Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 798 пъти
Получил благодарност: 1318 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от мечтица »

При нас днес беше 16гр,не се стърпях,сутрин разчиствах листа и кокичета.
След обяд се захванах с розите.
И аз като Калико, режа първо най големите рози.
Малко ми е страх с това зимното рязане,миналата пролет се наложи да ги режа 3 пъти.
3-ия път някои рози рязах почти до дъно,тъй бяха измързнали пролетта. :snif:
И сега пак повтарям грешката с ранното рязане,
ами цветарската душа не трай,вече ръцете сърбят за работа. :lol:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Оля, то и аз миналата пролет рязах третия път до дъно.
ама това не е защото сме ги рязали рано, а защото имаше едни краткотрайни -15 до -20*С след силно затопляне.
ако и сега се случи така, пак ще режем почти до дъно.
гледам по датите миналата година по това време сме рязали - началото на февруари. А студът ги е съсипал към 6-7 март.
просто няма как да изчакаме до първата пролет, те ще цъфнат дотогава ако няма студове.
сега се очаква застудяване и това ще поспре развитието им, което е добре.
но така или иначе розите вече са будни. При мен почти всичките с изключение на десетина рози които още спят.
Рязането не ги събужда, не се притеснявай. Събужда ги топлото време.
Че при мен тази година земята не е замръзвала, освен 3-4 дни когато беше -5. и това е, отдолу им е топло.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
kkk
Кафе с мляко
Мнения: 289
Регистриран на: Мар 18, '13, 21:32
Местоположение: с.Равадиново
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от kkk »

Аз от утре почвам ,защото моите ги оставих от края на лятото и сега са оле мале....голямо рязане ще има....а времето не ме бърка .и без това ще има дооформяне по нататък
radoctina69
Кафевар/ка/
Мнения: 792
Регистриран на: Апр 1, '13, 11:25

Re: Резитба на рози

Мнение от radoctina69 »

Здравейте,
трябва ли след рязане на розите да се напръскат с бордолезов разтвор? Знам, че е има обяснено някъде, но нещо не мога да открия.
Предварително благодаря за отговора :tzvetentze:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от kim »

Обяснявам си го заради медта съдържаща се в него и раничките от рязането,
за да не проникне зараза, а може би и заради това, да опадат миналогодишните листа
ако има такива все още. Напръскай ако искаш.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Радостина, добре е да се опръскат, това е профилактика против гъбичните заболявания- черни петна, мана, ръжда....
Докато започнат да се разлистват, това може да се прави, после - не. Може и да не са орязани, все тя. Избираш ден с температури поне около 10*С и по възможност да е слънчево и обливаш стеблата, да се стича.
Но това не е задължително, както например рязането е задължително. :angelche:

Аз днес рязах 7 часа. 1/3 от розите са готови
много тръни, много нещо, изподрана съм, уморена и доволна. :angel2:
Джеймс Галуей беше напускал 3-4 клона по 4 метра, ужас, един час се мотах край него.
Бременските музиканти както винаги бяха гора от бодливо кълбо около 1,5 метра и над него няколко клона по още два метра нагоре. Сега и той доста поотслабна.
орязах без да искам два основни клона на Клер Матен :cry: , разклонени, огромни, плаках малко и я оставих доста отслабнала.
имам рози с клони за рязане, дето са за електрическа резачка, ще моля ММ за помощ, дебели като ръката ми основни клони, трябва да се махат.
Файрито е ужасен кактус, с преплетени милиони клончета. Орязах половината, другата го оставих за сравнение да видя как ще е ако изобщо не се реже, сега е доста смешно Файри
Розите в доматения двор изобщо не съм ги почвала, там ще е люта борба, ама след десетина дни ще е.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
radoctina69
Кафевар/ка/
Мнения: 792
Регистриран на: Апр 1, '13, 11:25

Re: Резитба на рози

Мнение от radoctina69 »

Благодаря kim, calico :tzvetentze:
При нас по морето е топло и всичко е тръгнало.
Днес изрязах и напръсках всички рози.
И установих, че вече за 5 години откакто чета форума :gush: са станали 50 рози от 5 когато поех градинката :lol:
След разкошните снимки които показвате на прекрасни рози :liubov: зарибяването и лакомията е голяма :nod:
Освободиха ми още едно местенце, което беше с чимшири ще изчакам до есента и за там ще засадя розички :mrgreen:
:tzvetoman:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от mimivd »

Наближи времето за рязане, а аз още не съм си купила ножица. Миналата година си поръчах на Gardenа с разминаващи се остриета и още рано-рано я сефтосах на една увивна роза. Насецках на ситно орязаното и изхвърлих в контейнера. Явно не само орязаното, а и ножницата съм изхвърлила. Сетих се на другия ден за ножицата, но вече беше късно. Ядосах се и си купих някаква от Лидъл с наковалня. Измъчих се. Сега е време да си купя що-годе добра ножица. Колебая се между Gardena иFiscars. Дали с разминаващи остриета е най-удобно да се режат рози?
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от lenuza73 »

Големи сте бързачки..аз се каня след 20 февруари да ги почвам,макар всичките да са събудени..вчера ги обикалях ,гледах,ама си е кално при нас и се отказах .Чипъндейл не е изхвърлил ни едно листо :hmmm: стои си зелен както всяка година.При нас зимата не е толкова студена и не ги знам дали изобщо заспаха моите рози.Забелязах обаче доста черни клонаци по Бременските музиканти ,Белведере,Леонардо да Винчи и по Ейсвогел..там ще пада яко рязане :nod: поне успях да си купя нови ръкачици специално за рози тази година :ieeee:
Мими аз режа с 1-2-3 ножици без марка и съм си доволна.Имам и Гардена ....е,чак такава разлика не забелявам ..която и да си купиш все ще ти върши работа. :daaa:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от mimivd »

Сигурна съм Ленуза, че не винаги марката е определяща, но обикновените 2 бр, които имам лидълски, направо ми сдъвкват клона. Трябва да си поръчам някакви, защото при нас се предлагат възможно най-калпавите, които търпят добри надценки. Иска ми се да е нещо прилично около 20-30 лв, все пак няма да е нормално куриерски те да са повече от стойността на ножницата. Този път ще внимавам с нея.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”