Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Публикувай отговор
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ln_none »

Хм, да - това е вариант :daaa: А така ли ги оставихте за постоянно с бутилките или досипвате по малко? Ако постепенно се вдига нивото не би трябвало да е стресиращо?
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от zeleno »

така си седят
ако те дразни можеш да запълниш с шишарки примерно
аз редовно запълвам , а после зимата татко редовно изпразва , когато го мързи да иде до навеса за подпалки
РОУЗ

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от РОУЗ »

Половината дървета засипахме с почва, докато оформяхме терена. Джанката - около 50 см, череша и дюла - около педя, ябълката и липата- малко по-малко.
На преден план е джанката, беше до основата на каменния зид /лично от мен зидан, да не му търсите кусури :hihihi: / , на заден - черешата. Над десетина години са така, нищо им няма.
Изображение

Намерих по-стара снимка
Изображение
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2146
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от flora »

Наш приятел си подравни двора и плодните му дръвчета се оказаха зарити с около 50см - след 2 години започнаха да умират. Той каза, че като ги рязал видял, че е започнало гниене или болест някаква в кората и под нея където е била под земята. Може би за различните растения е различно. Аз смятам, че джанката е безсмъртна :hihihi: и дори до короната да я зариеш - пак ще оживее.
Изображение Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10729
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 371 пъти
Обратна връзка:

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от botan »

Не е хубаво да се зариват не защото ще им се докара стрес, че са ги закопали преди да им е дошло времето, а заради това че кората им всъщност представлява мъртва тъкан, която като стои на тъмно, влажно и задушно ще започне да гние, ще стане по-лесна за пробиване от дървоядни животинки и патогени и ще започнат признаци на отмиране.
Да джанката е жива, но я гледай как й е цъфнала кората.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
РОУЗ

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от РОУЗ »

Ботан, не споря, не съм профи.
При подравняване на терени масово се позаравят дървета, то няма и как да е иначе, може би има някакви оптимални см, които не повлияват толкова зле на растенията, аз споделям само личен опит.
На по двайсетина години са били, когато ги заровихме, млада фиданка, заровена до кръста, и аз не вярвам да издържи.
Джанките не са сред любимите ми дървета, другите не бих посмяла да заровя толкоз много, черешата, ябълката, липата, дюлата и две круши са от 10 до двайсетина см, крушите и дюлата са заравяни поетапно, ако това има някакво значение, другото - с бобкат. А, да, и един орех, той е около 30 см.
Джанките всичките изглеждат така тази година от северната страна, и незаровените. :hmmm:
Но пък аз и заварих дървета с нацепена или обелена кора, черешата си беше такава, откакто я помня, сцепена кора там, откъдето тръгват да се разклоняват основните клони, това на какво се дължи? Досега само с овощарска замазка съм мазала, а джанките пръскам отвреме навреме срещу лишеи със зелен камък. Химия избягвам, само в изключителни случаи, например заради онази гад по чемширите.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Havga »

Ха, и аз се чудех дали да не заровя част от стеблото на една щамбова роза. Ама сега си мисля, че едва ли ще пусне издънки, по-скоро ще гъбяса.. или пак бъркам?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от dar »

Havga, ако искаш да предпазиш щамбата завий короната там е присадката, стеблото е шипка и не му пречи студа според мен.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Havga »

dar написа: Ное 27, '18, 21:18 Havga, ако искаш да предпазиш щамбата завий короната там е присадката, стеблото е шипка и не му пречи студа според мен.
Дар, не заради студа, ами защото е висока и като я сложа в 50 см.саксия ще стане два метра. А ако я позакопая ще мога отгоре и едногодишни да посадя..., но се притесних да не загние стеблото, пък други казаха, че издънки на шипка ще пусне. Та се отказах засега...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Lappland »

Привет
Има ли тема за вечнозелени, не иглолистни растения?
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”