Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

MotacillaAlba написа: Ное 12, '18, 11:41 Въпроса с тунелите на къртиците го реших, като смених начина на поливане. Мислех за капково, но после реших да е капилярно. Сложих подпочвено на всеки ред тръба ф110. На всеки корен се падат по 2-4 литра вода седмично според това дали пълня веднъж или два пъти. Отгоре - изкуствен мулч да пази влагата. Тръбите през зимата си остават в земята. Миналата година ми дойде нанагорно, защото е голяма първоначалната хамалогия, но се оказа, че системата работи добре и този сезон поливам и си пея :D :D :D .
Стана ми интересно твоето капилярно поливане. Понеже аз няколко години го умувам това капково и още не съм го направила, макар че вече имам бидон и т.н. Как пълниш тръбите? Каква е конструкцията?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Тръбите имат дупки от горната страна, в тях има фитили, разстоянието е наслуки, около 12.5 см, не исках да е по-нарядко, за да не съм обвързана с разстояние на садене, така на практика се овлажнява целия ред. Завършват с по едно коляно в двата края, което идва приблизително на нивото на почвата. Върху отвора има мрежеста шапка, за да не се пълни с пръст. Трябва да се нивелират добре при поставянето, за да има равномерно овлажняване по реда, но не е трудно. Двете колена от двете страни са важни за нивелирането, въпреки че за пълненето е достатъчно едно, а и така е по-стабилно, няма изтичане, колената обикновено прилягат много добре и плътно към тръбите. Имам една от по-късите, която не е поставена, ще я снимам в събота.
А как пълня - ами слагам маркуча в отвора, засичам 5 минути на таймера и докато се пълни, колтуча или правя нещо друго... :dovolen:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Аз хич не съм по техниките, та какво значи фитили /знам само тези на свещите и на фитилното поливане на саксиите/ и от какво са? А когато мястото е под наклон?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

И друго - на каква дълбочина се полагат тръбите и ДО тях ли се сади? Няма ли да се запълнят с почва?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Най-добре ще обясня като пусна и снимката. Отворите са 8 мм и са пробити с дрелка. Т.нар. "фитили" са от микрофибърните лентички на един модел парцали за бърсане - изпробвах 2-3 вида, един се оказа най-подходящ. Лентичката е да кажем 35-36 сантиметра, сгъвам я на две, чрез умерено гъвкава тел я вкарвам в отворчето така че да стигне до дъното плюс малък резерв, отгоре остават да стърчат външните краища с по около 7 см, връзвам ги веднъж за да стане по-плътно над отвора и да не се пълни с пръст, разтварям ги на двете страни и готово. Тръбата заема 11 сантиметра. Садя от двете й страни, като ги разминавам шахматно - на три метра тръба слагам шест от едната и шест от другата страна. На два реда ги засадих наклонени към средата, така че всички се подредиха в една редичка и догодина ще ги слагам по този начин.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

МГХ написа: Ное 12, '18, 14:23 А когато мястото е под наклон?
При всички положения редът трябва да е хоризонтално на едно ниво. Това важи според мен при всеки един начин на поливане, независимо каква е системата. Мисля, че и при капковото поливането няма да е равномерно ако редът е с наклон в едната посока.
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3731
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от макс »

Ивко страхотни снимки и пълно обяснение нагледно та нагледно ,но който си го може е добре.
Благодаря ти ще си го копна но едва ли да ми го направят :eeeh: :snif: не на всеки му се отдават тия неща ,браво за майсторлъка :daaa:
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Днес пуснах семената на Рапунцела. Извинявам се за закъснението, но в събота имаше километрична опашка пред Еконт :dovolen:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
maria67
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1108
Регистриран на: Яну 31, '12, 14:18
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от maria67 »

Tити написа: Ное 12, '18, 12:20
maria67 написа: Ное 12, '18, 10:22
Tити написа: Ное 10, '18, 18:13
Ако някой има Пинк Рок ще се радвам на няколко семена :stiskam:
И аз бих искала да го пробвам в моите условия, но явно няма достатъчно желаещи, а 500 семена ще са ми множко...
Поръчах 100
30 на мен
30 пламен
40 свободни
Ако все още са свободни, моля, нека да са за мен :stiskam:
А каква е тази опаковка от 100? Аз по-малка от 500 не видях!
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Lizi »

помидорче написа: Ное 4, '18, 15:42 Да видим сега детайлите и какво съм разбрала.
Имаме сонда. Значи с помпа се изпомпва вода и се подава към две лехи, широки по 1,2 м, дълги 10 м, засяти с домати, краставици и зелен боб. Водата върви по лентов маркуч с отвори, съобразени с разстоянието на засяване на различните култури (вероятно се продават с отвори на различно разстояние). Така ли?
Питанките са:
1. Мога ли с помпата едновременно да напояване и двете дълги лехи или поотделно всяка?
2. Колко време ще трае напояването и как да разберем дали сме напоили достатъчно?
3. Ако пълня бидон един кубик, на каква височина трябва да го кача, за да не използвам помпа? И тогава вероятно поливането ще трае по-дълго и ще е на всеки ред поотделно.
Така мога да поливам 1-2 пъти седмично.
Ние също сме със сонда.За какво ти е бидон?Няма нужда .Да се чудиш къде да го поставиш и да загрозява. Аз съм сложила електронен часовник.Можеш да си зададеш колко пъти да се включи помпата, след колко минути да се изключи, в кои дни от седмицата .Трябва да се засече за колко време се пълни системата и на толкова време да се зададе да работи помпата.Това което установих,че като спре помпата и водата се връща обратно в сондата.Сложихме един възвратен клапан и въпроса се реши.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”