Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

ivko69 написа: Окт 12, '18, 21:00 Кимче,какво се хилиш... :lol: Загазваме на дълбоко,а....Ама като се сетя хората какви по-големи проблеми имат,а ние с едни домати.... :lol:
Не се хиля, усмихвам се. :dovolen: А ти вече си нагазил :mrgreen:
Доматите нямат проблеми, ние имаме с тях.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

kim написа: Окт 12, '18, 21:12
ivko69 написа: Окт 12, '18, 21:00 Кимче,какво се хилиш... :lol: Загазваме на дълбоко,а....Ама като се сетя хората какви по-големи проблеми имат,а ние с едни домати.... :lol:
Не се хиля, усмихвам се. :dovolen: А ти вече си нагазил :mrgreen:
Доматите нямат проблеми, ние имаме с тях.

:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

А ти вече си нагазил :mrgreen:


И в къщи ми казват същото,ма аз още отричам...

Сетих се,че с моя врачански език може да съм те обидил...Исках да кажа-какво се смееш...
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Ако не ви бях намерила преди години, щях да си сея Розов блян, без дори да знам името на сорта. :) Имало е добри години и дори не си помислях да сея други сортове. Като гледам добивите на Краси, мисля, че за него няма значение сортът. И от най-калпавия сорт ще има и за салата, и за зимнина. Ние не торим с нищо друго, освен оборски тор, и не пръскам с нещо повече от йод и мляко. Затова садя много домати, та дори по един-два домата да се родят на корен, пак ще има доволно. :) Това с различните сортове е заигравка, без която ми е скучно в градината. :ieeemyzh: :ieeee: :hihihi: Все са домати, е все нещо се ражда. Няма как да е съвсем нищо. Ето, тази година в оранжерията имах някакви болести, изскубах половината, засадих колтуци и пак има по някой домат. Ама имаше и доста на първите китки. Е, няма за пюре, както писа Мими, но пък се размърдах да сея нови сортове и да подпомогна производителите на семена с моите 20-30 лв. :dovolen:
Ето семената от Христов, получих си ги :ieeee:

1) Аунт джинис пърпъл (20 семки)
Розово-червени. Едри до много едри. Слабо изравнени. При рязка смяна на почвената влажност се напукват. Картофен тип листа. Много добра родовитост. Много добър вкус. Много добър сорт за дворната градина.

2) Ворлон (20 семки)
Едри, тъмно червено-кафяви. Добра родовитост и изравненост. Картофен тип листа. Много добър вкус

3) Маризол пърпъл (20 семки)
Германски сорт раждащ перфектно изглеждащи гладки, кълбовидни, средно едри до едри, тъмно розови домати. Отлично изравнени по форма и много добре по размер. Много добра до отлична родовитост. Много добър вкус. Картофен тип листа.

4) Тифен менонит (20 семки)
Средно едри до много едри розови домати с картофен тип листа. Изравнеността им е средна. Родовитостта е средно висока до висока. Вкусът е много добър до отличен.

5) Томатито де Джалапа (20 семки)
Полу-див "сорт", който е силно устойчив на най-често срещаната болест по доматите - т. нар. Картофена мана (Phytophthora infestans). Доматчетата са много малки. Растението израства силно. Родовитостта е обилна. Вкусът е добър до много добър.

6) Скай комиш (20 семки)
Средно едри до едри двуцветни - оранжево червени, с преобладаване на оранжевия цвят. Селекционера (Том Вагнер) твърди, че е почти напълно устойчив на картофена мана. Действително беше устойчив, но ще е нужно още време, за да правя крайни заключения. Много добра родовитост. Много добър вкус.

7) Марианас пийс (20 семки)
Сорт от бивша Чехословакия, който е доста популярен на Запад. Розови, едри до много едри домати. Картофен тип листа. Средна родовитост и изравненост. Много добър до отличен вкус.

8) Юбилеен на Тарасенко (20 семки)
Украински сорт, въведен през 1987 г. Дребни до средно едри. Твърди са и не се напукват. Отлично изравнени по форма и много добре по размер. Много висока родовитост - на огромни китки с до над 100 цвята завързват до 25 домата. Отлична трайност. Добър до много добър вкус.

9) Оаксаканско бижу (10 семки)
Мексикански сорт от областта Оаксакан. Той е от типа на двуцветните. Доматите са много красиви - цветът им е едновременно жълто-оранжев и червен (както отвън, така и отвътре). Придават колорит на салатите. Родовитостта и вкусът са добри. Листата са от картофен тип.

Ще помисля още, но ми се иска да си върна в градината Зелен гигант. Много добре се представи при мене.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

ivko69 написа: Окт 12, '18, 21:20 А ти вече си нагазил :mrgreen:


И в къщи ми казват същото,ма аз още отричам...

Сетих се,че с моя врачански език може да съм те обидил...Исках да кажа-какво се смееш...
Мацата е права, а дали слушаш е друг въпрос :D
Не съм се обидила, ко рече...? :mrgreen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

MotacillaAlba написа: Окт 11, '18, 12:45 Понеже стана дума за крушовидния домат на Теди и докато търсех насам-натам в мрежата какъв му е произхода, вждам, че Сърцето на Албенга изглежда по подобен начин. Искам да помоля тези, които са отглеждали и двата сорта, да направят сравнение. Интересува ме не толкова сравнение на вкуса, а по-скоро на растението като размер, устойчивост, родовитост и т.н. Аз познавам Крушата (от тази година), но не познавам Албенга.
Да ти кажа и аз не съм доволен от Албенгата. Отказах се от нея преди две години. Тогава кълняемостта беше добра, но и при мен бяха никакви доматите. Нещо средно между голям орех и малка кайсия, но повечето биеха към ореха :dovolen: . До тях, на същия ред бях сложил
Червен крушовиден от Флориан. Еднакво поливани, еднакво торени но резултата беше в полза на крушата. Тази година взех пак крушовиден от същата фирма, но беше някаква специална селекция и не пишеше да е хибрид. Много съм доволен. И дащен и неразболяващ се. На снимката е около 80 см. а виж какви китки е направил. И най-интересното е че завърза почти всеки цвят. Разбира се не му стигна времето да направи от всеки домат, но берях през цялото лято и от първа китка.


Изображение


Мисля че това е той на по-късен етап, но не съм 100% сигурен

Изображение



А това е целия ред, но сниман от другата страна, че много се наклони от тежестта

Изображение
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Митко, явно е въпрос на семена, но не по-малко важно е как ги гледаш. Евала за добива!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Днес изчистих градинката..Егати голотията,един тагетес и три хризантеми...Мъка,мъка.. :cry:
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Хм, тези домати които писа Алис ме заинтригуваха и точно тези които издържат на картофена мана. :hmmm:
Май ще се поръчват още сортове. :ieeee: :ieeemyzh:
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Аз изчистих вчера краставиците,че започнаха да стават едни криви и недъгави, чушките и започнах доматите.Два реда пипер още се ослушват, ама ги оставих, да не е без хич.Обаче гледката е кофти.....
Ама вие както сте започнали със сортовете, догодина май ще сея по корен от сорт. :lol:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”