Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Публикувай отговор
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от subversive »

Как се процедира, ако искам да ги насадя в сандъчета? Навън ли зимуват, или на хладно и тъмно?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от libra »

Моите зимуваха на остъклен балкон-нищо не стана.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от Виола »

Мисля, че зависи какви луковици искаш да садиш. Миналата есен садих зюмбюли, нарциси и лалета в сандъчета. Зюмбюлите и нарцисите оставих на терасата и заминаха всичките, лалетата бяха в двора и ги затрупа снега; цъфтяха всичките без проблем.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от Mike »

Две години - всичко изгнива. Трябва сандъчето да е заровено в градината и март да си го качиш на терасата -ако ти се хамалува.
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от subversive »

Ами главно минзухари и лалета мисля да взимам от sortovisemena, мисля, че са им добри луковиците..
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от vodo-leika »

Аз имам пролетни цветенца именно по този начин вече 3 години. Садя горе-долу края на октомври, в нова пръст, размесена с обикновен пясък. До сега имам успех с минзухри, кокичета, нарциси, зюмбюли, лалета и май се кзваше ифейон :oops: . Засаждам, поливам и ги оставям на терасата, докато не застудее. Миналата година обаче направих грешката да им гласувам повече доверие в издържливостта, саксиите замръзнаха, въпреки че ги прибрах и на пролет всичко изгни, та таз година въобще няма да ги изнасям. Оставям си ги на закритата тераса и ми е мирна главата.
Поливам веднъж като засадя, като завали сняг им слагам малко отгоре и като покарат, започвам да поливам и торя с тор за луковични на Лактофол.
На пролет ги вадя и те изгниват, защото май нямам търпение да ги дочакам да изсъхнат. :oops:
За тази пролет съм направила стройна организация - точно 8 саксии с лалета и нарциси, две сандъчета с минзухари и едно с дребни ириси. :dovolen:
denitsavm

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от denitsavm »

Аз миналата година садих за пръв път. Лалета и зюмбюли. Сложих ги на тавана на кооперацията, на доста хладно и тъмно. Някои от лалетата покараха доста бързо, явно са били форсирани /а на нашенския пазар, сещате се, указания за това кое е форсирано и кое не липсват :evil: /, понеже не ги разделих от другите и да ги поставя при нужните условия, се издължиха и нищо не стана от тях. Другите започнаха да се развиват в края на март - от януари ги поставих на по-топло и светло, а цъфнаха април. Цветовете им бяха доста ошмулени и никакви, после разбрах, че им трябвало доста торене.
Зюмбюлите бяха много благодатни :dovolen: , цъфнаха в началото на март. И те като другите бяха на светло и около 10 градуса от януари. Като видях, че имат цветоноси ги вкарах на по-топло и цветовете им се задържаха повече от 3 седмици :nod:

Сега имам амбицията да докарам някои до цъфтеж за нова година, така, че казвайте как да ги форсираме
dal

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от dal »

купувам готови форсирани на ръба на цъфтежа от пазарите , предимно зюмбюли-ухаят хубаво и хората са ги нагласили да имат и дръжки , а не да ми цъфтят в луковиците , както се случи като се пробвах аз да ги разцъфтявам :D
като прецъфтят-хоп в градината , всеки път отличен резултат
не взимам много , максимум 6-7 броя , ароматът им е великолепен
като цена-1.50 лв за бройка
не се разправям със сандъци влачене местене топлене охлаждане и т.н.
когато да форсирам луковици вече съм почнала да садя семената , така че няма място и при съмнителния ефект -предпочитам готовото:
не на последно място аз си ги аранжирам на масата в хола , а там някак грозно да изтреса сандъчето , нали :mrgreen:
тази година ще опитам с някой нарцис да взема , за разнообразие , а лалетата поради дължината и изнежеността на дръжките според мен не стават за любителски форсажи изобщо ; може би с минзухарчетата да се получат нещата , защото не са капризни и са нисички
Изображение

Изображение

Изображение

ето тука една статия с практически съвети все пак:


Ако харесвате аромата на Зюмбюла, Нарциса, Лалето и др. пролетни цветя, но нямате двор където да ги засадите, това не е причина да се лишавате от удоволствието да усетите вашите любими аромати.

С метода 'форсиране' на луковици в стайни условия това е възможно.



Края на Септември или началото на Октомври е най-подходящия сезон да осъществите тази ваша мечта.
Метода не е труден, но изисква малко повече търпение и минимални грижи от ваша страна.
Но си заслужава, защото във вашия дом ще ухае на Пролет, а навън все още всичко ще е покрито в сняг.
В повечето Градински центрове продават готови форсирани луковици. Достатъчно е само да ги насадите и след няколко седмици ще се радвате на цветове.
Но ако сте решили този път сами да опитате да ги подготвите за ранен цъфтеж ще ви опиша аз как форсирам луковиците.
Предварително се консултирайте кои видове са подходящи за форсиране и подберете сортовете които харесвате.
Не ви съветвам да комбинирате различни видове в един и същи съд ако изискват различно време за никнене.
Ако все пак решите да правите комбинации предварително се убедете, че ще цъфнат по едно и също време.
Съдовете които ползвате трябва да са чисти. Ако преди това е имало нещо друго засадено там ви препоръчвам да ги обеззаразите.
Най-подходящи са т.н. разляти съдове.
Ползвайте готова обогатена почва за цъфтящи растения от Градинските центрове.
Не е необходимо да добавяте торове.
Насипете в съда от субстрата, натъпкайте и сложете отгоре луковиците с 'нослетата' нагоре.
Сложете ги на гъсто. Тъй като няма да останат в тази саксия за дълго те не се нуждаят от много пространство.
Аз засаждам в саксия с диаметър 18-20см - 6 лалета , 3 зюмбюла, 6 нарциса или 15 минзухара. Но забележете - всеки вид в отделна саксия, не заедно.
Отгоре насипете от субстрата, но така че 'нослетата' да се виждат.
Полейте с чиста вода и поставете саксията на хладно място с температура от 5С до 10С.
Много е важно температурата на помещението където ще стоят саксиите да не надвишава 15С, но и да не пада под 1С.
Наблюдавайте почвата. Тя трябва винаги да е леко влажна. Най-добре е да я пипате преди да полеете, защото опита ми показва, че не е необходимо всеки ден да се полива.
Пипайте отгоре и ако на пръста ви е влажно, значи не е необходимо да поливате - отложете поливката за другия ден.
Светлина е нужна след 5-6 седмица (преди това саксиите могат да стоят на пълна тъмнина), но пазете от директно огряване, защото слънчевите лъчи изсушават излишно почвата и прегарят младите връхчета.
За да протече успешно периода на 'позамръзване' и да могат да се форсират след това луковиците те трябва да престоят определено време на тази ниска температура.
Средно - това е 12-13 седмици. По-надолу ще напиша по отделно времето на тези от луковиците, които съм форсирала.
За да сте сигурни, че процедирате правилно ви съветвам първата година да поставяте надписи на саксиите и да си водите бележки по дати каква е била температурата, поливките и др. подробности които наблюдавате.
Тези бележки ще ви помогнат да коригирате грешки, ако има такиве след консултация със специалист.
Обикновено след тези няколко седмици престой на студено се показват първите листенца.
Това е момента да внесете на малко по-топло и светло саксиите. Поливайте ги вече както саксийни растения и се радвайте на първите Пролетни цветове.


Списък на някои от луковичните, които са подходящи за форсиране:

Chionodoxa - 15 седмици на студено: цъфти след 2-3 седмици
Crocus - 14-15 седмици на студено: цъфти след 2-3 седмици
Daffodil(Нарцис) - 15-17 седмици на студено; цъфти след 2-3 седмици
Eranthis hyemalis - 15 седмици на студено: цъфти след 2 седмици
Fritillaria meleagris - 15 седмици на студено: цъфти след 3 седмици
Galanthus nivalis(Кокиче) - 15 седмици на студено: цъфти след 2 седмици
Hyacinth(Зюмбюл) - 10-14 седмици на студено: цъфти след 2-3 седмици
Iris reticulata - 12-15 седмици на студено: цъфти след 2-3 седмици
Muscari armeniacum - 11-16 седмици на студено: цъфти след 2-3 седмици
Scilla siberica - 12-15 седмици на студено: цъфти след 2-3 седмици
Tulip(Лале - ниските сортове) - 14-20 седмици на студено; цъфти след 2-3 седмици
Narcissus tazetta - не е нужно застудяване, садете директно - цъфти след 3-5 седмици
Amaryllis - не е нужно застудяване, садете директно - цъфти според сорта, но обикновено 2-3 седмици след засаждане


Друг много лесен метод, вече много популярен в Западна Европа е отглеждането на луковици в стъклени съдове - вази.

Продават се готови за цъфтеж луковици заедно с вазата. Само налейте малко вода и оставете на прозореца. Цъфтят след 2-3 седмици.

Ако обаче луковиците не са готови за форсиране е необходимо преди това да ги 'застудите', но в хладилник.
Този метод обаче крие рискове от зараза на луковиците с гъбични заболявания, ако се ползват домашни хладилници, в които има хранителни стоки.
Ако искате да застудявате луковици за форсиране изчистете много добре хладилника преди това и го ползвайте само за луковици.

Всички луковици, които се форсират веднъж след това е хубаво да се засадят в градина на открито или в сандъчета на балкона, ако нямате двор, защото при следващо форсиране луковиците се изтощават и разпадат
denitsavm

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от denitsavm »

Дал, благодаря за изчерпателната статия, тия дни ще купя някакви луковици и ще пробвам за чнг. За ранен пролетен цъфтеж пък искам да опитам тази схема или нещо подобно
Изображение
Изображение

Единствено ме е яд, че както казах не знам кои са форсирани предварително. Искам или сама да си ги форсирам по схемата или да знам, че вече е направено
Имам много интересни идей за коледни украси с луковици и др цветя, мисля да пусна една темичка като има време :dovolen:
dal

Re: Мушкането на есенни луковици в сандъчета

Мнение от dal »

пускай , все ще е хубаво и полезно като четиво....
аз понеже съм опитвала няколко пъти и ефектът не е бил много добър , за това вземам готови -не ми се разсъждава аз ли съм бъркала или луковиците нещо си :liubov:
и с коледните звезди същата работа , стават перфектни лятото есента /много хубави храстчета въдя /и накрая хоп-две по 10 лева за бяла и червена купувам... :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”