Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

3 ч. през нощта, най-доброто време за печене на козунаци. :mrgreen: Определено съм докарала кулинарни сънища на комшиите. :angelche:
По рецепта на Петя Петрова от фейса. Още не съм ги пробвала. Не мога да им се нарадвам. По-късно ще докладвам за вкуса и конците.

Изображение

Изображение

Изображение
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от marka »

Венче, изглеждат много добре, но заедно с отзивите дай и рецептата все пак.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Гео, граф »

Венче, подкосиха ми се краката и изпитах внезапен остър недостиг на въглехидрати Изображение Изображение...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Това с квас ли е? Невероятно изглежда. Рецепта, рецепта...
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Днешното хлебче. Този път е с преобладаващо бяло 75/25 с пълнозърнесто.

Изображение

Изображение

и разрез
Изображение

Венчеее, давай рецептата за козунаците! Трябва да се пробва!
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Лиде, на теб външното оформление ти е вече играчка. Отварят ти се по един и същ начин независимо какво си миксирала. Ама и дупките този път са супер.

Ооо, Тути, само с квас. И всички предишни, които съм показвала, са с квас.

Ето го – разчупен след 12 часа, че чаках някого.

Изображение

Структурата е определено влакнеста, ако беше по-топъл, щяха да се разтягат по-дълги конци, но и така личи. Сочен, нежен и нехлебен. И без добавка на стафиди или нещо друго е доста сладък, тъй че бялата захар може да се замени със същото количество тръстикова.
Ето рецептата:

Подготовка на сладък стартер
40 гр. Квас
80 гр. Вода
80 гр. Брашно
45 гр. Кристална захар

Разбърква се много добре всичко и се оставя за 10-12 часа на 28-30°С да се активира.
Правя вметката, че в момента квасът ми е във върхова форма, удвоява/утроява обема за около 3 часа и го задържа 12-15, че и повече часа, но на този сладък стартер наистина му трябваха 10 часа, за да го призная за готов, което много ме учуди, защото захарта принципно би трябвало да ускори процеса.

Необходими продукти за 2 бр. козунаци
500 гр. Силно брашно
180 гр. Яйца ( 3 бр. средни )
125 гр. Прясно мляко
200 гр. Сладък квас ( цялото количество посочено по горе)
6 гр. Сол (аз сложих 3 гр)
150 гр. Кристална захар
10 гр. Портокалови корички (лимонова кора)
Ванилия
100 гр. Мазнина 50:50 разтопено масло и олио

Процес
Готовият активен сладък квас се смесва с цялото количество прясно мляко и 150 гр. от брашното. Оставя се за 2-3 часа или докато удвои обем. Това е маяното тесто.
След това се разбиват яйцата със захарта. Яйчената смес прибавяме към маяното тесто и разбъркваме. Добавят се всички останали продукти и се меси до гладко еластично тесто с развит глутен.
Аз добавих мазнината на 3-4 пъти към края на измесването.
Месих на ръка, след това направих 4-5 разпъвания през 30-40 минутки. Тестото се оставя да втаса много хубаво. При мен отне около 5-6 часа за да подмине удвояване. Втасалото тесто разделих да 4 топки. Оставих го да почине 30 минути и тогава оформих 2 средни козуначета от по 2 усукани фитила.
Покрих и оставих да втасат отново. Преди да влезе във фурната го намазах с леко разреден жълтък и го посипах със захар.
Пекох 55 минути на 180°С - 170°С .


Хайде, сега сте вие.
mama_li

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от mama_li »

Благодаря! Ще го пробвам! Сега съм отделила малко квас, който го "засилвам". Ще докладвам, независимо от резултата. Или ще се похваля, или ще се оплача ;) .

Дупките са ми малко в повече, пък и на вкус, хлебчетата с по-голям % пълнозърнесто ми харесват повече.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 589 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от greeneyed »

Въх, Лиде, дояде ми се от този хляб! Честно, много е примамлив да си хапнеш от него! :angel2:
Козунак не обичам, обаче на Венчето изглежда като френски сладкиш! :daaa:
Момичета и момчета, с тези домашни хлебчета обрахте всички точки! Прекрасни сте, златни са ви ръцете! :liubov:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Благодаря, Грийни!

Този козунак се получи по-различен от другите, които съм правила досега. Не случайно толкова я хвалят тази рецепта във Фейсбук-групата. Много фин, ефирен и нежен е и леко влажен стои, без да е глетав.
Досега вадех козунаците горещи от съдовете и ги оставях да изстинат върху решетка. На снощните просто им отворих вратата на фурната и ги оставих да изстиват във формите. След два часа ( в 5 ч. :hihihi: ) ги прибрах както си бяха във формите в найлонов плик и се върнах в леглото. Извадих ги чак тази сутрин. Може пък по този начин да се е запазила влагата в тях. Ще продължа разучаването на тази рецепта и ще чакам да споделите и вашите наблюдения.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Тутти »

Wenche, денонощния ти режим на страстен хлебар направо ме кара да козирувам. Това е истинска любов към това творчество, направо даже изкуство.
Козунака е разкошен, веднага си го копирах, да не се налага да го издирвам в този скорошен ден, в който ще реша и аз да се почерпя с такъва прелест. Ако мога наполовина да го спретна като твоя, ще се потупам по рамото.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”