Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Skio »

Накрая излезе, че Леонардо се измори много повече от мен :lol:
Докато напълним кофичката.
Това, защото аз се качвах само докъдето ми стискаше, а той непрекъснато слизаше до главата ми и пак се връщаше на самите върхове, където еех-ех-ех... са големите черни смокини, които обаче традиционно си ги изяждат осите и птиците.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от МГХ »

И аз набрах смокини от първата ни смокиня, която "обучавам" 15 години да стане дърво и вече ми се отблагодарява с плод.До сега даваше някоя смокиня, но тази година е отрупана. Обаче забравих да снимам. Излапахме ги. Имам още три, които тепърва трябва да науча да издържат зимата и да раждат. :lol:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

Добра учителка си,щом успешно си ги обучила да издържат зимата,да са дървета,и да раждат най вече !
Ако и Skio дресира котарака да бере смокини,ще има няколко пълни кофички !
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от vanina_g »

Да кажа и аз - и тази година страшно много смокини, направих няколко варки сладко, раздавах много, но днес ще слагам да суша!
И да споделя нов метод за сушене който научих -
Цели смокините, добре узрели, се бланшират за съвсем кратко - колкото да си сменят леко цвета, изцеждат се от водата и се сушат на силно слънце. Ако има остъкление някакво, да няма мухи и да става като пещ вътре най-добре.
Опитах готовите изсушени по този начин смокини - много хубави, вкуса се запазва, и най-важното - остават мекички! ;)
Моите сушени миналата година станаха едни камъчета, много киснене им трябва за да омекнат :hmmmmmm: .
Ако го има някъде из темата, извинявам се за повторението, но бързам да споделя 8-)
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от libra »

Скио,вкусна ли е тъмната смокиня?Такава съм опитвла само от пазара-гръцка или турска вероятно-абсолютно безкусно нещо.
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от pipike »

Здравеите
И двете смокини са в наличност - кога е наи - добре да ги насадя
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Skio »

pipike написа: Авг 28, '18, 17:46
Здравеите
И двете смокини са в наличност - кога е наи - добре да ги насадя
Пипике, според теорията растенията от саксия може да се пресаждат по всяко време, но това са просто прекалено крехки бебоци, да ги фраснеш изведнъж в суровата природа преди зима.
Щом те интересуват сортовете, купувай, за да ги заковеш, но или дондуркай до пролетта в саксии, или прави нещо като защитни парничета, които да затвориш през ледените периоди.

Либра, повярвай безцветна смокиня не съм хапнала през живота си. Хем майка ми толкова държеше на сладката от белите, аз и като дете си ядях само онова от черните. Адски сладки, с техен си специфичен аромат. Вдъхнових се от разговора за черниците и възнамерявам да сея по същия начин, даже почти подготвих местенца - ха дано да е на късмет да мога ти произведа семеначе :P
Иначе се луднах! Та почти цяла смокинена седмица откъртих, всеки свободен миг - три вида сладко, два вида нектар и имам да бера още поне два пъти по на едро... Даже реших да включа един малък фризер и да блъскам вътре. :ieeemyzh: Смокините за замразяване ги бях направила още от юнската реколта.
Въобще смокинена година ми е, но и заслужавам, защото тази пролет много малко череши(заради градушка), общо 50 праскови от три дървета, нито една круша! Само за едни добри къпини и за тези смокини мога да кажа тази година, че имам като собствени, чисти, биологични и т.н.

Изображение

Изображение

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Skio »

Подстрекателки, дори далечна представа си нямате какво преживях заради вас :o

Хрумна ми изведнъж, че е наистина любопитно (само)да се погледне дали яката смокинена реколта тази година важи и за белите смокини и с котарака издрапахме до мястото.
Леле като ми блеснаха два милиона смокини пред очите!
Като ме обхвана една алчност! :lol:
Но най-важното е, че тази година работя с машинка за смути и че става много бързо, и адски качествено. Пък нектарът с добавка на малко праскови е просто божествен и аз буквално имах пред очите си две цистерни, пълни с нектар. Връщах се вкъщи да грабна кофа и се буфнах с главата надолу... и се приключи почти по тъмно, с нещо като петнайсетина кила. Този вид смокиня е учудващо тежък, чак не си го обяснявам :hmmm:
Отиде ми мечтата за утрешен неделен мързел, че и още не спира да ме тормози мисълта за толкова много плод, който просто не може да бъде усвоен - стигам до извода, че май ми е нужно и едно мъничко ракиено казанче :sdrink:

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

Skio , като гледам тези смокини,ще искам по един резник от черната и от бялата смокиня.
Дали са зимоустойчиви,ще раждат ли ако не са в типичен за смокини район.
И да питам МГХ , как ги обучава ?
Ти семеначета от смокини ли ще правиш,или от черници ?
А би ли написала тези три рецепти за сладко и две за нектар (може би в темата за ,,Готварство,,).
И на мен ми хрумна,дали тази машинка за смути би могла да има приложение
при приготвянето на плодове и зеленчуци в по голямо количество,една кофа смокини примерно.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от МГХ »

И да питам МГХ , как ги обучава ?
:lol: :lol: :lol:
Първо засадих смокини в място, където не са си и помисляли за такива. На балкана 400 м.н.в. просто не са садили.
Взех издънка от съседка в Русе. Засадих я от юго-западната част на къщата, почти до нея. Първата година не я завих и измръзна стеблото, но изби от корена. Оставих няколко издънки. Есента ги завих. Пролетта пак някои стебла бяха измръзнали. Оставих най-силните и така няколко години. Накрая избрах най-дебелото стебло и оставих само него. Вече е голямо дърво с дебело стебло и не завивам. Мръзнат само част от горните клонки, но ражда и изглежда добре.
С новите постъпвам по друг начин. Завивам и чакам да надебелее стеблото. Чистя всички издънки. Като стане достатъчно дебело , ще спра да я завивам, че е голяма играчка. За завиване от две години ползвам онази мекичката подложка за ламинати, щото ми остана и имам. Правя я на руло, не съвсем плътно и вържа на три места по височината й. По-лесно е.
Според мен най-важното е да е засадена край дувар на завет .
Мисля,че съм зона 6б / до -18-20 градуса/.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”