Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

Ейй, хлебарите, много вдигнахте летвата :liubov: :sbow: !
Я какви постижения показвате :potekoha: .
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Lois, страхотни хлебчета.....уникални.
Много ти се възхищавам за старанието и отдадеността към правенето на хляб.
Венче, с тия арт инсталации - супер хлябове и синьо сирене направо ми потекоха л...те........
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от мечтица »

Въх,все на гладен стомах ли влизам в тая тема, :hmmm:
колкото пъти вляза все ми се прияжда от тоя хляб,
та чак усещам миризмата му.:sgiggle:
Венче да вземеш да опечеш един самун за форумна среща,поне четвъртинка от филийка да опитам., та да знам за какво ми текат л-те. :sgiggle:
Венче и Лоис,хлябовете ви вече съвершено майсторство, браво :daaa:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Да си споделя втория среден успех. Замесих хляб с две трети безглутенови( нахут, ориз, елда, царевица) лимец и бяло някакво италианско с квас, който много добре работи, мирише сладко, абе....амброзия ( подарък от wenche ). Сега оставих малко и си го храня, расте си на плота в голям буркан, отгоре марля и поставен капак без да е затворен. Това по съветите на mama_li, благодаря й. Замесих доста меко тесто, много влажно, да дам шанс на безглутеновите брашна. Два часа на плота, нещо като сгъване, тестото много меко, работи се трудно. После 24 часа в хладилника, стана двойно по-голямо. Извадих го колкото да загрее фурната на 230’,пекох в тенджера с капак, върху хартия, нарязах горната коричка. Последните 10 Мин от общо час без капак. Ставам сутринта, готова да снимам, а ранобудният ми татко изял голяма част от хляба. Затова цял го нямам на снимка. И аз го опитах - плътен, еластичен, малки шупли, много, много вкусен. И знам какво сложих вътре.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Добро утро!
Мечтица, специално за теб и за другите фенове ще има хляб и козунак за срещата с надеждата да запалим нови фенове, че тук нещо редиците ни оредяха.
Добре че Тутти се присъединява.
Тутти, моля отчитай се редовно, че безглутенови брашна с квас е нещо съвсем ново и е много интересно.
И показвай снимки даже и на корички, за да нищим процесите. Като начало се питам дали печене 50 мин. под капак не са много, особено на толкова влажно тесто. :hmmm:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Ето снимка на част от хляба, подготвен за даване на внучето. Личи, че е станал добре, въпреки многото слаби на глутен съставки. Може би дългото втасване, повече от 24 часа, не знам.
Изображение
Другия хляб ще го фотна по-отговорно, още след изваждане от фурната. :lol:
И точните пропорции ще давам, било сполучливо или не. Аз по принцип така готвя всичко, по усет, но тук ори тези хлябове ще трябва анализ на всичко, за да има успех. Венче, сама не вярвах да се получи, но стана. Изкушавам се да отворя плика и фолиото, за да снимам, но ще трябва да остане непокътнато. Още довечера зареждам вече с точни мерки отново такъв хляб. Не е изцяло без глутен, но глутеновото брашно беше много малко. Ще докладвам.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Тутти, гума гуар се използва много успешно в направата на безглутенови хлябове. Въпреки, че има Е номер, тя се прави от вид боб(гуар) и за нея не може да прочетеш нищо лошо, напротив.
Ако ти е интересно как се влага в хляба, ето едно четиво

http://uft-plovdiv.bg/site_files/file/s ... 0hljab.pdf
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

gospodinov, благодаря за информацията. Ти си извор на знания и всичко изучаваш в дълбочина. Харесва ми и практичния ти подход към всичко, което правиш. Рационален, последователен и търсещ. Поздрав!
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

Тути, следващият път ако го снимаш без опаковка, ще бъде много добре :)
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Даааа, особено ако успея да го снимам вкъщи, защото тази снимка я направих в едно заведение, нито вярвах на чистотата на ръцете си, нито на масата. Грабнах част от хляба, с плика и го понесох рано сутринта. Усъвършенстването предстои. :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”