Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

apis написа: Сеп 14, '18, 11:07 МГХ , на 92 стр. съм ти писала няколко подробни отговора на същия твой въпрос.
Видях, но колкото повече чета, толкова повече се обърквам. Не стипчивите кортове нали могат да се консумират след като престоят на студено. Аз обикновено като купя плодовете от магазина ги поставям за една нощ във фризера и после вадя и размразявам за консумация. Стипчиви или не, след тази процедура са много вкусни. Всъщност студоустойчивостта е важна, но по-важно е за мен кога цъфтят, защото имаме повратни студове в началото на април и трябва да цъфтят края на април или май.
Като сортове съм харесала Хиакуме и Хиро Таненаши.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

За пръв път чувам за това 24 часово замразяване и размразяване на плодове от райска ябълка.
Нестипчивите могат да се ядат направо от дървото,не е нужно да престояват за да омекват.
Стипчивите трябва да престояват за да омекнат.
Пролетните мразове не им влияят,т.к имат късен цъфтеж.
Но по важна е студоустойчивостта,особено първите години докато заякне дървото.
Защото като измръзне дървесината ,какъв цъфтеж да очакваш.
Хиакуме не е студоустойчив.
Хиро Таненаши няма абсолютно никаква трайност,
плодовете като се съберат или трябва да се изсушат(хошигаки),
или да се консумират веднага.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

Мдаа, върна ме в началното положение на триумене. Ще чета още. Благодаря, apis !
Толкова се чудя, защото имам малко място и не искам да го заема с неуспешен опит.
Колкото до замразяването. То е за да не чакаш да престояват да омекнат. С него стават веднага омекнали за консумация. Номер, на който ме научиха преди години в кварталното магазинче за плодове, като видяха колко често купувам райски ябълки. Тогава ги продаваха на килограм и само от таниновите сортове. И бяха в пъти по-евтини.
Насочвам се към сорта " Hachia" . Цъфтежа му е в началото на май. Самоопрашващ се. С танин.
greenn
Kъсо кафе
Мнения: 73
Регистриран на: Окт 22, '13, 13:19

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от greenn »

МГХ написа: Сеп 14, '18, 16:29 Колкото до замразяването. То е за да не чакаш да престояват да омекнат. С него стават веднага омекнали за консумация.
Пробвал съм и със замразяване. Премахва се тръпчивостта, но конциствнцията малко се променя и не ми харесва. За по-бързо омекване слагам няколко райски заедно с 2-3 обикновени ябълки в затворен найлонов плик. След няколко дни са готови, защото ябълките отделят етилен. Мисля че и с банани става, но не съм пробвал.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Виж какво,остави я тая Хачия.Виж картата със зоните,която в момента е дадена в Пландорекс 15.
Вярно е сорт №1,но в Екзотикплантс не е към студоустойчивите,а в други сайтове я дават за 8-9 зона.
Предполагам,че в есенната колекция ще има и нови сортове.

- ако държиш да е стипчива,виж Каки Типо,най отглеждания сорт в Италия,-21 градуса,самофертилен
- ако решиш да е нестипчива,избери между Хана Фуйо и Джиро,около -24 градуса,самофертилни,
Таралас ги препоръчва
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

Благодаря, apis! Ще поумувам още малко и ще купувам и садя :daaa:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Таралас каза,че водещото при избора на сорт е - какво искаме да правим с плода.
1.за прясна консумация
2.за конфитюри и др. преработка
3.за сушене - то не е като другите плодове,на неговото клипче беше показал масажиране от време на време,трудоемко е струва ми се.

Хачия пише,че на пипане е като балон пълен с вода,кожицата е тънка като домат,месестата част е като желе,
разрязва се на две и се консумира с лъжичка. Особена е ? Те я правят на хошигаги , прероръчан сорт и идеален за сушене.

prijatel62 , при теб е по топло .Зимата опаковаш ли я с агривело ?
Препоръчаха ми го,но го няма в малките агроаптеки.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Не, apis, с нищо не я покривам, но тя ми расте в двора. Вече 3 години ми плододава и хич не ми прилича на балон, пълен с вода. Както споменах, консистенцията е сладка, гъстожелеобразна, с малко влакна. Това се получава при мене, за моите условия.
Сорта е пренесен в България през 1985г. от "Института за планинско овощарство и цветарство", Сочи, Русия. Може да се отглежда в относително по-топлите райони на България и широко - по Черноморието.
Сорта според мен е универсален - за прясна консумация, за конфитюри и особено за сушене.
Ако наистина искате да имате райска ябълка, но при вас е по-студеничко, опитайте с Костата. Не е най-вкусния, но засега не познавам по-студоустойчив сорт райска ябълка от него.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Да така е , Хачия е 3 в 1 ,и най вече за сушене,но едва ли ще и хареса в студени райони.
Росеянка също не е вкусна, но е най студоустойчивата.
Затова предложих на МГХ да не се двоуми и да избира между Хана Фуйо и Джиро,
и двете са много вкусни,за около -24градуса,самофертилни,безтанинови.

prijatel62 , Джаян Фуйо от кой разсадник е ?
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

В разсадник не съм я срещал, но ми бяха пратили калеми. За подложка използвах семеначе от Кавказка хурма, която се среща доста из улиците на Варна. :stiskam:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”