Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

shoshy написа: Окт 1, '18, 14:27 Аз не фрезовах и не копах преди сидератите / и при мен почвата е глинеста/. Разрових с греблото след като изрязох доматите. Разхвърлих семената и разрових отново с греблото за да се позаровят. Полях. Сега дъждът ги полива. Вече са около десетина см високи. След предстоящото затопляне се надявам да има време да се развият още. Така определено е по-лесно от копането. Дано и по-добър резултат да има :stiskam: !
shoshy -Точно така трябва да се правят нещата.Даже почвата да е глинеста .Ако не се копае , а само се теса и се засява със сидерати, след време, върху нея ще се натрупа хумусен слой, който ще създаде условие за подобряване структурата на почвата,както и за микроорганизмите населяващи този слой.
Мястото, където бяха доматите, засях със сидерати,На снимката се вижда, как постепенно те започват да растат.
Изображение
Мястото за следващата година за засяване на доматите е все още заето от боба.Който още не е узрял.И ще се наложи да изчаквам , за да го засея със сидерати .
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

Направих си проби с оцет и сода за хляб за киселинност на почвата и се оказа, че почвата ни е силно алкална! Някой имал ли е такъв проблем? Четох, че сярата и минералните торове вкисляват почвата, но за мен това не е решение. Засега съм решила постепенно да реша проблема с торф, компост и сидерация, ако някой е чувал за нещо друго, моля да пише! Макар че, по плевелите, които растат в градината, по-скоро почвата е с неутрална реакция. Може би трябва да направя почвен анализ, но е доста скъпо. Само за ph цената е 23 лева.
Deleted User 4608

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 4608 »

А какви плевели имаш?
Потърсих каква почва харесват врабчовите чревца, които са превзели почвата след доматите и краставиците (изобщо в градината) и открих това - Зелената покривка на врабчовите чревца от своя страна пък сочи на градинаря, че земята му е рохкава и богата на хумус. https://www.agronet.bg/agro/2740-plevel ... echat.html
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

Врабчови чревца имам много малко, тя, моята почва е много бедна. Основно имам тученица, троскот, щир, куча лобода, тук-там глухарче и разни бодливи.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 270 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от penkeler »

нина написа: Окт 9, '18, 15:25... Може би трябва да направя почвен анализ, но е доста скъпо. Само за ph цената е 23 лева.
Не съм убеден, че е оправдано, за малки площи, защото само за един сезон показателите могат да претърпят сериозни промени. За киселинност можеш да слагаш дървени стърготини. Преди време Миша беше писала, че дървесината вкиселява почвата. Сега е сезона за рязане на дърва и може да потърсиш.
alys написа: Окт 9, '18, 15:26 Потърсих каква почва харесват врабчовите чревца, които са превзели почвата след доматите и краставиците (изобщо в градината) и открих това - Зелената покривка на врабчовите чревца от своя страна пък сочи на градинаря, че земята му е рохкава и богата на хумус.
Ами и за това не съм много убеден, защото пролет и есен при мен става килим в целия двор, а почвата ми е глинеста и при засушаване се спича.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

Благодаря за съвета!
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от shoshy »

Сидератите/ не са студоустойчиви/, които засях след зеленчуците, вече са над 15 см високи. Искам да направя есенна обработка на същата площ с Байкал ЕМ и се чудя как да постъпя. Ако изчакам сидератите да израснат още има опасност почвата да изстине и да стане късно за Байкал. Сидератите да ги закопая ли преди пръскането с препарата или...? Моля за съвет!
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

shoshy написа: Окт 11, '18, 23:10 Сидератите/ не са студоустойчиви/, които засях след зеленчуците, вече са над 15 см високи. Искам да направя есенна обработка на същата площ с Байкал ЕМ и се чудя как да постъпя. Ако изчакам сидератите да израснат още има опасност почвата да изстине и да стане късно за Байкал. Сидератите да ги закопая ли преди пръскането с препарата или...? Моля за съвет!
Няма смисъл от този Байкал ЕМ.Защо трябва да правиш есенна обработка на почвата?Остави я така.Те ще премръзнат и покрият почвата , предпазвайки я от неблагоприятните условия. След време ще започнат да се разлагат.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Реших да ви представя книгата наречена Революцията на една сламка.Всички, които имат желание да разберат смисъла на биоземеделието могат да я прочетат.А последствие темата може да бъде коментирана . Гледам,че коментарите относно биоземеделието някак си избледняха.Да се надявам,че е временно явление.:)
http://gradinka.zaedno.net/sites/gradi ... slamka.pdf
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от shoshy »

Ugod, благодаря за отговора!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”