Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

lidiq_macka написа: Окт 13, '18, 19:59 Ама вие както сте започнали със сортовете, догодина май ще сея по корен от сорт. :lol:
Докато пробваме всички сортове, зор ще видим! :D
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

Днес дойде ред и на градината, щото имах други грижи. Имаше десетина стръка домати дето можеха и да дадат още нещо. Крокодилките и те даваха по някоя краставичка.
Пипера обаче го оставих.Нещо му стана и полудя.Само да му метна един найлон и ще има чушки за Никулден. :D
Ма преди това трябва да си доправя покрива на вилата, че дъждовете идват...
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Абе, хора, с какво ги храните тези домати? Митко, Краси, Ивко и другите другари и другарки...то народили като за изложба и болести никакви. Пу! Пу! Пу! Все така да е! Как го постигате? Като гледам моите беднички и опърпани, пожълтели, болнички. Направо си мисля, че някъде бъркам генерално.
Алис, ти имаше овце. Овча тор ли ползваш за подхранване? Една колежка ми предложи, но е далеч. Дали си струва да натоварим в колата няколко чувала? Иначе наблизо има птича тор и от крави. От циганската махала мога да си уредя и конска. Абе ориентирайте ме в естествените торове.
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от troll »

Таз година при мен беше много лошо.
Нямаше слънце и дъжд.
Въпреки всички гяволуци нема домати вкусни.
Добре, че имам консерви от предишните години, та и аз да кусна вкусен домат.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Еха, най-накрая и чичко Трол се включи. Добре дошъл отново!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Добре дошъл Троле..Радвам се,че отново си тук..
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Помидорче, Краси има отворена тема https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=57&t=6723. Прочети един-два пъти. За тора от овцете - не торим много. Досега не сме торили нито през есента, нито през пролетта. Само шербетувам, когато започнат да се оформят първите китки. Малко е, според мене, ще се стараем повече. Винаги има ремонтни дейности по къщата през есента и не стигат ръчичките. Това е оправдание, истината е, че е трудно - мястото ни е силно наклонено и е изморително само да се изкачиш от ниската до високата точка, камо ли да буташ количка с тор или да носиш кофа с тор. В оранжерията наторихме добре преди две години. ММ е отговорник кога пак да торим.
Титриф, къде и как го гледаш тоя пипер и крокодилки, че раждат още?
Трол, дано следващата година е по-успешна. Няма да се даваме! :)
Ивко, нямаш ли праз, зеле, цвекло, моркови, алабаш (хахах, и картофите не съм извадила, ама не ме влече, защото са малко, а работата е много)? От хризантемите при мене само жълтите греят още от края на август. Останалите аха... да цъфнат, но още не са.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

помидорче написа: Окт 13, '18, 23:01 Абе, хора, с какво ги храните тези домати?
Аз лично карам по стария метод. Есента, т.е. сега, прекопавам, но плитко че ме мързи :dovolen: , и вкарвам около 3-4 кг. на кв.м. прегоряла оборска + малко пепел + 30гр. на кв.м. троен суперфосфат. От две години насам слагам на око и агроперлит. Той се натрупа през годините и доста подобри състоянието на почвата. Напролет преди да ги засадя слагам по 20гр. на квадрат Яра мила, след един месец пак. Калция им го пускам по капковото. Взел съм си течен амино калции. По-лесно се дозира и не ги товари с нитрати. След това редувам през седмица листно и през капковото Хортигроу. Като ги прекъсна им пускам малко калии.
Но тая година се заиграх и ги заразих с микориза и няколко пъти в началото отнесоха вкоренител. Сега, като ги махах, забелязах че при изкореняването се отделя буца пръст около 20 см. около корена. Други години излизаха само корените и бяха по-малки. За жалост не оставих контролни разстения, за да сравня разликата. Догодина живот и здраве ще го направя. Но мисля че има ефект защото още като разсад, през април, дадоха вид на изгладнели. Досега торфа в кофичката им стигаше до засаждане.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Митко, благодаря за споделения опит. Много труд е това,а аз като Алис мога да кажа, че няма ръчички и време. Не живеем там. ММ е зает по къщата, а аз с малката и за 2-3 часа през 3-4 дни не смогвам, ама ще се постарая повече. Оборската тор може ли да се внесе през пролетта? Аз сложих по няколко шепи плюс пепел от печката на корен при засяването.
Четох, че птичата тор има като минус натрупване на нитрати и нитрити съединения в растението. Как мога да го избегна? Нали всички азотни торове натрупват нитрати, или не е точно така. Ако може, ми обяснете как да избегна нитратите.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

[quote=alys post_id=841633 time=1539503650 user_id=4608]

Ивко, нямаш ли праз, зеле, цвекло, моркови, алабаш

Алис,нама праз,няма зеле,имам около трийсетина моркова Шантаней..Може да бъркам с името...И люти чушлета,от тия в кошчетата...Както каза Титриф,нещо са се побъркали,нацъфтели,нацъфтели...Като чистих градинката ми направи впечатление,че доматите и пипера нямат никаква коренова система,скубал съм ги с лекота и корените бяха се развили хоризонтално,а не в дълбочина..Затова ми полегна пипера..Другата година ще се мисли по въпроса,дали вкоренител или нещо друго... :hmmm:
Помидорче,аз тая година не съм внасял оборски тор,а имам възможност да затрупам градинката...Торил съм с коприва и мая,но съм замислил да сложа сега,върху лехите,без да го накопавам..На пролет,ако червеите не са го вкарали в почвата,ще го разровча повърхностно...
И колеги,не съм съвсем на сухо,я вижте тия двете хубавици...Пробвах кълняемостта на семената на лютите чушлета Thai Dragon и ми беше жално да ги изхвърля...

Изображение

И маточина си имам,но стана три седмици както не искат да се покажат..Четох и пише,че покълват бавно,ма чак пък толко бавно...

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”