Градинката на Нинката

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ninkatatata »

Едно от нещата ,които не очаквах беше това ,че на видимо равен двор половината къша се оказа под нивото на земната маса. Архитектите не ме прдупредиха за това ,а когато аз го видях вече беше късно.Отговорът им беше ,че трябва да прехвърлям земна маса,което направо ме съсипа .Много нощи не спах ,докато не взех решение от дефекта да направя ефект.
Тъй като имах останал стар каменен зид по оградата ,реших с камък да направя подпорна стеничка. Покрай пътеките сложих бетонни кашпи,за да спират пръста.
Изображение
Изображение
Изображение
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ninkatatata »

Подпорната стеничка трябваше да започва след кашпите на третата снимка от предния пост.Чаках майстр два месеца днес ще дойде, утре ще дойде, времето минава. Между другото,голям проблем с тези майстори. Изчезващ вид са.Та аз съм такова упорито магаре,че се хванах сама да си редя каменния зид
Изображение
Майстора искаше с цимент да ми го маже ,а аз исках суха зидария.И си ми харесва така,обаче дали ще е устойчиво във времето?Не е висок ,около 40 см.Земята зад него не е обратен насип сбита е ,спластена . Времето ще покаже .......
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Градинката на Нинката

Мнение от Еличка »

Нищо не разбирам технологично. Съчувствам ти, но наистина много ми харесва, ще се получи!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Градинката на Нинката

Мнение от Alien »

Тая зидария почти го докарва на произведение на Инките. Красиво се е получило. Пък ако не държи (напр. ако се отцежда вода между камъните), нищо не пречи да се разтури и изгради отново.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5253
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Градинката на Нинката

Мнение от Daniela Pargu »

Дуварчето е много красиво! :daaa:
Ниско е и няма причина да се срути,а ако е и с добра основа - ще изкара сто години :stiskam: :dovolen:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1117 пъти

Re: Градинката на Нинката

Мнение от Lilly »

:shandshake: - за прекрасната стеничка
а технологично - погледни снимката
Изображение

хубаво е зад стеничката да има 10-15 см празно място, което да напълниш с чакъл и най-отдолу да има дренажна тръба, която да отвежда водата
принципно подпорните стени са сериозни инженерни съоръжения - колкото и да е ниска твоята, аз бих направила опит за дренаж
защото ще насадиш отгоре растения и е хубаво да не се разхождат напред - назад.
Правила съм импровизации с подпори в моя двор , без да се съобразя с тия добри пожелания, и всяка пролет се налага да ги коригирам
Вярно е, че те са доста по-леки и измислени , но резултатът не е кой знае колко траен.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Градинката на Нинката

Мнение от dar »

Нинка, браво! Много добре се е получило. Дано нямаш проблем и вече да се съсредоточиш в по приятната част от заниманията- цветната градина :stiskam:
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ninkatatata »

Ох, благодаря ви на всички! Това е половината, утре ще ходя да редя другата част. Ще видим как ще се получи.
Лили,тъй като е суха зидария, водата излиза измежду камъните. Това обаче, като четох тук там е добре. Така са правили подпорни стени едно време. В нашето село има такива зидове, които не са мръднали. Камъка дренира водата и спира пръста.
Друг е въпроса за майсторлъка при редене. Опитвах се да спазвам разни правила, които прочетох. В основата слагах възможно най големите камъни. Стремих се да разминавам фугите. Но е много трудно да намериш мястото на камъка и става бавно и изморително.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1117 пъти

Re: Градинката на Нинката

Мнение от Lilly »

Разбирам те :D
Аз правих моите зидчета с по-малки камъни, освен тях имам подпори от едни бетонови бордюри и всичко напролет е изкривено напред под напора на пръстта и водата. При теб камъните са си като за зидария - плоски и широки, така че вероятно може и да пренебрегнеш теорията. Имам бордюр около къщата, висок около 40-50 см / излят от бетон, основа , желязо.../ - той също е спукан и е тръгнал напред. Та само затова взех отношение - да споделя личен опит. Щом си проучила - значи ситуацията при теб е различна, а зидчето наистина е супер - страшен майстор си ! Много , много ми харесва. Заслужава си усилието.
ПП Само да уточня, че моите подпорни импровизации са на един склон с доста голяма денивилация , така че и натискът върху подпорите е много голям . При теб няма такова утежняващо обстоятелство.
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ninkatatata »

След почти месец здрав труд, ми остава време да ви разкажа какво свърших по моята бъдеща градина.
Дуварчето го завърших мисля ,че се получи добре.Поне на мен ми харесва :dovolen:
Изображение
Толкова много неща свърших ,че като се обърна назад не мога да повярвам ,че успях.Но когато човек иска да достигне мечтите си е готов на всичко.Исках да сея тревата тази есен ,защото ми омръзна тази кал.Пък и защото искам градината повече от къщата навярно.
Почти два месеца я мислихме тази поливна,събрахме оферти на които цените доста ни изненадаха.Но какво да се прави цакахме накрая.
И вече поливната е факт :dovolen: .А докато я правиха реших и жив плет да насадя.Чудих се туя или лигуструм? Много се чудих ,и накрая реших туи да бъдат.Много ми харесваха италианските лейланди,но цената не беше по джоба ми .Взех 100 туи от най малките ,и за два дена ги засадих.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”