Цветни комбинации с листата на растенията

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от nadin »

незабравка написа: Яну 7, '19, 15:36 Златистата папрат много ми хареса,ама за да жълтее явно тук е на слънце дадена,но как да стане без да прегори при нашия климат :hmmm:
Това според мен не е златиста папрат. Тя си е друг род- Asplenium ceterach (syn. Ceterach officinarum). Това го намерих като сорт: Adiantum aleuticum var. subpumilium и си е жълта заради сортова характеристика а не заради изложението, макар че си мени цветя и не винаги е толкова жълта, но и като зелена туфа е много красива защото е по-гъста и на по-къса дръжка от обикновения Adiantum aleuticum.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от Havga »

Доста търсих информация за тази Adiantum ‘Sun Maiden, но не намирам нищо относно студоустойчивост и отглеждане навън....
Дали някой има друга информация?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от nadin »

Adiantum aleuticum си е студоустойчив, няма проблем с това. Предполагам и този хибрид също. Виж в страницата за папратите съм пуснала един линк там има описано за тези папрати и конкретно за жълтата.
незабравка

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от незабравка »

nadin написа: Яну 8, '19, 08:30
незабравка написа: Яну 7, '19, 15:36 Златистата папрат много ми хареса,ама за да жълтее явно тук е на слънце дадена,но как да стане без да прегори при нашия климат :hmmm:
Това според мен не е златиста папрат. Тя си е друг род- Asplenium ceterach (syn. Ceterach officinarum). Това го намерих като сорт: Adiantum aleuticum var. subpumilium и си е жълта заради сортова характеристика а не заради изложението, макар че си мени цветя и не винаги е толкова жълта, но и като зелена туфа е много красива защото е по-гъста и на по-къса дръжка от обикновения Adiantum aleuticum.
Не,не е официално златистата,аз и го лепнах това определение заради името на сорта,което навява мисли или ,че обича слънцето или ,че жълтее.Нещо като Heuchera Lime Ricky,която е ярко жълта напролет,после е лайм,но ако е на сянка зеленее повече
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от сюзан »

Изображение


Изображение
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от Мадам_Сръчкова »

mija написа: Дек 1, '18, 08:11 polyabs, много хубави кътчета си показала :tzvetentze:
Интересуваме Арума- от къде и зимоустойчив ли е?
Мия арума е много отровен, с тези дечица около теб внимавай :stiskam:
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от calico »

Градината ми (всъщност аз нямам друга градина, освен тази под орехите, другото са рози покрай оградите отзад на слънце, то не е градина ;) ),
та градината ми със всяка изминала година става все по сенчеста, защото дърветата растат. Слънцегреенето от 4 часа намаля на 2 часа, което не е достатъчно за розите, и аз започнах по малко да ги изнасям оттам. Засега заменям със широколистни- божури, хортензии, разни такив. Трябват ми иглолистни, обаче при мен елхичките умират от сухия горещ въздух, растат прилично туите, и то не всички, щото и те искат слънце. Тцуги и таксуси са добър вариант, обаче нарастват мнооого бавно, градина с обеми от тях скоро не може да се очаква. А само със широколистни става малко безпорядък :snif:
Най-добре се вписват чимширите като обеми, обаче те трябва да са доста големи, а големите са скъпи, и освен това трудно вече се опазват от оная чимширена гад.
та приемам съвети за някакви плътни зелени обеми, дето ще държат на сянка, алкална почва и сух горещ въздух.

на тая снимка е вижда Пицея глаука глобоза, тя е едниствената елхичка дето оцеля ,вероятно щото ми е подарък от Ноел и тя я крепи някак си. :angelche:
Изображение

а тук всичко е почти на непрогледна сянка. Снимката е от началото на април, когато орехите още не са разлистени, затова изглежда светло, но не е. А тревата я сея всяка пролет април и тя до лятото умира там, и то смески за сянка. вероятно плочи ще наредя там най-накрая
Изображение

Тази тцуга по-долу на преден план, и таксуса до нея оцеляват, първо щото не са капризни, и второ все пак до обяд там ги пече слънце ,те са в перифарията на ореха и получават светлина. Но пицеята коника дето се вижда зад тях, умря, не понесе сухия летен жегав въздух
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
незабравка

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от незабравка »

Като търсих снимка на берберис ‘Lutin Rouge’PBR,попаднах на ето тази снимка.Та тази комбинация на червен берберис със жълта трева много ми допадна.Не знам коя е тревата и се замислих,кои ли жълти треви биха могли да се използват за комбинация с компактните сортове бербериси.Винено-червени и оранжевеещи компактни бербериси много има напоследък селектирани.Жълти треви има селекции на карекси ,но дали ще издържат на еднакъв воден режим и слънчева позиция с берберисите ?!
Други варианти-Festuca 'Golden Toupee' -тази е жълта само рано напролет. :|
Deschampsia flexuosa 'Tatra Gold' -много красива ,но след като прецъфти става малко проскубана.
Аз смятам да я направя тази композиция с един средно висок червен берберис и Pennisetum alopecuroides 'Hameln Gold'-понеже от тази трева имам доста бройки :D ,само пенисетума да не се разтрътли прекалено нашироко и после да се налага почти всяка година да разделям туфите. :hmmmmmm:
Друго нещо жълто,което търпи средно поливане,слънце и расте на ниска и стегната туфа,та да не оплете коси с берберисите ,сещате ли се ? :dovolen:

Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от clock »

Ето нещо скромно и от мен
Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Цветни комбинации с листата на растенията

Мнение от Lilly »

толкова е красивооо... :tzeluvka:
коя е тая хортензия - толкова мъничка , с толкова цвят , която плаче просто да ми изпратиш резник от нея :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”