Рози в контейнери

Публикувай отговор
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Рози в контейнери

Мнение от patriciq95 »

Здравейте, имам нужда от съвет. Искам да сложа 3 рози в саксии, но незнам как да определя размера на саксията в която да засадя розата. Кога е по-добре да се засадят на есен като са на гол корен ли или напролет от контейнер. Има ли особенности в презимуването им. Трябва ли да се зариват и да са под навес навън. Често казано съм виждала такива мини рози засадени в бетонни саксии и нищо не им правят никога даже едната е под улук и зимата е замръзнала цялата и като гледам нищо им няма виреят си добре. Притеснявам се обаче дали зависи и от вида роза ?
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози в контейнери

Мнение от Havga »

patriciq95, аз като най-голям ентусиаст по темата обещавам до следващата есен, когато зимуването на новопридобитите ти рози ще е на дневен ред, да ти разкажа подробно за това как моите презимуваха в контейнери.

Иначе на теория размерът на контейнерите трябва да върви така: роза около 90 см висока - минимум 40 см височина на контейнера, роза около 120 см. висока - 55 см. височина на контейнера и нагоре е ясно. Колкото повече, толкова повече! :)
Една рускиня гледа катерливи остинки, които изглеждат супер в контейнери, които са 70 - 80 см., но досега не ги е пресаждала.
Моите са в по-малки, WOH го наместих в контейнер 70 см. висок, но той е още малък. Планирам да ги местя през две-три години, според това как се развиват.
Иначе навън без укритие и защита съм оставила едни мини рози и две други за проба. Дори са в неголеми саксии.
Другите рози са в неотопляем парник, т.е с укритие от прекалено овлажняване и вятър. Засега всички изглеждат добре :o , но има още месец и половина зима .....
Относно увиването на саксиите и изолирането им. Все си мисля, че при трайно задържане на температурите под -5 до -8 градуса, например седмица, нама вариант с каквато и изолация да е саксията да не замръзне почвата. Все пак има значение обаче колко е напоена преди това....
Затова си мисля, че заветът и навесът (който ги спасява от преовлажняване зимата) биха били по-важни.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Рози в контейнери

Мнение от patriciq95 »

Благодаря много за информацията. Понеже ми е малка градинката и се вдъхнових от снимки в нета и реших да пробвам. Надявам се твоите растения да са добре та после да разказваш :)
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5148
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 206 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Рози в контейнери

Мнение от mileni »

От известно време се чудя, как да направя разтегателна градината си. :D
Най вече, как да намеря място, за още и още, от голямата ми любов розите.
Понякога времето и случая помагат, на лудите розарки.
Разглеждайки си рози, попаднах на покривната градина на една рускиня тя живее в Австрия.

Градината на рускинята
http://www.rosebook.ru/users/gardens/Giessen/
Ето какво препоръчва тя, като размер на саксията, за съответните рози:
Высота горшков. Ориентируюсь на заявленный рост розы:
роза 50-80 см - горшок 40-50 см в высоту, 35 см диаметр
роза 80-100 см - горшок 50-60 см в высоту, 35-40 см диаметр
роза 100-130 см - горшок 60-75 см в высоту, 40-45 см диаметр
роза 130-150 см - горшок 75-80 см в высоту, 45-50 см диаметр
роза 150-... см - горшок от 80 см в высоту, от 50 см в диаметре (у меня плетистые Penny Lane стоят в горшках по 100 см в высоту и 50 см в диаметре верхней части).

Как тори
"Я сейчас напишу как в этом году накормила, это немного по-другому: 1) в самом конце февраля я убрала верхний слой земли с мульчой, примерно на 15 см глубины, покрошила туда (данные на один горшок/одну розу 100-150 см высотой) две столовые ложки Gartenkalk, одну полную горсть Hornspaene (Dehner) и 1,5 дозы (в пакете прилагается мерный бумажный стаканчик) минерального удобрения Rosen Langzeit-Duenger (Compo), поскребла грабелькой, чтоб вошло в почву и сверху насыпала 15 см новой земли плюс мульчу для роз, полила хорошо 2) примерно в апреле, кажется, полила удобрением с железом (Wuxal, Einsenduenger), по инструкции 3) после первой волны цветения и срезки отцветшего материала, разгребла мульчу и внесла по инструкции Rosenduenger (Dehner, NPK - 7-4-12) 4) после второй волны цветения планирую примерно в августе внести Patent-Kali (Dehner), по иснструкции. Вот и все."
Тук е описано и как полива
"Система автополива есть, я только в самый этот уонкретный момент ее не использую, так как передвинула все растения, так как соседи стали жаловаться на лепестки. Теперь придется ждать зимы, чтоб все настроить заново. А окк я использую систему от Gardena. Шланг с капельницей на каждый горшок (у больших роз по 2 выхода) и толстый общий шланг для всего ряда.Надо просто нарисовать план растений и все выходы с капельницами, а потом как конструктор собрать все. Вот здесь видно, как устроен полив в одном ряду: http://www.rosebook.ru/blogs/Giessen/po ... aki-vesny/
Потом я к общему шлангу пристыкую шланг из крана, включаю кран, и оно все поливается. Правда, надо сначала все настроить, регулируемые капельницы надо отрегулировать так, чтобы они не заливали или наоборот не оказались "запертыми".

Лятото казва, че до 40 градуса се напича терасата. Няма сянка, освен от самите растения, които се засенчва едно друго.

Зимата не прави защита. До - 10 падат температурите и не държат повече, от няколко дни.
Аз не живея в Южна България, но температурите последните няколко години са подобни на нейните.
Затова смятам да се пробвам с рози в саксии :D

Благодаря Калико, пропуснала съм я, тази тема!
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Рози в контейнери

Мнение от Breda »

Чипъндейл - снимката е от 2017,нямах място тогава,вече е в градината,две зими без да е мулчирана или защитена по някакъв начин без проблем презимува на терасата,до нея е бебе Дарби тогава,и той презимува безпроблемно и то в пластмаса.
Изображение
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози в контейнери

Мнение от calico »

Божееее, Бреда, какъв Чипъндейл само :o :potekoha: :potekoha: :potekoha:

моя от пет години е в земята и няма и на 1/3 от твоя

Розите си зимуват в контейнери, все пак не сме в Сибир. само си мислим, че им е студено.
ако спят не са им страшни и -20*С дори.
Бреда, твоят красив бял сандък отвътре има ли изолация, кажи как го приготвяш за садене на роза?
че много ми хареса, ида не кажа голяма дума, ама и аз мога да скова нещо подобно, и да не е чак толкова хубаво, ще е здраво
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Рози в контейнери

Мнение от Breda »

Има найлон да,облицован е отвътре,главно заради поливането -пръстта изтича през процепите и цапа,ако е на тераса. Слагам и камъчки на дъното за дренаж и пръст,нищо особено.
► Виж съдържание
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5148
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 206 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Рози в контейнери

Мнение от mileni »

Чудесно изглежда Чипъндейл Бреда!
Кажи, за торенето. Дренаж, колко см е?
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Рози в контейнери

Мнение от Breda »

mileni написа: Фев 10, '19, 22:27 Чудесно изглежда Чипъндейл Бреда!
Кажи, за торенето. Дренаж, колко см е?
2-3 см дренаж,а торя с яра мила напролет,една шепа оборска тор и една шепа компост,после само листно чат пат.Това сега,когато я засадих през 2016 в контейнера си нямах много понятие от рози и не си спомням ,май някаква тор купувах течна за рози :lol: Просто от малкото си опит разбрах,че има просто хубави растения,не знам корен ли е,структура ли,но лошото и да го ториш и дондуркаш и молитви всяка вечер да отправяш - не върви и не върви
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5148
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 206 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Рози в контейнери

Мнение от mileni »

Благодаря!
Чипъндейл си е хубав сорт роза.
Да, има си някои, каквото и да им осигурим, не ги бива.
Мисля да опитам с по-малки рози.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”