Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

50% бяло турско, останалото по равни части тритикале и спелта. Към 80 % хидратация.
Ей, такова тесто не съм борила, жилаво - не се дава, четвъртото сгъване си беше направо свиване на топка.
И втасването му такова опърничаво, стоя едно денонощие като препарирано в хладилника и после за 2 часа напълни купата. Иди че преценявай дали е превтасало или недовтасало. Обаче се карамелизира един път.

Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5652
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1795 пъти
Получил благодарност: 2053 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Доклад: след 24 часа втасване в хладилник и два часа на 30 градуса във фурната се пече във влажна среда на 230 градуса 20 минути и сега намалих на 200. Снимка от последната минута. Крайния резултат след малко, засега върви като дундьо.
Изображение

Изображение
Технологията я ужелих, разрезите са ми зле, но...
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5652
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1795 пъти
Получил благодарност: 2053 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Изображение
Разреза е зле, скалпел ще се търси, но хляба стана, нали?
Правих някакви нововъведения, ще ги споделя, само да го снимам и след изваждане от фурната. Тогава ще е ясно дали странния ми подход е успешен.
Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5652
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1795 пъти
Получил благодарност: 2053 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Само снимки на вече разрязания хляб. Шупли почти липсват, преобладават безглутенови брашна. Вкусът е точно като спомените от детството ми, което за мен е целта. Е, баба правеше хляб с шупли, но тя е тренирала петдесет години, не петдесет часа. :lol: Има време, ще чета пак какво сте писали, особено за разрезите и шуплите.
Брашно от лимец, лен, нахут, ориз, елда, твърда пшеница много малко, пшенични трици, нишесте от тапиока, квас, сол, щипка захар, половин чаша кисело мляко, около 65% вода. Без мазнина.
Изображение

Изображение

Благодаря на вас, които пишете в темата и правите такъв вкусен хляб, че ме запалихте. :tzeluvka:
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от dar »

wenche написа: Окт 31, '18, 09:35 Добро утро!
Мечтица, специално за теб и за другите фенове ще има хляб и козунак за срещата с надеждата да запалим нови фенове, че тук нещо редиците ни оредяха.
Добре че Тутти се присъединява.
Тутти, моля отчитай се редовно, че безглутенови брашна с квас е нещо съвсем ново и е много интересно.
И показвай снимки даже и на корички, за да нищим процесите. Като начало се питам дали печене 50 мин. под капак не са много, особено на толкова влажно тесто. :hmmm:
Венче, Господинов, Лоиз, Тутти, Мама ли и всички други майстори на хляба, много съм навита да попълня редиците на хлебарите, но много сложно ми се струва. Респектирате ме. Поздравления и поклон за труда и майсторлъка ви. Обещавам през студените дни да прочета всичко по темата и да се пробвам. Лошото е, че не мога да го консумирам заради глугеновата ми алергия. За гумата, да която Господинов пише бях чувала, не съм пробвала, но ще опитам и вариант изцяло без глутен. За да не се разочаровам, първо обаче ще опитам от вашите рецепти, а ма най добре възприемам от гледане и слушане. Много ми се иска, мераклиите и майсторите да съберете останалите дето искат и не се престрашават да пробват, и да ни направите показно на някоя вила или подходящо място, и с преспиване, заради дългия процес на приготвяне, и да си донесем разни други домашни вкусотии и да си хапнем сладко сладко. Представям си го, топло хлебче, сиренце, масълце,кашкавал, суджук, винце и много приказки и уроци....
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5652
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1795 пъти
Получил благодарност: 2053 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Dar, къде ме нареди сред майсторите? Аз съм кандидат-чирак, и така ще си остана, много си ми харесва тази титла. Но за програмата с винцето съм навита. Ако привлечем и истински майстор, ще се научим на някоя майстория, не сме чак големи :ovtza: :ovtza:
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Ох, Дар, измислила си го направо идеално :lol:
Остава да се появи широкоскроен домакин с голяма къща :angelche:

Да ви покажа моите последни мързеливи. Установих, че когато не се впрягам много-много и правя хляб просто за да има хляб, той взема, че става доста добре :lol:
Замесени по една и съща рецепта - 30% пълнозърнесто Екосем, 30% манитоба и 40 или там колкото бяло брашно.
20% квас, 75% вода. Замесени наведнъж брашно вода и квас, че нямаше време за салтанати, в две отделни купи. При замесването в едното добавена шепа сусам, в другото едро смляно ленено семе. Добавена сол след около час. Две мързеливи разпъвания когато се сетих. Обща първоначална ферментация около 5 ч - 5ч 30 мин при темп. 20-21С. Бенч рест 25-30 мин, оформени и ретардирани в хладилник на 6С за около 9 часа. Печени в йенска тенджера. Различни разрези.

Този е с лененото семе.
Изображение

Изображение

Изображение

А този е със сусам. Не знам дали от разрезите (вероятно), но този стана много висок.
Изображение

Изображение
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Lois написа: Ное 6, '18, 09:48 Ох, Дар, измислила си го направо идеално :lol:
Остава да се появи широкоскроен домакин с голяма къща :angelche:
Сещам се за един. ;) Готови ли са ви суджуците и винцето :ieeee:

Въпреки разбиващите както винаги снимки, хлябовете ти са като за ядене, а не като за фотосесия, изкушават да си чупнеш, а не да съзерцаваш (дупки :hihihi: ) :dovolen:
Как изглеждаше тестото след 9 часа в хладилника? При мен въпреки силния квас за това време биха били както съм ги сложила. Започвам да си мисля, че го оставям да превтаса.

ПП. Само аз ли не виждам снимките на Тутти?
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

wenche написа: Ное 6, '18, 10:24
Lois написа: Ное 6, '18, 09:48 Ох, Дар, измислила си го направо идеално :lol:
Остава да се появи широкоскроен домакин с голяма къща :angelche:
Сещам се за един. ;) Готови ли са ви суджуците и винцето :ieeee:
:lol: :lol: :lol: Ще подготвим :)

Ами как, как, надуто беше, и изпълнило банетоните. Трябва да направя снимки на етапите.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Ето и от мен един "коледен" хляб, по рецепта на Венчето :lol:

С пръжки от прошуто крудо и карамелизиран лук. 250/150/100-бяло, ръжено и пълнозърнесто. От забъркването за автолиза в 12 на обед, вкаран в хладилника около 18ч., печен нощес 12,30 :lol: .
Невероятно мекичък, ароматен и вкусен!

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”