Домашно консервиране

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Di_Va »

Браво, Грийни, и аз правих ябълков оцет, но добивът ми беше около 200-300 гр. :lol:
Догодина повече, а оцетната гъба си я съхранявам в буркан в хладилника, само дето не зная до кога може да стои там :hmmm: .
gospodinov

Re: Домашно консервиране

Мнение от gospodinov »

greeneyed написа: Дек 11, '18, 16:18 Много съм горда 8-) - приготвих домашен ябълков оцет! :angel2: Въобще не ми беше ясен процесът , вино не съм правила, но се получи. Отначало ме притесняваше, че не е кристално бистър, както е купешкия, но четох, че трябва да е мътен. Сега имам вече и оцетна гъба, а ММ каза, че има едни дребни ябълки..... които могат да станат на оцет. :lol: Имаме 6 л оцет, той иска още! :angel2:
Аз тази година съм на 60 литра :D :D
Миналата направих около 10-15 литра но свърши скорострелно.
Тази съм се запасил...да видим. :mrgreen:
Всъщност може да си направите успешно оцет и без гъба.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Di_Va »

Брей 60 литра!!!
Без гъба го правих аз, но си запазих гъбата, защото четох, че с нея процесът доста се ускорява, ама това ще го видя догодина евентуално.
gospodinov

Re: Домашно консервиране

Мнение от gospodinov »

Di_Va написа: Дек 11, '18, 16:37 Брей 60 литра!!!
Без гъба го правих аз, но си запазих гъбата, защото четох, че с нея процесът доста се ускорява, ама това ще го видя догодина евентуално.
Мдаа, идеята е половината да остане за догодина и да се ползва престоял оцет.
Така е според В.Тасков, престоялия оцет е по-полезен за директна консумация.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Di_Va »

А когато престоява оцетът, не продължава ли да образува гъба, която се храни с него и го изконсумира един вид?
gospodinov

Re: Домашно консервиране

Мнение от gospodinov »

Di_Va написа: Дек 11, '18, 16:51 А когато престоява оцетът, не продължава ли да образува гъба, която се храни с него и го изконсумира един вид?
Доколкото съм запознат, гъбата запечатва/консервира оцета като по този начин може да издържи дълго време.
С отлежаването протича естествена, тиха ферментация и именно оцетната гъба дава това многообразие от органични киселини, което прави ябълковия оцет толкова полезен.
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Домашно консервиране

Мнение от klapan »

greeneyed написа: Дек 11, '18, 16:18 Много съм горда 8-) - приготвих домашен ябълков оцет! :angel2: Въобще не ми беше ясен процесът , вино не съм правила, но се получи. Отначало ме притесняваше, че не е кристално бистър, както е купешкия, но четох, че трябва да е мътен. Сега имам вече и оцетна гъба, а ММ каза, че има едни дребни ябълки..... които могат да станат на оцет. :lol: Имаме 6 л оцет, той иска още! :angel2:
Правя си плодов оцет от повече от 20 години. От къпини, от ябълки и др. При мен остава , като бутилирам къпиновото вино, една част по-мътно вино, което правя на оцет. С времето се утаява.
Не е нужна винаги оцетна гъба, зада ви стане виното на оцет.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от greeneyed »

То и моята чорба- ябълки, вода и малко захар е минала през етап вино, после е станала на оцет, нали така? Сега, доколкото разбирам, поясняваш , че фините частици ще се утаят на дъното и ще се избистри течността. Аз не трябва да го преливам това избистреното, да? :hmmm:
Колкото до оцетната гъба, тя е само да ускори процеса. Не знам трябва ли , не трябва ли, но съм я извадила в един буркан заедно с част от оцета.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Домашно консервиране

Мнение от klapan »

greeneyed написа: Дек 11, '18, 20:30 То и моята чорба- ябълки, вода и малко захар е минала през етап вино, после е станала на оцет, нали така? Сега, доколкото разбирам, поясняваш , че фините частици ще се утаят на дъното и ще се избистри течността. Аз не трябва да го преливам това избистреното, да? :hmmm:
Колкото до оцетната гъба, тя е само да ускори процеса. Не знам трябва ли , не трябва ли, но съм я извадила в един буркан заедно с част от оцета.
С моя ябълков оцет стана така - избистри се сам. Във висока тясна 3-л бутилка с гъбата вътре си е още. Той сам си образува гъбата, като почна ябълковото вино да става на оцет.
Превръщането на виното в оцет може малко да се ускори, ако то се държи в полупълна бутилка 3-5 литра , а не пълна догоре. Защото за разлика от винените дрожди, оцетните са аеробни и се кефят на повече кислород ид достъп на въздух.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2237 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Мария Николова »

С оцет, без оцет, много се радвам да те видя пак при нас Клапане! Здрасти! :shandshake:

Като ви чета, май оцета го пиете като минералка. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”