Кокичета

Заключено
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Кокичета

Мнение от МГХ »

.... засаждането на семената да се направи непосредствено след тяхното узряване или с други думи през май. В естествената им среда – двора, кокичетата се размножават и чрез семенцата, които разпръскват след прецъфтяване.
а може и това да се направи :D
Освен че звучи необичайно, размножаването чрез семена дава възможност да експериментирате със собствени хибридни видове. Трябва да се знае, че получените хибридни видове надали ще дадат жизнеспособни семена. Съществуват около 18 вида кокичета, с които може да опитате. Някои са с жълта шапчица, други с големи листа… При кръстосването се получава растение, което взима 50/100 от едното растение-родител и 50/100 – от другото. Уви това не винаги означава, че ако кръстосате растение с едри цветове и зелена сърцевина, с такова с изцяло бели, но дребни цветове, ще получите едри бели цветове.

За целта изберете растението, което ще даде семената, т.е. женското растение и още съвсем в началото на цъфтежа, когато едва се отвори цвета, премахнете с пинсета тичинките, така че да не могат да оплодят цвета. Покрийте растението с буркан, за да го защитите от „нежелана бременност“ – случайно опрашване от насекоми, вятър и т.н. Изберете топъл слънчев ден, в който да оплодите женското растение с тичинки от избраното мъжко. Прехвърлете прашеца с малка четка, памуче или парче плат, увито на тънка пръчка. За всеки случай повторете процеса след ден-два. След като се образуват и узреят семената, ги засадете както е описано по-горе.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1660 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: Кокичета

Мнение от Emilly1212 »

Изображение

Изображение
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 877 пъти

Re: Кокичета

Мнение от greeneyed »

Nevita написа: Фев 3, '19, 17:20 Може би семена? Най-логично ми изглежда.
Не съм забелязала да образуват плодни кутийки, то кой им обръща внимание на кокичетата, след като прецъфтят,но сега си поставям задача да ги наблюдавам продължително време. 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5253
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Кокичета

Мнение от Daniela Pargu »

Правят едни топчета,вътре са семената :daaa: Те се накланят след прецъфтяване и направо се заравят
в почвата...
При мен възниква и още един въпрос :dovolen:
След като разгледах днес темата ,ходих да разгледам и кокичетата - с този вид/elvesii/
имам два типа - едните нормални , вторите мноого едри - така са всяка година :hmmm:
А намерих и едни с по-жълти петна.Всичките са заварени от сто години и едва ли са купувани!
Купешките, които аз съм садила още не са се разтворили....
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Кокичета

Мнение от nadin »

Най-после и мойте цъфнаха
тези на туфите са разнасяни от слепи кучета:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Кокичета

Мнение от nadin »

А тия тука в редичката съм си ги садила аз преди две три години:
Изображение

Изображение

Всичките са елвезиеви. Имам и първото цъфнало снежно от подаръците от миналата година но ще го снимам следващия път.
При мен се разнасят от слепи кучета. Семе също хващат но не мога да го изчакам да озрее защото са сред тревата и трябва да кося.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Семената могат да се вземат като започнат да пожълтяват и да се засадят на удобно място.Ако не сте в състояние да клечите до кокичетата ,докато насъпи сюблимният момент,може семенната кутийка да се завърже в нещо.Ама съм забравила маниаците какво най-удобно нещо бяха измислили.
Даниелка,ама айде снимай ги твоите кокиченца ,моля.
Между другото ,набелязала съм кокиченцата на една съфорумка ,че имат зеленикави точки на върха на венчелистчето.Ама,може и да ми се привижда.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Кокичета

Мнение от calico »

Дани, и аз имам едни много високи кокичета, мерила съм ги - към 30 - 35 см са.
не са някакъв особен сорт, ама защо са такива високи, нямам идея, всяка година са така
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10730
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 206 пъти
Получил благодарност: 374 пъти
Обратна връзка:

Re: Кокичета

Мнение от botan »

libra написа: Фев 3, '19, 20:26 Ако не сте в състояние да клечите до кокичетата ,докато насъпи сюблимният момент,може семенната кутийка да се завърже в нещо.Ама съм забравила маниаците какво най-удобно нещо бяха измислили.
Торбички от органза. :daaa:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Сетих се-купуват се от булченски магазини.Дано не ни прочете някой психиатър,че веднага ще му стане ясно с каква диагноза сме.A, и торбички от чай не ставали .Английски му девиации.
Ама,стига се хвалихте с едри кокичета,да не ви глобим .И ги снимайте най-подробно -снимка от близо в цял ръст ,на която да се виждат и листата. Иначе ,твоята снимка с вилиците си я спомням.
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”