От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Да направя заключение за пробите за стимулиране на семена..
Тая сутрин са покълнили и семената обеззаразени в Гранофарм (зельонка) и киснати в Хумустим.Горе -долу за същото време покълниха и семената от пробата обеззаразена с зельонка,и рътена с обикновена вода..
Значи,ако обеззаразявате със синка,или зельонка,то трябва да ги разредите.Киснал съм по половин час..А с какво ще намокрите салфетката,според мен няма значение.Всичко се върти от две до три денонощия..Сигурно кисненето за 5 часа в Хумустим дава резултат,защото от тая проба семената бяха кълнили дружно,с еднакви кълнове и времето беше с 10 часа по-малко от на другите проби..Мислех да повторя всички проби още веднъж,ма отидоха сума семена,а и ми омръзна да засичам време и постоянно да гледам за резултат...Щото си имам и друга работа-пипер ще пресаждам,домат ще култуча,вино ще пия..Все неотложни неща.. ;)
Deleted User 5366

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 5366 »

chakal написа: Яну 10, '19, 07:20 Към Станимир
Не мога да пускам линкове и снимки само пиша .На фор. Томат Помидор подфорум:Агротехника подкормки
и тн на стр.3 е темата .Има и много други интересни теми .
chakal, благодаря за отговора. Намерих каквото ми трябваше.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Краси Лазаров написа: Яну 9, '19, 15:11 Тези домати,които си отрязал на колко листа бяха,колко дебело беше стъблото? Ако е много тънко Хумостима го е повредил,дълго си го държал в него. Потапя се за няколко минути,засажда се и се покрива с найлон да не просъхва. Рутмост е много по-добър вариант за вкореняване. Ако не си изхвърлил долните части на двете растения те ще пуснат колтуци и ще ги отгледаш. :stiskam:
Чак листат не ги броя, като стигнат стъклото/тавана/ на инкубатора и ги вадя.Тази година точно това ми е целта, да видя как се развиват долните части с корена при мен.
Алис написа: Яну 9, '19, 23:42 Дон Домат, отказала съм се от рязане на домати. Като са по-напреднали в развитието си и отрежеш, трябда задължително една седмица да са покрити за запазване на влагата, иначе им е трудно да се вкоренят.
Алис, миналата година имах 100% успех с рязането, нямах загубено растение.Рязах във всякакви фази, но използвах само горната част.За влагата използвам тиксо отгоре на чошката с дупка само за растението.И другото важно, което каза Краси, използвах водата от предишно растение за следващото щото пускало някакви работи...важни.. :D
Тази година ще пробвам и долната част да видим дали си заслужава цялата работа.Миналата година пробвах ама съм си записал-пробвай пак. :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Миша »

Доматите имат свойството да произвеждат растежни хормони, за това използването на стимуланти трябва да става особено внимателно.
Не е толкова важно на колко листа е доматът, като го режете, важно е стъблото да е здраво и по-дебело, по възможност засушено преди цялата процедура, изнежени тънки стъбла лесно загниват
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Краси Лазаров »

Направих проби със синка http://stoichkovi.bg/products/pоroduct_details/4928 от тази фирма я взех,само че не течна,а на прах.
Първа проба накисване за 30 сек. в 1% разтвор и рътене във вода - за сега няма покълнали(трето денонощие от рътене)
Втора проба накисване за 30 мин. в 0,2 % разтвор и рътене в него - започнаха да покълват на вторият ден
Трета проба накисване за 90 мин. в 1% разтвор и рътене във вода -започнаха да покълват в началото на третото денонощие
Иван каза,че синката има много добър дезинфектиращ ефект,а също така и фитостимулиращ,предполагам,че затова първи покълнаха семената накиснати и рътени в разтвор на синка. За ефекта от обеззаразяването,обаче трябва да се направят други проби или да приемем на доверие. Аз лично му се доверявам,защото съм опитвал много негови съвети и нещата се получават. Това е за сега,надявам се да съм полезен.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ugod »

Краси Лазаров написа: Яну 11, '19, 13:28 Направих проби със синка http://stoichkovi.bg/products/pоroduct_details/4928 от тази фирма я взех,само че не течна,а на прах.
Първа проба накисване за 30 сек. в 1% разтвор и рътене във вода - за сега няма покълнали(трето денонощие от рътене)
Втора проба накисване за 30 мин. в 0,2 % разтвор и рътене в него - започнаха да покълват на вторият ден
Трета проба накисване за 90 мин. в 1% разтвор и рътене във вода -започнаха да покълват в началото на третото денонощие
Иван каза,че синката има много добър дезинфектиращ ефект,а също така и фитостимулиращ,предполагам,че затова първи покълнаха семената накиснати и рътени в разтвор на синка. За ефекта от обеззаразяването,обаче трябва да се направят други проби или да приемем на доверие. Аз лично му се доверявам,защото съм опитвал много негови съвети и нещата се получават. Това е за сега,надявам се да съм полезен.
Тази синка от къде може да се закупи.Има ли я в България.Краси мога ли да я закупя от ebay uk. И ако да какво е нейното има?
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Краси, рътене в разтвор от синка какво означава? Салфетка/плат се навлажнява и семената се слагат между два пласта? При каква t° рътиш? Каква е t° на разтвора, в който накисваш семената преди рътене?
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Краси Лазаров »

ugod написа: Яну 11, '19, 13:41
Краси Лазаров написа: Яну 11, '19, 13:28 Направих проби със синка http://stoichkovi.bg/products/pоroduct_details/4928 от тази фирма я взех,само че не течна,а на прах.
Първа проба накисване за 30 сек. в 1% разтвор и рътене във вода - за сега няма покълнали(трето денонощие от рътене)
Втора проба накисване за 30 мин. в 0,2 % разтвор и рътене в него - започнаха да покълват на вторият ден
Трета проба накисване за 90 мин. в 1% разтвор и рътене във вода -започнаха да покълват в началото на третото денонощие
Иван каза,че синката има много добър дезинфектиращ ефект,а също така и фитостимулиращ,предполагам,че затова първи покълнаха семената накиснати и рътени в разтвор на синка. За ефекта от обеззаразяването,обаче трябва да се направят други проби или да приемем на доверие. Аз лично му се доверявам,защото съм опитвал много негови съвети и нещата се получават. Това е за сега,надявам се да съм полезен.
Тази синка от къде може да се закупи.Има ли я в България.Краси мога ли да я закупя от ebay uk. И ако да какво е нейното има?
Има я в България,дал съм линк. Търси това methylene blue. Обаче нека излезе и последната проба и тогава ще съм категоричен.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Краси Лазаров »

Алис написа: Яну 11, '19, 14:26 Краси, рътене в разтвор от синка какво означава? Салфетка/плат се навлажнява и семената се слагат между два пласта? При каква t° рътиш? Каква е t° на разтвора, в който накисваш семената преди рътене?
Накисването го правя във вода или процентен разтвор на препарат със стайна температура около 20 гр. След това рътенето е на около 25 гр. За пробите използвам кръгли тампони за сваляне на грим,накисвам ги във вода или препарат,изстисквам ги леко и поставям семената отгоре. Надписвам с химикал пробата,след това слагам отгоре друг диск с други семена за проба. Рътене в разтвор от синка е когато тампона съм го напоил със 0,2% разтвор от синка. Рътя много стари семена и тези с които си правя проби с различни препарати. Рътех и пипера,защото много по-лесно и удобно е във фурната да сложа само семена и след това ги засявам в 45 гн. форма в хола. Откакто взех форми с 128 гн. направо засявам в тях и след това поникват във фурната. Много е трудно в апартамент с малко светло пространство да отглеждаш много разсад,затова използвам различни трикове. :stiskam:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Краси Лазаров написа: Яну 11, '19, 13:28 За ефекта от обеззаразяването,обаче трябва да се направят други проби или да приемем на доверие. Аз лично му се доверявам,защото съм опитвал много негови съвети и нещата се получават.
Ааа,Краси,ще му вярваме,защото друг като него няма...И аз му вярвам..Сега търся рецепта за пръскане след дъжд и съм се спрял на тази с извлека от куркума,боракс,мляко и амоняк...Това ми се вижда най-достъпно и най-простичко...Ма не съм свършил с търсенето,имам още малко материал...А и тази рецепта Иван я препоръчва за третиране на растенията на всеки етаж от цветни китки...
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”