Ремонт или реставрация на мебели

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 368 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от botan »

Аз защото си нямах достатъчно други проблеми сега и с безира ми се появиха. :cry: Не мога да повярвам, че с минералният безир имам много по-малко проблеми отколкото с лененият! Реставрирам един стар вграден гардероб, който след като цяла седмица се въртях да го шкуря наклепах с минерален безир , и накрая естествено, както бях чел в интернет това животно не попи равномерно и на някои места се образува лепкав филм, върху който няма как да нанасям лак. С това препятствие лесно се справих - избърсах го с една гъба напоена с АМБ и проблемът изчезна... както и белите ми дробове. С лененият безиров проблем обаче нямам идея как да подходя. Него го сложих върху нови слепени плотове от чам. Първата ръка попи прекрасно, като дори и не бях загрявал безира, втората обаче, при условие, че тогава бях загрял олиото вместо да попие остави един гланциран завършек, който на всичкото отгоре се набръчка като кожа. Пробвах с шкурка, ама мъчно върви. Сега го дялкам с една шпакла, ама и това не си е работа... Знаете ли някакъв друг по-ефикасен начин да го загладя? Какво не му угодих? На кутията пише 2-3 ръце.
Изображение

Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
mj77
Кафе с мляко
Мнения: 298
Регистриран на: Фев 8, '16, 14:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от mj77 »

Обезмаслител.На какво слагаш безир и с каква цел?
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Еличка »

Първо, Ботан, защо реши безир да слагаш? :ufff:
Причините за мехурчетата според мен са различни - студено време; нанасяне на втора-трета ръка, преди да изсъхне основата; контакт с нещо друго, пропило в дървото; гъст материал.... Изключително трудно се почиства това сега, доколкото знам.
Мое мнение - занапред ползвай бои и лакове на водна основа - лесно се нанася, бързо съхне, не мирише. Има и по-знаещи, дано някой ти даде съвети :stiskam:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 368 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от botan »

Еличка написа: Окт 17, '18, 17:02 Мое мнение - занапред ползвай бои и лакове на водна основа - лесно се нанася, бързо съхне, не мирише...
И също така не ми върши работа, защото това са слепени чамови плотове, върху които цветя ще стоят и вода ще се разлива и трябва да бъдат защитени от влага всячески.
mj77 написа: Окт 17, '18, 16:51 Обезмаслител.
Това ще размекне горният слой и ще го направи по-лесен за стъргане ли?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
mj77
Кафе с мляко
Мнения: 298
Регистриран на: Фев 8, '16, 14:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от mj77 »

botan написа: Окт 17, '18, 17:37
И също така не ми върши работа, защото това са слепени чамови плотове, върху които цветя ще стоят и вода ще се разлива и трябва да бъдат защитени от влага всячески.

Маслата и ваксите ще ти свършат перфектна работа за целта.Има дори български продукти.Ако са нови и от не добре изсъхнал материал ще се изметнат и без да ги мокриш :daaa:

Това ще размекне горният слой и ще го направи по-лесен за стъргане ли?

Да.Ще го разтвори.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Миша »

Да ви покажа резултатите с материалите от Дърводелски свят, байц + импрегнант+ финишно масло , гредите са стари, някъде към 40 годишни, някога мазани с прегоряло масло, така че се наложи чегъртане с твърда четка, байца е кафе + антик, аз си го досмесвах до получаване на точния цвят
Изображение


По-светлото беше изцапано с цимент, та бая чегъртане беше, накрая се предадох без да доизчистя, чегъртане на скеле си е доста интересно занимание :mrgreen:

крайния резултат:

Изображение

много приятно стои, без лъскавина, точно като естествено остаряло дърво, не знам доколко се вижда, байца въобще не капе, финиша обаче бая смърди, заради боровия катран в него

А това е съвсем прясна дървесина, поръчахме врата без никаква допълнителна обработка, отново байц ,3 ръце обаче,за да се получи по-тъмен цвят, прясна дървесина поема по-малко , после импрегнант с боров катран, после финишно масло с карнауба, гъша мас , масла от орех, кокос и мента, дървото е като кадифе, а водата стои на капчици без да попива



Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Di_Va »

Мише, много хубаво е станало! Не мога да си представя как се работят гредите на стрехите, но...явно може
Продуктите са много хубави наистина, това последното финишно масло и то ли е на Дърводелски свят?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Гео, граф »

Ехаа, щом на снимка е толкова хубаво, на живо ще е много по! Ще трябва да се види и точка по въпроса :nod: . И то скоро!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Миша »

Di_Va написа: Ное 27, '18, 17:11 Мише, много хубаво е станало! Не мога да си представя как се работят гредите на стрехите, но...явно може
Продуктите са много хубави наистина, това последното финишно масло и то ли е на Дърводелски свят?
С техни продукти е, само финишното масло е с подобрители по съвет на познат дърводелец

А как се работи по гредите, особено ако имаш страх от височини :eeeh: :mrgreen:- с много шопски инат и с адски много мускулна треска, най-вече заради страха, който те сковава, най-гадното е когато метър преди края на стряхата ти падне четката долу и трябва да минеш целия път надолу-нагоре отново, а краката ти треперят и треперят . Но благодарение на тия стрехи преодолях страха от високо и планирам полет с балон, намерих си и форумно другарче за приключението :dovolen: , чакаме пролетта и хубаво време
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Ремонт или реставрация на мебели

Мнение от Di_Va »

Еха, браво на теб! Ще чакаме снимки от въздуха :stiskam: :dovolen: !
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”