Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

ivko69 написа: Ное 2, '18, 22:11 Колко па да са красиви..Важното е сома да ги хареса,щото повечето пъти се прави,че не ги вижда...А аз го виждам на сонара,че "той"ги вижда...И ги гони,и ги обикаля,и ги лапа и веднага ги плюва,мамицата му.. :lol: Значи не са много красиви....Или сома не е много гладен... :lol:
Таранките са красиви, в моите очи де...
Ивко, сега ми припомни, как на един язовир при всяко мятане хващах каракуда....или нещо подобно :hmmm:
До мен, един любезен господин ми залагаше стръвта(гадост), и после откачаше заловената рибка. :ieeee:
На изхода, беше същият :svekurva: оказа се, че бил собственика и че ми ги подарява...каракудите де...или там каквото е... :angelche:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Глей сега Кимче...Знаеш,че таранка и каракуда са едно и също..С всяко мятане си вадила риба-за това си иска опит,или усет...Намерила си кой да ти слага червейте,и да ти откачва рибите и ти да не се цапаш...Ми накрая и да ти ги подари...Хитруша...Продължавай да ходиш... :lol:
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Станимир написа: Ное 2, '18, 10:50
Единственият аргумент против свързването на капковото към чешмата е хлорираната вода.
Станимир не е единственият. Мога да ти дам много аргументи, примерно пускаш го да тече и си лягаш без да се безпокоиш, че си забравил да спреш чешмата :dovolen: .
Това от опит. Издумках над десет кубика за една нощ. Ма при памидорче е различно. Тя не е на място, което променя много нещата :stiskam:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

ivko69 написа: Ное 2, '18, 22:45 Глей сега Кимче...
Виж сега Ивко :dovolen: , таранка и каракуда за мен не са едно и също...
Таранката е с едни такива красиви люспи с менящи цветове като дъгата, каракудата е сива...мисля.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Доообре...Ти говориш за Царичка,или Слънчева рибка...За това си ги хващала с всяко хвърляне,и затова тоя мъж ти ги е подарил...И разбира се ти изобщо не си ги изпържила,или ,ако си ги изпържила,не са ти харесали,защото са били с много,ама много кости-като таралеж...

И да-каракудата е сива,широка,и грозна..Аз се чудех какво и харесваш..Викам си-жени,какво ли разбират от риба...

Да знаеш,че ще ни изгонят в "Na riba.com"..форум за рибари...
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2879
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1338 пъти
Получил благодарност: 1321 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

Таранка и Каракуда са едно и също както казва Ивко, но има две разновидности и от там става объркването. Много развъдчици искат да се оттърват от тази риба за това човека я е подарил на Кимчето.
Ивко , Сома на търмък ! Той да не е глупав с Таранка да се залъгва , как няма да я плюе.
Ти чери ли предпочиташ или някоя " меча лапа" :nod: :nod:
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Да видим сега детайлите и какво съм разбрала.
Имаме сонда. Значи с помпа се изпомпва вода и се подава към две лехи, широки по 1,2 м, дълги 10 м, засяти с домати, краставици и зелен боб. Водата върви по лентов маркуч с отвори, съобразени с разстоянието на засяване на различните култури (вероятно се продават с отвори на различно разстояние). Така ли?
Питанките са:
1. Мога ли с помпата едновременно да напояване и двете дълги лехи или поотделно всяка?
2. Колко време ще трае напояването и как да разберем дали сме напоили достатъчно?
3. Ако пълня бидон един кубик, на каква височина трябва да го кача, за да не използвам помпа? И тогава вероятно поливането ще трае по-дълго и ще е на всеки ред поотделно.
Така мога да поливам 1-2 пъти седмично.
Не искаме да използваме поливането от чешма, защото имаме сонда. Теренът е равен, почвата глинесто-песъчлива. Югозападно изложение. Що се отнася до приготвените пари, както пита Алис, нямам представа колко ще ни излезе, но ако е доста скъпо, ще си поливам с маркуча както досега.
Tити
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Юни 1, '18, 09:09

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Tити »

направо към въпрос 3
нашата система е точно такава, за височина стигат и 50 см.
Имаме система , която включва помпата да пълни бидона и спира когато е пълен
единственото кето правим е да пускаме и спираме водата към разстенията от крана на бидона.
Другият плюс е че водата се стопля, което е добре за разстенията.
ние поливаме поч ти триста кв.м. с този бидон.
Тъй като капките не сбиват почвата на първо време забиваш пръст в почвата за даа прецениш колко е полято, после ще свикнеш
Относно цената
бодон около 100 лв
черна тъба 1лв на метър
маркуч за капките 100 м. е 15 лв
кранчета 1бр 1,50 лв
това са орентировачни цени, за с-ма за автом. пълнене още около 100 лв
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Оооо, капковото е голям кеф! Направо се родих миналата година.Две години бях на маркуч, две години на капка.Нищо общо.Не излиза скъпо.Аз си прибирам маркучите, въпреки, че ми казаха, че можело и да останат навън през зимата.Не помня къде и кой беше го казал, че се убиваме от работа и в края на деня сме гроги.И къде е момента, в който да се порадваме на гледката?Спомних си го, когато отивах вечер да си пусна капката.Няма кал, няма нищо.И имам време да се порадвам на гледката.
Tити
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Юни 1, '18, 09:09

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Tити »

Изображение

незнам за що не мога да си редактирам поста
тази снимка е като нашата позиция на маркучите
-можеш да коригираш ширината на междуредията
-може да поливаш всички редове или да спреш някои

голям рахат е :nod:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”