"ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от milena02 »

И аз имам от вечния лук. Голяма работа е! Аз лятото за салати примерно, за кюфтета и прочее въобще не ползвам кромид. Някъде към юни вече изкарва луковички по върховете на перата, а самите те стават по-твърди. Тези луковички могат да се раздават и се хващат безпроблемно, но тъй като вече цялото село се е сдобило от мен с това чудо-нечувано, започне ли да се втвърдява, просто го остригвам нула номер. И той пак си тръгва с крехки стебла буквално за седмица. Аз го имам от мой колега, който твърди, че много добре се съхранява във фризер без изобщо да губи от вкусовите си качества. При мен по някакви неведоми пътища се самозасява, т.е. започва да заема все по-големи и по-големи пространства. Тогава го ограничавам. Не помня да съм го поливала. В петък ще имам път натам и ще докладвам върнала ли съм се с пресен зелен лук или не. Но да, и в сняг съм брала.
SamoDiva
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Мар 5, '19, 18:34

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от SamoDiva »

milena02, Удобно ли е да си изпрося да си купя от този вечен лук? Само чета за него, а никога не съм го виждала? Дали ще вирее в саксия?
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от milena02 »

За саксия не знам. Но мога да те зарина с луковици лятото. Как така ще го купуваш, ти луда ли си? Нали ти казвам, че за мен новите луковици са по-скоро нежелано явление. Пращам ти и тъкмо ще разберем вирее ли в саксия или не. Ако вирее, стотици холове и спални в нашата родина вместо с фикуси ще бъдат декорирани с нещо, което поне се яде. Подсети ме някъде към юни! Оставям мейл: [email protected]
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Ава_и_мама »

Свекърва ми мъчеше няколко лукчета в сандъче...но тя изобщо не е критерии, защото колко цветя е гътнала... ;) :nod:
SamoDiva
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Мар 5, '19, 18:34

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от SamoDiva »

Много благодаря! Пуснах мейл, да направим връзка.

btw, виждала съм див лук, растящ в мочурище между сфагнум. Казаха ми, че е алиум шенопразум. Това, ако някой се интересува при какви условия се отглежда. Щом в природата е на такава влага и в кисела почва ( сфагнумът подкиселява почвата, доколкото съм чела), значи това са му условията. Беше доста по-едър от моя в саксията, който съм купувала от разсадник.

Ави, мисля в по-големи саксии да го сложа. Доста неща мъча така, като нямам градина. М.г. слагах арпаджик за пера в саксии и се получи доста добре. Бях сложила и в дървени стърготини, по идея от руските клипчета, той също стана на пера, но по-малки. Алиум шенопразум от години си гледам в саксия и си бера перца, но е малко. И аз не съм критерий:) , защото съм за връзване - в сандъчета и саксии гледам и киселец, разни подправки, пълно е. Есента боднах магазинска целина, сега е направила цветоноси. Зеленчукът взе да измества цветята. :)
Някои неща слагам при една наша близка, но там почвата е много лоша - бедна планинска, глинеста и плитка, пълна с камънак. Мисля си и този пред блока да прехвърля в саксия, но се чудя дали сега ще стане. Нямам идея колко е дълбоко. Надявам се някой да каже какъв е.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от МГХ »

milena02 написа: Мар 6, '19, 23:37 За саксия не знам. Но мога да те зарина с луковици лятото. Как така ще го купуваш, ти луда ли си? Нали ти казвам, че за мен новите луковици са по-скоро нежелано явление. Пращам ти и тъкмо ще разберем вирее ли в саксия или не. Ако вирее, стотици холове и спални в нашата родина вместо с фикуси ще бъдат декорирани с нещо, което поне се яде. Подсети ме някъде към юни! Оставям мейл: [email protected]
А може ли е аз да си попрося? :daaa: :hihihi: :tzeluvka: :tzvetentze: Ако не забравя до юни, де . :hmmm:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от milena02 »

Само ме подсети, адаш! Иначе, няма проблем. Миналото лято изхвърлих всички луковици, орязвайки дебелите пера, за да тръгне наново. Нямаше какво да ги правя. Тази година обаче, щом вече си имаме и тема, като върже луковици, ще пиша тук "Насам народе!"
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от venetka70 »

МГХ написа: Мар 7, '19, 09:38
milena02 написа: Мар 6, '19, 23:37 За саксия не знам. Но мога да те зарина с луковици лятото. Как така ще го купуваш, ти луда ли си? Нали ти казвам, че за мен новите луковици са по-скоро нежелано явление. Пращам ти и тъкмо ще разберем вирее ли в саксия или не. Ако вирее, стотици холове и спални в нашата родина вместо с фикуси ще бъдат декорирани с нещо, което поне се яде. Подсети ме някъде към юни! Оставям мейл: [email protected]
А може ли е аз да си попрося? :daaa: :hihihi: :tzeluvka: :tzvetentze: Ако не забравя до юни, де . :hmmm:
Миленка, аз ще си ходя на село след 20ти. Направо от туфата мога да ти откопая, ако искаш и ще ти звънна като минавам покрай Русе да ти го предам.
И при нас, като при milena02 се разраства постоянно и има за раздаване.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от Mike »

venetka сложи моля те, 5-6 лукчета за мен, аз ще намеря как да ги взема от МГХ, тя ми е наблизо. Направо ме учудихте с туй чудо невиждано.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: "ЖИВОРАЖДАЩ" ЛУК

Мнение от МГХ »

Миленка, аз ще си ходя на село след 20ти. Направо от туфата мога да ти откопая, ако искаш и ще ти звънна като минавам покрай Русе да ти го предам.
И при нас, като при milena02 се разраства постоянно и има за раздаване.
:tzeluvka: :tzvetentze: :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”