Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mimivd »

Дървените стърготини вкисляват почвата.
Deleted User 5366

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 5366 »

Няма как натрупани по повърхността на почвата стърготини да изтеглят каквото и да е от нея. Ако стърготините са от широколистни дървесни видове няма нужда от никакво въздействие върху тях. Ако са от иглолистни дървесни видове и не желаете да вкислявате почвата, трябва да ги оставите да престоят 1-2 години преди да ги ползвате. Не е необходимо стърготините да се закопават. Достатъчно е да се насипят като мулч. Те постепенно гният отдолу и правят почвата по рохкава и разбира се обогатена с органични вещества.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4830
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 577 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Есента сложих на градинката седем чувала трина на две години..За тия две години,в чувалите имаше места,където не можеше да се познае трина ли е,или торф...Мислех,че ще е много,но като я разхвърлях в лехите не можа да ги покрие...После хвърлих и угнили борови иглички,пак няколко чувала..И това се затри,та се не виде...След извесно време се сетих,че може да съм вкислил почвата,но си направих няколко теста с лакмусова хартия и се оказа че всичко си е наред...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Станимир написа: Фев 7, '19, 08:17 Няма как натрупани по повърхността на почвата стърготини да изтеглят каквото и да е от нея. Ако стърготините са от широколистни дървесни видове няма нужда от никакво въздействие върху тях. Ако са от иглолистни дървесни видове и не желаете да вкислявате почвата, трябва да ги оставите да престоят 1-2 години преди да ги ползвате. Не е необходимо стърготините да се закопават. Достатъчно е да се насипят като мулч. Те постепенно гният отдолу и правят почвата по рохкава и разбира се обогатена с органични вещества.
Не, Станимир, не е така
Амонификацията трудно протича или дори е невъзможна при груби, едри и вдървесинени растителни остатъци , каквито са стърготините . Ако азотът от разлагащото се вещество е недостатъчен, за да задоволи нуждите на микроорганизмите, разграждащи грубите остатъци, те започват да усвояват готовите в почвата амониеви соли и нитрати и така се конкурират с растенията по отношение на азотната храна. Чак когато процесът напредне достатъчно и започне разлагането на измрелите микроорганизми, тогава ще има положителен ефект , за това и при заораване на слама се добавя амониева селитра , тя ускорява развитието на полезните микроорганизми
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10119
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 376 пъти
Получил благодарност: 1064 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

Мише, замислих се след като прочетох предния ти пост.
Като мулчирам с прясна окосена трева и тя изсъхва на място от лятното слънце, после червеите я намъкват навътре, дали се получава същото. Питам защото слагам азотен тор само в първата половина на годината, а след това или не торя изобщо или торя листно. Дори с тор от коприва и бурени поливам до към края на юни.
Deleted User 5366

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 5366 »

Миша, явно разбираме различни неща под наименованието стърготини. Стърготините, за които говоря се получават при рязане на дървесина с трион - било лентов, било кръгъл. Те имат размери от 0.01мм до макс 3мм, което не може да се каже,че е едра маса. Насипани върху почвата като мулч, без да се закопават, не е сигурно дали ще взаимодействат с почвата така, че да създадат проблеми на растенията. И защо не се коментира този проблем при сламата и сеното, когато се слагат като мулч, а се коментира само когато стане въпрос за сърготините? И в двата случая имаме повече от 80% целулоза.
Аватар
цер
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Мар 18, '16, 14:48
Местоположение: Ловеч

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от цер »

последните две години редовно мулчирам доматите и пипера с тополови трици и няма ама никакво влияние
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5152
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 246 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mileni »

Да се запиша и аз в хубавата, и полезна тема.
Абсолютно съм съгласна със Станимир.
Пиша от личен опит.
Отопляваме се с дърва. При нарязването им излизат няколко чувала стърготини.
Преди ги слагах, само около хостите, заради голите охлюви.
От 2-3 г ги насипвам по пътеките, отгоре има камъни.
Миналата година ги сложих между част, от розите ми. Есента беше суха и топла. Реших да проверя, какво става там, останалата част от градината, беше като бетон. Лопата не влизаше. А там, при стърготините, в дълбочина беше рохкаво и се копаеше. Стърготините са от широколистни.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 419 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от nadin »

Аз да вметна още нещо. Май месец златките снасят яйцата си в гнили растителни отпадъци. При мен това правят в неугнилите купчини за компост. След което се излюпват онези гадни бели гадини, които в случая при мен се хранят с гниещата целулоза и заменят прекрасно калифорнийските червеи. При мен няма проблем защото аз пресявам пръстта от компоста и тези гадини не попадат в градините, но ако май, юни имате такива купчини целулоза отгоре по градината може златките там да снесат яйцата и гадинките да се излюпят в градината ви, което не е добре, първо защото привличат къртици и второ защото покрай гнилата целулоза може да заминат и корените на растенията ви.
Затова аз компостирам отделно от градината. Според мен дълго задържащи се гниещи целулози на повърхността на градините и незарити в пръстта носят повече вреда от колкото полза.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1445
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 215 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Здравейте.Относно дезинфекцията с хлорхексидин .Може да го срещнем под различни количества, както и с различна концентрация.Иван каза,че ползвал в концентрация 0.05% без допълнително разреждане. Мога да си взема хлорхексидин 0.300 мл с концентрация 0.2%. За да стане 0.05 % ще трябва да долея още 900мл. вода към онези 300мл. 0.2%р-р и получавам 1200мл. 0.05% р-р.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”