Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Днес мястото ,където бяха доматите засях с няколко вида сидерата.
Изображение
Изображение
Мястото определено за следващата година за засяване на домати е все още заето.Защото в момента там се намира боба,който ще чакам да узрее.Едва след това ще засея със сидерати.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от apis »

Е нали боба не трябвало да се маха,а пролетта само да се отреже.
И направо да се засаждат доматите ?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от apis »

Е има ли време за сеене на сидерати на мястото на доматите,
като ще садя лук и есенен чесън ?
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

Мисля, че вече е късно. Ако беше края на август, началото на септември, може би щяха да порастат достатъчно, но сега вече времето се разваля и ще растат по-бавно. Може да засадиш напролет, след като обереш лука за зелено или покрай него. Докато порастат сидератите, ще обереш лука и няма да се конкурират. Що се отнася до боба, ако се сади като сидерат, не трябва да се чака да прави шушулки!
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Ugod, доматите ти са били страхотни в началото на август! :sbow: Като за изложба! Жалко, че се е наложило да ги извадиш толкова рано!
Моля те, разкажи, как ги запази такива свежи, зелени, наперени! Пръскал ли си ги с нещо? Подхранваш ли ги?
И аз си насадих сидерати, не мисля, че е късно. Дори и да застудее малко мисля, че няма да е фатално за тях.
Ето я втората ми лехичка, в която имаше домати, босилек, моркови и гора от тагетис :dovolen: Оставих последните морковчета на червейчетата да се порадват малко :dovolen: Преди да прекопая леко лехата поръсих с пепел от дъбови цепеници, после пръснах няколко кофи торф от компостера и хванах мотиката. По едно време си викам - чакай да снимам!

Изображение

Изображение

Насадих фацелия тук и в още една леха. На мястото на краставиците насадих смес от фий и пшеница. Плюс граха в голямата леха на доматите и на мястото на тиквичките.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Днес докато се занимавах с градината, си мислих разни неща, разсъждавах си. Не знам дали са верни, но ще ги споделя с вас.
Нали казват - "Нека земята си почине!" , "Да оставим земята да се възстанови!" Ние, хората, колко годишна отпуска имаме? 20-30-40 дни? И това е за цяла година. През останалото време се трудим, независимо кой как, работим. Къде сме ние - къде е земята! Като сила говоря. И си мисля, че много наивно подценяваме земята. Там където не се намесваме ние тя няма нито един почивен ден! Не е казала - "Ох, днес ме мързи, не ми се работи, ще си почивам!" Между другото май само нас хората ни мързи. Животни, растения, земя, вода, слънце, небе, луна - никой от тях няма почивен ден. Та в този ред на мисли пак стигнах до извода, че човека се е взел за център на Вселената и съобразява всичко наоколо му с неговите измерения, с човешките. Пък тя Природата си има нейните, изначалните,вечните. Лично на мен ми е по- приятно да се вслушвам в правилата на земята.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

clock написа: Сеп 23, '18, 23:02 Днес докато се занимавах с градината, си мислих разни неща, разсъждавах си. Не знам дали са верни, но ще ги споделя с вас.
Нали казват - "Нека земята си почине!" , "Да оставим земята да се възстанови!" Ние, хората, колко годишна отпуска имаме? 20-30-40 дни? И това е за цяла година. През останалото време се трудим, независимо кой как, работим. Къде сме ние - къде е земята! Като сила говоря. И си мисля, че много наивно подценяваме земята. Там където не се намесваме ние тя няма нито един почивен ден! Не е казала - "Ох, днес ме мързи, не ми се работи, ще си почивам!" Между другото май само нас хората ни мързи. Животни, растения, земя, вода, слънце, небе, луна - никой от тях няма почивен ден. Та в този ред на мисли пак стигнах до извода, че човека се е взел за център на Вселената и съобразява всичко наоколо му с неговите измерения, с човешките. Пък тя Природата си има нейните, изначалните,вечните. Лично на мен ми е по- приятно да се вслушвам в правилата на земята.
Благодаря за топлите отзиви.Искам да кажа следното.Мястото, където бяха доматите беше пусто.Някаква джунгла от храсталаци и бодливи малини.Наложи се всичко това да нарежа и положа в земята на самото място.Имах намерение да си купя оранжерия,но в последствие се отказах.Преди да Зарова всички нарязани клечки и тем подобни имах едно кубче компост , което разпръснах в мястото.Също така разхвърлих от различни части от двора пръст за да покрия този нарязан вършинак. След това през октомври,засях два вида семена , като сидерати.Пшеница и бял синап.През месец май засях направо в сидератите доматите.Но в един момент стана доста студено и се наложи половината от доматите да извадя и сложа отново в квартирата. Някъде 10 дена след това отново ги засях в градината.Викам си какво ли ще стане, след това вадене и отново засяване.На повече от половината домати сях по два корена.Понеже през зимата си правих различни експерименти с рязане на доматите.Имах домати от основното стебло, както и само от горната част на растението.Горните части се наложи да вкореня.И така. Една друга част сях домати много по късно някъде към 13 март.Просто беше една смесица от домати на различна възраст.
Вижда се така, защото ползвам фитолампа .
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Така отрязах по рано засетите домати на две части Долната част отрязах след третия лист.Даже премахнах и листата.
Но сега го отчитам ,като грешка, че съм премахнал листат им . Просто е трябвало да ги оставя. Но стореното сторено.
Реших да отрежа и други домати засети по- късно, но този път не премахнах листата, за да не се попречи на фотосинтезата.
Изображение
Изображение Последната снимка е връх на домат, който е вкоренен преди да засея.
Изображение
И така една част от доматите бяха засети на един корен с две стебла.
Изображение
В такова състояние на сидератите засях доматите.Просто правех дупки и го сеех под наклон.
Изображение
Понеже беше започнало да става студено през май , реших да направя някакво покритие на доматите.Но След това реших половината да прибера , и засея по- късно.Относно подхранването.Направил съм три подхранвания , едно с коприва и други две с трева.В един бидон слагам 2/3 трева и допълвам с вода.Държах ги 4 дена и след това поливах доматите.През август преди да замина за България пръсках два пъти профилактично с Куадрис 25 СК. Нищо повече .Куадриса е системно контактен фунгицид с карантинен период 3 дена. Винаги поливам доматите с затоплена вода , никога със студена. Няколко пъти съм слагал трева / мулчирал/ корените на доматите.Надявам се,че съм отговорил на въпросите.Предлагам ви една статия на тема Органическое Земледелие. Основные принципы, история, факты и доказательства.
http://agro.kg/ru/plant_growing/5960/
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Мястото за следващата година на доматите е определено.Но в момента е заето с боб, и не мога да засея със сидерати.Ще се наложи да изчакам да узрее и тогава. :)
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

clock написа: Сеп 23, '18, 23:02 Днес докато се занимавах с градината, си мислих разни неща, разсъждавах си. Не знам дали са верни, но ще ги споделя с вас.
Нали казват - "Нека земята си почине!" , "Да оставим земята да се възстанови!" Ние, хората, колко годишна отпуска имаме? 20-30-40 дни? И това е за цяла година. През останалото време се трудим, независимо кой как, работим. Къде сме ние - къде е земята! Като сила говоря. И си мисля, че много наивно подценяваме земята. Там където не се намесваме ние тя няма нито един почивен ден! Не е казала - "Ох, днес ме мързи, не ми се работи, ще си почивам!" Между другото май само нас хората ни мързи. Животни, растения, земя, вода, слънце, небе, луна - никой от тях няма почивен ден. Та в този ред на мисли пак стигнах до извода, че човека се е взел за център на Вселената и съобразява всичко наоколо му с неговите измерения, с човешките. Пък тя Природата си има нейните, изначалните,вечните. Лично на мен ми е по- приятно да се вслушвам в правилата на земята.
Мисля, че земята трябва да си почине от нас, защото в природата всичко, което расте си остава на място и се включва в кръговрата, а ние само взимаме и взимаме и освен това искаме на малко място много неща да засадим! В този ред на мисли искам да ви питам за компостирането. За първа година го правя и се чудя през зимата да го покривам ли с нещо? Компоста ми е направо на земята, на сянка под един дрян, често го обръщам и мокря и е почнал да става, но му трябва още време. И още нещо ме интересува, пресявате ли го преди да го сложите в лехите? Ако на някой му се пише по-подробно за компостирането много бих се радвала!
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от SashaP »

Срещали ли сте сминдуха като сидерат? Мога ли да заменя с него детелината. Семената, които пъръчах в агрооптеката не идват и затова пазарувам семена за покълване от хранителния магазин. Покълват перфектно и са много по-евтини.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”