В момента чета...

Публикувай отговор
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: В момента чета...

Мнение от dar »

Мариана Бечева написа: Дек 17, '18, 14:34 Обръщам се към вас, любители на книгите, с необичайна молба. Но много ви моля, не игнорирайте поста ми, за мен е много важно мнението ви!
Дядото на ММ е бил местен краевед. Четиридесет години е събирал песни, пословици и поговорки, описвал родовете и истории, свързани с тях. И...5 кашона с тетрадки и снимки стоят в гардероба ни. Песните, около 500 на брой ги преписах, но с другите материали не ми се захващаше. Онзи ден отново извадих един от кашоните, зачетох се из тетрадките и... преписах една от неговите истории. Споделям я, като ви моля да изкажете мнение по текста.За да взема решение за по-нататъшни действия.

ПЕТКАНОВА ВОДА

Тази местност се намира на северозапад, на около 7-8 км от селото. Казва се така, защото най-първо е открита от Петкана, синът на Ченю.
Като момче Петкана бил малко налудничав, заецвал и му се привиждали самодиви. Гонел вихрушките и понякогаж си събличал ризата и я носел на козарската си тояга. Това са ми го казвали много хора от родът му, като баба Димитра, по мъж Иванова Ачкова, Васил Марков, дядо Петко Поко и др.
Петкан пасял кози в Балкана, ама сестра му Каля ходила с него, защото му нямали вяра. Като хукнел да гони вихрушките /самодивите /, забравял козите.
Един ден Петкан се изгубил из гората. Забавил се много и сестра му се притеснила за него. Запладнила козите и почнала да го вика. Бая време го викала, хеле най-сетне се обадил. Като я наближил, се провикнал радостен: "Како, аз оздравях, вече даже и не заецувам!" и й разправил, че нещо го е накарало да се укъпи в една голяма вода, дето извирала из една канара и щом се изкъпал и оздравял. (Може студената вода да му е подействала)
Отпосле този извор го нарекли Петканова вода, а загорци й казват Самодивско кладенче. Както от Тракия, така и от Загоре ходеха и ходят много хора да се лекуват. Дохождали са много увалийци в село и плащат скъпо и прескъпо на някой да ги заведе до лековитата вода.
А лекуването става така: Като стигнеш до Петканова вода, ще хвърлиш на купа тоягата, с която си се подпирал по стръмна та пътека. Поотпочиваш, после се измиваш, пиеш малко вода, защото е много студена и не може да се пие по много. После ще извадиш дара, който носиш-кърпа, пешкир, а може и риза. Ще я закачиш до извора и ще хвърлиш монета във водата. А трите кравайчета, дето носиш, ще хвърлиш колкото можеш навътре в пещерата, отдето идва водата. И чакаш. Ако кравайчетата изплуват и водата ги извлече навънка, болния ще оздравее. Ако останат в пещерата, няма да има файда от водата за болния... Ще напълниш стомната, която носиш, ще откъснеш здравец и потегляш към село.
Със здравеца се кичи болния, измиват се очите и му се дава да пие от водата, докато свърши.
Марианче, честита Коледа!
Позволих си да изкажа мнението си по този начин, защото може да има и други като мен, които не са прочели Петканова вода, а си струва! Ще се радвам и с удоволствие ще си купя книгата, която ще издадете! Много вълнуващ и живописен разказ, потапяш се и се пренасяш в историята. Ще се справите, стискам палци!
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31643
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 966 пъти
Получил благодарност: 2181 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Мария Николова »

Мариана Бечева написа: Дек 25, '18, 13:38 Честито Рождество Христово на всички цветари и книгомани форумски! :dovolen:
Hope, мечтата ми е повече хора да чуят, видят и обикнат това прекрасно място, късче от рая, дето е на "пъпа" на България! А какво мога да направя аз и как ще се случат нещата, времето ще покаже.
Ето възторжените слова на Чудомир, с които описва наше село:
https://chitanka.info/text/21409-goljamo-selo
В началото бе словото.
Нека първо книгата да излезе, Марианче.
Тук ще се надумаме спомощствователи и ще съберем паричките. С тиража намалява цената. 500 бр. биха стрували повече от 1000 бройки.
Търси за помощ Агент02. Като се принтира текста, поне да е написан с толкова знака на ред и толкова реда на страница, колкото е оптимално за книга с такъв, или инакъв формат.
Спестява време и разходи, като е предварително съобразено. ;) :daaa:
Тя ще ти каже стандартите, че е в час. :mrgreen:
А после всичко останало ще дойде на подготвено място. Подготвено от книгата. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Asarina »

Мария Николова написа:
Мариана Бечева написа: Дек 25, '18, 13:38 Честито Рождество Христово на всички цветари и книгомани форумски! :dovolen:
Hope, мечтата ми е повече хора да чуят, видят и обикнат това прекрасно място, късче от рая, дето е на "пъпа" на България! А какво мога да направя аз и как ще се случат нещата, времето ще покаже.
Ето възторжените слова на Чудомир, с които описва наше село:
https://chitanka.info/text/21409-goljamo-selo
В началото бе словото.
Нека първо книгата да излезе, Марианче.
Тук ще се надумаме спомощствователи и ще съберем паричките. С тиража намалява цената. 500 бр. биха стрували повече от 1000 бройки.
Търси за помощ Агент02. Като се принтира текста, поне да е написан с толкова знака на ред и толкова реда на страница, колкото е оптимално за книга с такъв, или инакъв формат.
Спестява време и разходи, като е предварително съобразено. ;) :daaa:
Тя ще ти каже стандартите, че е в час. :mrgreen:
А после всичко останало ще дойде на подготвено място. Подготвено от книгата.
:daaa:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Lizi »

Lizi написа: Дек 12, '18, 16:23 Изображение
Направо съм бясна! Тъкмо стигнах до средата и може би до най-интересните част и установих, че книгата е дефектна и липсват десетина листа, а други десет се повтарят. Сега какво да правя?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31643
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 966 пъти
Получил благодарност: 2181 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Мария Николова »

Lizi написа: Дек 26, '18, 20:28
Lizi написа: Дек 12, '18, 16:23 Изображение
Направо съм бясна! Тъкмо стигнах до средата и може би до най-интересните част и установих, че книгата е дефектна и липсват десетина листа, а други десет се повтарят. Сега какво да правя?
Ако си пазиш касовата бележка, пиле шарено, настоявай да ти я сменят с читав екземпляр.
Но и него на място прегледай! :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Lizi »

Някой има ли я тази книга да ми я прати - не мога да прескоча десет листа , а няма какво да чета .До 8 януари съм в къщи.В електронен вариант има ли откъде да я сваля?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1670 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Lizi написа: Дек 29, '18, 10:57 Някой има ли я тази книга да ми я прати - не мога да прескоча десет листа , а няма какво да чета .До 8 януари съм в къщи.В електронен вариант има ли откъде да я сваля?
Лизи, намерих само тези два линка, дано успееш да се справиш с тегленето - http://www.soniablad.nhely.hu/?p=8160 и това http://rodenivbg.com/index.php?/files/f ... -ayn-rand/. Дори при руснаците не намирам точно тази книга :hmmmmmm:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7643
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2101 пъти
Получил благодарност: 1173 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от pepelqshka71 »

Има я в DataBG-NET. Изтеглих я. Дай имейл да ти я пусна.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Lizi »

Благодаря много.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: В момента чета...

Мнение от Албена »

Поздравления за нашата Краси :tzeluvka: :tzvetentze:

Изображение

Това е класация на Регионална библиотека "Проф. Боян Пенев- Разград .Ако все още не сте чели книгите на Краси Кубарелова , веднага се поправете! :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”