Алпинеумът - късче планина в градината

Публикувай отговор
aneli99
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Сеп 22, '10, 10:25
Местоположение: Русе

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от aneli99 »

Здравейте !
Ето го и моят алпинеум или по точно градина с камъни . Дълго време на двора отлежаваше купчина с камъни домъкнати след разходка по едни байри , дакато не попаднах на тази тема и се влюбих красотите който показвате. :tzvetentze:
Така изглеждаше пролетта на 2017 когато го направих.
Изображение
Останалите снимки са от миналата година.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За съжаление по късно когато растенията пораснаха камъни вече почти не се виждаха.

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от nadin »

Да това е най-вече заради седумите. Внимавайте с тях,че някои много бързо се разрастват и не са подходящи за алпинеуми
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от iv.tarlen »

aneli99, трябва да са пълзящи, иначе смени камъните с по-големи там където е необходимо.Забавлявай се!
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Breda »

Аз ли само си представям,че алпинеум не е леха с камъни за аранжировка,а така някак повече камъни,отколкото растения.Тука част от моя играе роля на подпорна стеничка,не е време за показване,прекалено гол е,защото менти,горски теменужки и други още ги няма,и орязах всичко,и аюгата и здравец тоже,но искам да виждам камънак повече.Сантолината така се разрастна ,че го покри миналото лято и я офъках жестоко,май я бастисах даже :stiskam: розмаринът и него за алпинеум го дават,скоро ще завземе и покрие всичко всичко :ufff:

Изображение
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от iv.tarlen »

Още на първа страница от темата е казано:

"И нека правим разлика между:
алпинеум - каменна-почвена структура съдържаща растения от алпийския пояс или дори от една област от планинският пояс, като допълнителна екстра съществуват и с точният тип скали като от областта на разпространение на видовете. Те трябва да бъдат абсолютно чисти, без никаква хибридизация
Скален кът - насъбрани камъни оттук-оттам, зарити с пръст, засадени разни цветенца в него, може отново да бъде тематичен - само сукуленти, само кактуси и т.н. или буквално тюрлю-гювеч."
Трябва да се почне първо оттам. ;)
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Breda »

Ами,това което съм виждала в природата е склон,някаква денивелация поне,задължително,все пак говорим за "късче планина" и "алпи- Алпи",камък върху камък,или камък до камък,по-оскъдна растителност,кацнала върху тях или излизаща от процепите,мъх,чувство за жажда за живот въпреки оскъдна почва, - все такива неща.Някак хоста с три камъка около нея не ми е алпинеумско.Просто питах само аз ли така го чувствам,а пък ,разбира се,всеки може да си кръщава както си пожелае камънака :daaa: И където и да го постне - все е радост за окото
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от iv.tarlen »

Breda ,точно го чувстваш и казваш!Аз специално съм се съобразявала с височина, вид растение и даденост.Моите са скални кътове, такава ми е голяма част от градината.Имам много камъни, но дребни.Събирам ги на купчина, там където позволява хвърлям по няколко колички, например, когато копахме за басейн на патките и за сонда, слагам няколко големи камъка и садя, но това е скален кът.
Тука съм гледала точно алпинеум , с точните параметри, ако не си гледала този сайт, погледни.Не зная кой е човекът, но имам усещането, че голяма част от форума го познават.
http://wildbeautybg.com/?page=gallery&gal=16
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от Breda »

Ехааа,благодаря ти :gush: Не го знаех този сайт,тъкмо другата голяма част ме чака да го донаправя,а тази да преправя,точно това искам да постигна :daaa: То и мойто се оказва не е много алпинеум.
И все пак - хоста с три камъка дори не е скален кът :lol:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от nadin »

Breda написа: Фев 15, '19, 19:39 Ами,това което съм виждала в природата е склон,някаква денивелация поне,задължително,все пак говорим за "късче планина" и "алпи- Алпи",камък върху камък,или камък до камък,по-оскъдна растителност,кацнала върху тях или излизаща от процепите,мъх,чувство за жажда за живот въпреки оскъдна почва, - все такива неща.Някак хоста с три камъка около нея не ми е алпинеумско.Просто питах само аз ли така го чувствам,а пък ,разбира се,всеки може да си кръщава както си пожелае камънака :daaa: И където и да го постне - все е радост за окото
Истински алпинеум в градински условия се прави много трудно. Дори и когато камъните са повече пак не е алпинеум, защото и растенията и почвите, в него трябва да са алпийски. Всичко останало са скални кътове с повече или по-малко камъни. Но алпинеум се пише по-кесно и по-бързо, затова.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алпинеумът - късче планина в градината

Мнение от nadin »

iv.tarlen написа: Фев 15, '19, 19:59 Тука съм гледала точно алпинеум , с точните параметри, ако не си гледала този сайт, погледни.Не зная кой е човекът, но имам усещането, че голяма част от форума го познават.
http://wildbeautybg.com/?page=gallery&gal=16
Да това е един истински алпинеум и може би единствения който съм виждала в градина близо до София.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”