трае около 1 месец като започва от невероятно наситено жълто и на края на месеца е бледо жълто-зелен. Не се отсипва, а хербаризира. Не е ароматна.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Тутти »

Absolutely Fabulous , има я в Оакплантс, цъфти почти непрекъснато, стои самостоятелно, може да става доста висока, повече от метър, при мен това е най-цъфтежната роза с най-дълготраен цвят. Има няколко фази на развитие на цветовете едновременно и стои изключително свежо. Слаб аромат, устойчива на болести.
Изображение
Трите англичанки също са прекрасни, ароматни. Тези трите, които ти си посочила си издържат на слънце, стига да има достатъчно влага. Всяка роза може да бъде закрепена на пирамида или обелиск, който след като клоните я покрият няма да се вижда.
Crown Princess Margaretta в действителност е жълта, поне при мен, имам няколко, и може да стои самостоятелно.
Аватар
Watermark
Kафенце
Мнения: 42
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:13

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Watermark »

Много благодаря за предложенията, Тутти този златен водопад е страхотен.

Керио има уникално елегантен цвят, за себе си със сигурност ще я потърся :sblush:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”